Příběh rezidenční čtvrti LIHOVAR spojuje průmyslové dědictví s moderním bydlením

publikováno:
autor:
Celý areál tří bloků nabídne byty s dispozicemi od malých 1+kk až po velkorysé 5+kk, včetně nadstandardních dispozic či bydlení v penthousu. Celý areál tří bloků nabídne byty s dispozicemi od malých 1+kk až po velkorysé 5+kk, včetně nadstandardních dispozic či bydlení v penthousu.

LIHOVAR je projektem Trigemy v nové oblasti Smíchov Riverside lemující levý břeh Vltavy. Nová rezidenční čtvrť se už z dálky hlásí ikonickými továrními komíny, pilovou střechou a fasádami z červených cihel. První etapa projektu je dokončena a zkolaudována. Celý areál tří bloků nabídne byty s dispozicemi od malých 1+kk až po velkorysé 5+kk, včetně nadstandardních dispozic či bydlení v penthousu. LIHOVAR nabízí vlastní bydlení i pronájem, obojí v té nejvyšší kvalitě a standardu. Investorem a developerem projektu je Trigema, která po letech výzev areál získala a mohla ho přeměnit v moderní obytnou čtvrť. Přibližujeme vám příběh tohoto jedinečného místa. 

Historie objektu

Architektura LIHOVARU připomíná slavnou industriální minulost bývalého provozu a navazuje na ni.Ještě relativně nedávno, na začátku 19. století, byla oblast Prahy 5 oblíbeným výletním místem a oázou zeleně, kde řada šlechtických rodů měla své zahrady. Během pár let se změnila k nepoznání. Zvlášť oblast Smíchova se začala rychle industrializovat. Jedním z tamních velkých podniků byl lihovar Fischl a synové. Ten využil přelomového objevu, a to že zbytkovou melasu lze využít k produkci lihu. Proto v areálu vznikla rampa na stáčení melasy a lihu, rafinerie, destilerie, kotelna s vysokým cihlovým komínem, sklady a laboratoře.

Nešlo přitom o nějakou bezvýznamnou továrnu – smíchovský lihovar byl ve 20. století jedním z nejvýznamnějších výrobců v Evropě. V našem století byl ale provoz ukončen a areál 20 let chátral. To změnil až rok 2021, kdy se na místě zanedbaného brownfieldu začal stavět nový LIHOVAR. Tentokrát bez alkoholu, ale zato s vizí kulturní a společenské čtvrti s autentickou atmosférou. Zachovala se památkově chráněná budova Varny, která nyní slouží modernímu umění a také původní tovární komín, jenž bude otevřený jako vyhlídka pro širokou veřejnost. Historii areálu vzdá hold rohový dům Flaška.

Nadčasová architektura s respektem k minulosti

Architektura LIHOVARU, za kterou stojí architektonické studio Black n‘ Arch, připomíná slavnou industriální minulost bývalého provozu a navazuje na ni. Novou čtvrť tvoří soubor domů s cihlovými fasádami. Všudypřítomný industriální duch staré smíchovské zástavby se citlivě mísí s originální architekturou, moderními materiály a uměním.

ZÁKLADNÍ DATA
Investor, developer: Trigema
Lokalita: Praha 5, Smíchov
Výstavba: 2 etapy – 2021–2026
Typ: Byty a retailové prostory
Počet bytů: 535
Plocha retailu: 7 400 m2


Nejvyšší standard pronájmu i vlastnického bydlení

K dispozici jsou nadstandardně zařízené a plně vybavené nájemní byty s dispozicemi 1+kk až 5+kk, které navazují na celkový industriální charakter nové čtvrti. Nájemní bydlení v LIHOVARU vyniká nejen architekturou a službami, ale i důmyslným řešením dispozic a technologickým vybavením. Bydlení v LIHOVARU se nese v duchu moderních řešení pro maximální komfort. Technologické vybavení všech jednotek zahrnuje vzduchotechniku s rekuperací, filtrací a úpravou vlhkosti i teploty přiváděného vzduchu a chytrou domácnost Smart Home Loxone, pomocí které lze ovládat tepelnou pohodu, ventilaci, osvětlení, domovního vrátného či zabezpečení.

Udržitelný LIHOVAR

Projekt LIHOVAR využívající ke svému provozu nejnovější technologie získal průkaz energetické náročnosti budovy PENB A, jedná se tedy o budovu mimořádně úspornou. Cílem je dosažení co nejlepšího stupně zateplení a energetické náročnosti budovy, aby se několikanásobně snížily náklady za spotřebu energií i množství škodlivých emisí CO2.

Nejen bydlení

V rámci první etapy je rezidentům i široké veřejnosti k dispozici školka, škola, bistro, prodejna smíšeného zboží a služby kadeřníka a manikérky. Součástí druhé etapy bude parter a dvě podlaží věnované společenskému životu a gastro zážitkům. Kromě celé řady restaurací a kaváren v jednom z největších pražských foodmarketů nabídne LIHOVAR na 4 500 m2 i supermarket a další lokální obchody a služby. Neopakovatelné výhledy na celou Prahu přinese komín Erektus s unikátní vyhlídkou na panorama Prahy. Poslední etapa bude charakteristická obytným komínem.