Místo kosmetické továrny kanceláře. Jméno Astrid zůstalo

Administrativní budova Astrid Offices Administrativní budova Astrid Offices

Společnost UBM Development Czechia úspěšně dokončila a zkolaudovala administrativní budovu Astrid Offices v pražských Holešovicích. Na konci léta se tam začaly stěhovat první firmy, za své nové sídlo si ji vybral i developer UBM.

Holešovice se stávají Mekkou obchodu a služeb, přitom si stále dokázaly zachovat unikátního genia loci, který je dán industriální minulostí. Administrativní budova Astrid Offices vyrostla v Dělnické ulici v Praze 7 na místě bývalé továrny kosmetické značky Astrid, odtud pramení její název. Celkem má 4 300 m2 kancelářských ploch a 440 m2 maloobchodních prostor. 

ZÁKLADNÍ FAKTA

Autor: Bogle Architects, Ian Bogle, Viktorie Součková
Projektant: AED project, a. s., UBM Development Czechia s. r. o.
Dodavatel: ALGON, a. s.
Investor: UBM Development Czechia s. r. o.

Za návrhem stojí projekční kancelář Bogle Architects. Objekt je navržen na půdorysu tvaru L a reflektuje charakter zástavby typického Holešovického bloku. Administrativní budova se skládá ze dvou objektů. Ten první, jižní, je orientován do Dělnické ulice a má pět nadzemních podlaží. Druhý, severní, je umístěn ve vnitrobloku. Nadzemní patra má tři z důvodu přirozené návaznosti na výšku okolní zástavby.

Objekt má také dvě podzemní podlaží s garážemi, sklady a technickým vybavením objektu. Parkovací kapacita objektu je 74 parkovacích míst.

Administrativní budova Astrid Offices. UBM Development Czechia.Střechy jsou rovné. Část z nich byla osazena zelení, která vyžaduje minimální údržbu a je nájemníky celého objektu užívána jako terasa, která bude v letních měsících zastřešena. Na střechu též byla umístěna vzduchotechnika a dieselagregát. Technologická zařízení jsou zakryta lehkou stěnou z akustických panelů.

Dbáme na udržitelnost

Josef Wiedermann, jednatel developera UBM Development Czechia vysvětluje filosofii firmy: „Stejně jako ve všech našich projektech i zde dbáme na udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí. Slova green a smart pro nás nejsou marketingová hesla, skutečně je implementujme do projektů, a to již od jejich projektování, přes výstavbu až po provoz a správu objektů.“

Proto kromě použitých moderních technologií je charakteristickým rysem projektu zeleň v podobě velkého množství organických prvků a doplňků, jakými jsou například zelené plochy ve společných prostorách, zatravněné střechy či vzrostlé stromy ve vnitrobloku.

Právě v zeleném atriu či na střešní terase jsou coworkingová místa. Developer UBM Development Czechia tak v souvislosti s pandemií covidu-19 reagoval na změnu zvyků firem a jejich zaměstnanců, kdy vedle coworkingových venkovních prostor nabídl i flexibilně řešené kanceláře.

Administrativní budova Astrid Offices obdržela ocenění LEED GOLD. Kromě toho budova Astrid Offices získala 3. místo v prestižní soutěži Best of Realty 2021. Ta oceňuje nejlepší nemovitosti, které byly v ČR nově vybudovány či prošly zásadní rekonstrukcí.

Železobetonová vana

Administrativní budova Astrid Offices. UBM Development Czechia.Nosná konstrukce budovy byla navržena jako železobetonový monolitický skelet se ztužujícími monolitickými stěnami v místech schodišťového jádra a výtahových šachet. 

Základová deska a obvodové stěny jsou navrženy jako bílá železobetonová vana. Pod deskou jsou umístěné vrty pro tepelná čerpadla. Od každého vrtu vedou čtyři potrubí, která jsou v horní části napojena pomocí elektrokolen na horizontální potrubí směřují dál do rozdělovače/sběrače. 

Akumulační jímka dešťové vody se nachází v 1. podzemním podlaží a je navržena, stejně jako celá spodní stavba, z vodostavebního betonu. Vnitřní železobetonové plochy nádrže jsou obloženy tepelně izolačními deskami z extrudovaného polystyrénu z důvodu zamezení promrzání konstrukce.

Obvodový plášť proti ztrátám i proti hluku

Obvodový plášť je vyprojektován tak, aby minimalizoval tepelné zisky a ztráty v budově a aby zároveň snížil průnik hluku jak z exteriéru do interiéru, tak v obráceném směru. 

Administrativní budova Astrid Offices. UBM Development Czechia.Fasády nadzemních pater obou částí budovy jsou řešené jako kombinace kontaktního zateplovacího systému, hliníkových fasádních desek a rastrové prosklené fasády, kterou doplňují hliníkové sloupky a skleněné zábradlí. Na ustupujícím patře hlavní budovy, s vazbou na ulici, je cihlový obklad. Cihelný obklad je také použitý na budově ve vnitrobloku, a to na plných částech severní fasády a na východní straně atria. 

Uliční fasáda je doplněná hliníkovými stínícími lamelami, které byly instalovány rovněž na jižní fasádě v atriu a na východních a západních fasádách ve 3. nadzemním podlaží dvorního křídla. Tyto vertikální slunolamy odrážejí hluk z dopravy zpět do ulice Dělnická. Současně eliminují malou část tepelných zisků během kritické doby mezi 15. a 18. hodinou. 

V přízemí podél Dělnické ulice i ulice U Průhonu je celoprosklená fasáda obchodních jednotek, recepce a vstupních lobby. Díky vysokým stropům a velkoplošnému prosklení proniká dovnitř přirozené denní světlo a prostory působí vzdušným dojmem.

Administrativní budova Astrid Offices představuje první etapu komplexního projektu Astrid Garden a bude doplněna rezidenčním projektem Astrid Residence.

Související články

Aktuálně

Blíží se uzávěrka pro přihlašování děl do 8. ročníku České ceny za architekturu. Pospěšte si!

Přihlášku je možné podat do 13. dubna 2023 prostřednictvím online formuláře, a to bezplatně.

O vítězství v nejprestižnější tuzemské architektonické soutěži letos rozhodne Winy Maas, Taba Rasti, Joakim Lindmarker, Gilma Teodora Gylytė, Maike van Stiphout, Deyan Sudjic a Oliver Sadovský.

Kalendář akcí