Místo kosmetické továrny kanceláře. Jméno Astrid zůstalo

Administrativní budova Astrid Offices Administrativní budova Astrid Offices

Společnost UBM Development Czechia úspěšně dokončila a zkolaudovala administrativní budovu Astrid Offices v pražských Holešovicích. Na konci léta se tam začaly stěhovat první firmy, za své nové sídlo si ji vybral i developer UBM.

Holešovice se stávají Mekkou obchodu a služeb, přitom si stále dokázaly zachovat unikátního genia loci, který je dán industriální minulostí. Administrativní budova Astrid Offices vyrostla v Dělnické ulici v Praze 7 na místě bývalé továrny kosmetické značky Astrid, odtud pramení její název. Celkem má 4 300 m2 kancelářských ploch a 440 m2 maloobchodních prostor. 

ZÁKLADNÍ FAKTA

Autor: Bogle Architects, Ian Bogle, Viktorie Součková
Projektant: AED project, a. s., UBM Development Czechia s. r. o.
Dodavatel: ALGON, a. s.
Investor: UBM Development Czechia s. r. o.

Za návrhem stojí projekční kancelář Bogle Architects. Objekt je navržen na půdorysu tvaru L a reflektuje charakter zástavby typického Holešovického bloku. Administrativní budova se skládá ze dvou objektů. Ten první, jižní, je orientován do Dělnické ulice a má pět nadzemních podlaží. Druhý, severní, je umístěn ve vnitrobloku. Nadzemní patra má tři z důvodu přirozené návaznosti na výšku okolní zástavby.

Objekt má také dvě podzemní podlaží s garážemi, sklady a technickým vybavením objektu. Parkovací kapacita objektu je 74 parkovacích míst.

Administrativní budova Astrid Offices. UBM Development Czechia.Střechy jsou rovné. Část z nich byla osazena zelení, která vyžaduje minimální údržbu a je nájemníky celého objektu užívána jako terasa, která bude v letních měsících zastřešena. Na střechu též byla umístěna vzduchotechnika a dieselagregát. Technologická zařízení jsou zakryta lehkou stěnou z akustických panelů.

Dbáme na udržitelnost

Josef Wiedermann, jednatel developera UBM Development Czechia vysvětluje filosofii firmy: „Stejně jako ve všech našich projektech i zde dbáme na udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí. Slova green a smart pro nás nejsou marketingová hesla, skutečně je implementujme do projektů, a to již od jejich projektování, přes výstavbu až po provoz a správu objektů.“

Proto kromě použitých moderních technologií je charakteristickým rysem projektu zeleň v podobě velkého množství organických prvků a doplňků, jakými jsou například zelené plochy ve společných prostorách, zatravněné střechy či vzrostlé stromy ve vnitrobloku.

Právě v zeleném atriu či na střešní terase jsou coworkingová místa. Developer UBM Development Czechia tak v souvislosti s pandemií covidu-19 reagoval na změnu zvyků firem a jejich zaměstnanců, kdy vedle coworkingových venkovních prostor nabídl i flexibilně řešené kanceláře.

Administrativní budova Astrid Offices obdržela ocenění LEED GOLD. Kromě toho budova Astrid Offices získala 3. místo v prestižní soutěži Best of Realty 2021. Ta oceňuje nejlepší nemovitosti, které byly v ČR nově vybudovány či prošly zásadní rekonstrukcí.

Železobetonová vana

Administrativní budova Astrid Offices. UBM Development Czechia.Nosná konstrukce budovy byla navržena jako železobetonový monolitický skelet se ztužujícími monolitickými stěnami v místech schodišťového jádra a výtahových šachet. 

Základová deska a obvodové stěny jsou navrženy jako bílá železobetonová vana. Pod deskou jsou umístěné vrty pro tepelná čerpadla. Od každého vrtu vedou čtyři potrubí, která jsou v horní části napojena pomocí elektrokolen na horizontální potrubí směřují dál do rozdělovače/sběrače. 

Akumulační jímka dešťové vody se nachází v 1. podzemním podlaží a je navržena, stejně jako celá spodní stavba, z vodostavebního betonu. Vnitřní železobetonové plochy nádrže jsou obloženy tepelně izolačními deskami z extrudovaného polystyrénu z důvodu zamezení promrzání konstrukce.

Obvodový plášť proti ztrátám i proti hluku

Obvodový plášť je vyprojektován tak, aby minimalizoval tepelné zisky a ztráty v budově a aby zároveň snížil průnik hluku jak z exteriéru do interiéru, tak v obráceném směru. 

Administrativní budova Astrid Offices. UBM Development Czechia.Fasády nadzemních pater obou částí budovy jsou řešené jako kombinace kontaktního zateplovacího systému, hliníkových fasádních desek a rastrové prosklené fasády, kterou doplňují hliníkové sloupky a skleněné zábradlí. Na ustupujícím patře hlavní budovy, s vazbou na ulici, je cihlový obklad. Cihelný obklad je také použitý na budově ve vnitrobloku, a to na plných částech severní fasády a na východní straně atria. 

Uliční fasáda je doplněná hliníkovými stínícími lamelami, které byly instalovány rovněž na jižní fasádě v atriu a na východních a západních fasádách ve 3. nadzemním podlaží dvorního křídla. Tyto vertikální slunolamy odrážejí hluk z dopravy zpět do ulice Dělnická. Současně eliminují malou část tepelných zisků během kritické doby mezi 15. a 18. hodinou. 

V přízemí podél Dělnické ulice i ulice U Průhonu je celoprosklená fasáda obchodních jednotek, recepce a vstupních lobby. Díky vysokým stropům a velkoplošnému prosklení proniká dovnitř přirozené denní světlo a prostory působí vzdušným dojmem.

Administrativní budova Astrid Offices představuje první etapu komplexního projektu Astrid Garden a bude doplněna rezidenčním projektem Astrid Residence.

Související články