Konference o tom, jak automatizace a environmentalistika již dnes utváří a bude ovlivňovat stavebnictví

28. března proběhla 12. národní konference ČKLOP – České komory lehkých obvodových plášťů. Tentokrát se akce konala v prostorách budovy CUBEX Centrum Praha a nosným tématem byla Automatizace ve stavebnictví. Akce se zúčastnilo více než 200 specialistů na problematiku lehkých obvodových plášťů, architektů, projektantů, dodavatelů a dalších.

Význam skla a možnosti dynamických fasád představil účastníkům konference Pavel Nečas ze společnosti Saint‑Gobain, Bulding Glass. Sklo totiž svými vlastnostmi s využitím moderních technologií tvoří hlavního nositele inovačních prvků ve stavebnictví, respektive v opláštění budov. Moderní pláště dnes dokáží pracovat s ohledem na okolní podmínky, dokáží se jim přizpůsobovat a využívat je. To, co vypadá jako technologický zázrak, je realita. Fasády propouštějí tolik světla a tepla, kolik s ohledem na podmínky a vnitřní provoz potřebujete, případně si ho dokáží i vyrobit. Fasády se mohou stát veřejnou galerií, protože mohou s využitím zobrazovacích panelů, vložených ve skle, nést jakoukoliv grafiku a dynamicky ji měnit. Pozornost i náklady, věnované fasádě budovy, se investorům bohatě vrátí v nákladech na provoz. A nemusí jít pouze o investory institucionální, fasáda zaslouží péči i při stavbě rodinného domu.

Téma zakřivených fasád rozvinul ve svém vystoupení Leopold Bareš, předseda představenstva ČKLOP a majitel společnosti SIPRAL a. s., která svými fasádami ohromuje svět. Jedna z dalších přednášek byla věnována belgické zkušenosti, o níž se přijel podělit Iwein Meyskens ze společnosti archipelago. Ten popsal vítězný soutěžní návrh pro Botanickou zahradu poblíž Bruselu. Zásadní pro botanickou zahradu je světelné a vodní hospodářství – studie a předpoklady řešili architekti přímo s botaniky i stavbaři zároveň, přičemž vše modelovali v dynamických digitálních 3D modelech s přesným měřením, které dovolovalo provádět pregnantní studie. Data z modelů pak byla použita pro automatizovanou výrobu. Jedna ze stěžejních částí stavby – kupole – vznikala před lety ve spolupráci s VUT Brno. Dnes by možná bylo reálné představit (podle přednášejícího) si její výrobu 3D tiskem přímo na místě a ještě tak zrychlit, zpřesnit a zlevnit výrobu. Příklad z Bruselu ukazuje, jaká je perspektiva stavebnictví a jaké jsou jeho možnosti a vliv.

Další přednášející – Öezkan Arslan, zástupce společnosti GEALAN Fenster Systeme, si všímal ve své právě skončené přednášce pokročilé automatizace výroby PVC oken, především v návaznosti na BIM a Průmysl 4.0. Přestože šlo skutečně o přednášku přísně odbornou, i pro laika bylo zajímavé sledovat, jak správně nastavené procesy automatizace umožňují zefektivnit, zrychlit, zpřesnit a tedy i zlevnit výrobu a zvýšit komfort zákazníků.

Velmi osobitou prezentaci připravil pro konferenci – na závěr přednáškových bloků – Marian Jelínek, kterého znají spíše příznivci sportu. Nyní probíhá přestávka s obědem a konferenci uzavře odpolední seminář. Nejen technologie, ale i vcelku pochopitelné požadavky environmentální utvářejí dnes stavebnictví. Podle něj trendem a brzy i povinností budou domy s nulovou energetickou bilancí. Na přednáškovou část navazoval „diskuzní stůl“, v rámci nějž byla diskutována nosná témata letošního ročníku konference.

Více o konferenci včetně fotogalerie a videospotu najdete na www.cklop.cz

Související články

Aktuálně

Blíží se uzávěrka pro přihlašování děl do 8. ročníku České ceny za architekturu. Pospěšte si!

Přihlášku je možné podat do 13. dubna 2023 prostřednictvím online formuláře, a to bezplatně.

O vítězství v nejprestižnější tuzemské architektonické soutěži letos rozhodne Winy Maas, Taba Rasti, Joakim Lindmarker, Gilma Teodora Gylytė, Maike van Stiphout, Deyan Sudjic a Oliver Sadovský.

Kalendář akcí