Haly s ocelovou konstrukcí - funkční a ekonomické řešení skladování zemědělských komodit

Montovaná zateplená zemědělská hala Agro Bistava Montovaná zateplená zemědělská hala Agro Bistava

Haly a sklady, postavené s využitím nosných ocelových konstrukcí, představují ideální a finančně přijatelné řešení pro uskladnění potravin a zemědělských produktů, zeleniny, ovoce, vína či osiva. V posledních letech vyrostla řada takových zemědělských objektů díky společnosti, specializující se na výrobu ocelových konstrukcí – Unihal s. r. o., která sídlí v Otrokovicích nedaleko Zlína. Firma Unihal dodává již řadu let pro zemědělské subjekty všechny typy potravinářských hal, ať už se jedná o zateplené či nezateplené varianty.

ZATEPLENÉ HALY

Zateplené zemědělské haly jsou dostatečně opláštěny a izolovány speciálními sendvičovými panely, které zajišťují ideální teplotní klima, maximální úroveň hygieny a bezpečnost pro uchování a skladování potravin. Panely jsou navíc snadno omyvatelné a udržovatelné.

Základem pro tento typ zemědělské haly je rámová ocelová konstrukce z válcovaných IPE profilů s využitím lehkých tenkostěnných pozinkovaných vaznic ve střešní části, na které se klade střešní systém. Taková hala je rychle smontovatelná, prostorově i výškově variabilní a nabízí tak široké využití.

Příkladem takto zateplené zemědělské haly je například skladová hala Agro Bistava v Dojči (obr. 1 a 2) pro skladování zemědělských produktů (především vlašských ořechů) ve vnitřních regálových systémech. Součástí haly je i garážování a servis zemědělské techniky. Hala byla dodaná v rozměrech 18 × 30 × 5,5 metru a smontovaná za pouhé tři týdny.

Příkladem chladírenské verze zemědělských hal je pak objekt v Žernově (obr. 3 a 4), který využívá tzv. systém ULO (Pozn.: Ultra Low Oxygen – technologie skladování, jež zamezí přístupu kyslíku k uskladněným plodům) pro skladování ovoce. Tato zemědělská hala je konstruována jako trojlodní, kde jsou umístěny jednotlivé skladovací komory a technologie. Jedná se o největší ULO sklad ve střední Evropě. Hala dosahuje rozměrů 48 × 60 × 11,5 metru. Je řešena jako rámová ocelová konstrukce se sloupy z HEA profilů a systému vaznic, paždíků a stropnic Metsec. Montovaný sklad je z exteriéru zateplený polystyrénovými panely, ULO komory jsou samostatně stojící a hermeticky uzavřené s posuvnými chladírenskými dveřmi. Uprostřed chladírenské haly jsou umístěny speciální vaky tzv. plíce.

NEZATEPLENÉ HALY

Pro skladování osiv jsou nejčastěji v zemědělství využívány nezateplené montované haly, které jsou tvořeny rámovou ocelovou konstrukcí a opláštěné trapézovým plechem, často doplněné o vyšší betonový sokl. Ten zajišťuje podpěru pro skladované osivo. Střecha haly je zajištěna proti kondenzaci pomocí antikondenzačního fleecu. Prosvětlení u nezateplených zemědělských hal se řeší prosvětlovacím sklolaminátem s prostupností světla 82 %. Příkladem takto zrealizované nezateplené zemědělské haly je hala Zetaspol v Kralicích na Hané (obr. 5 a 6) v rozměrech 21 × 42 × 7 metrů, která byla smontovaná za pouhé dva týdny.

ŘEŠENÍ UNIHAL

Z ocelových konstrukcí je možné stavět jakékoli zemědělské sklady, montované stáje, jízdárny, seníky, montované potravinářské zateplené haly, různá kovová zastřešení a přístřešky pro malé i velké zemědělské podniky. Firma Unihal se specializuje na rychlou a ekonomickou realizaci těchto objektů. Je výrobcem klasických rámových ocelových konstrukcí a za dobu svého působení již dodala zemědělské haly dlouhé řadě spokojených zákazníků. Společnost nabízí kvalitní práce, záruční i pozáruční servis, osobní jednání a poradenství v každé fázi realizace haly.

Ing. Blanka Dostálová
Unihal s. r. o.