Dřevěná nástavba na stoletý obchodní dům

publikováno:
Díky seříznutí elementů působí přesahy velmi subtilně. Díky seříznutí elementů působí přesahy velmi subtilně.

Stoletá budova na adrese Lazebnická 3 v centru Opavy se dočkala své renesance díky citlivé rekonstrukci, která využila dřevo jako hlavní stavební materiál. Tento dům nyní přitahuje pozornost nejen svou bohatou a pohnutou historií, ale také novou dřevěnou nástavbou, jež se stává vzorem pro Prahu i další města bez ohledu na jejich velikost.

HISTORIE OBJEKTU

Moduly se vznášely nad městem  ve výšce zhruba 20 metrů.Budova, která za první republiky patřila obchodnímu domu Herrmann & Vogel, vděčí za svůj neobvyklý tvar původní zástavbě. Coby sklad s kancelářemi byla situována ve vnitrobloku hustě zastavěné části centra Opavy. Obchodní dům zde založil v roce 1910 Ervín Herrmann se svým přítelem Otto Vogelem. Oba patřili k opavské židovské komunitě a jejich firma přežila první světovou válku i hospodářskou krizi na počátku 30. let. O budovu v Lazebnické přišli majitelé poprvé s nástupem nacismu, záhy pak podruhé s nástupem komunismu. Dům se vrátil zpět do rukou rodiny až po sametové revoluci. Nyní se ho rozhodli revitalizovat.

ARCHITEKTONICKÉ ZADÁNÍ

Zadání pro architekta bylo navrhnout nástavbu s terasami, díky kterým se nové patro mírně „utopí“ a stane se přirozenou součástí původního historického objektu, jež se nachází v památkové zóně centra Opavy. Z toho vyplýval i přísný požadavek památkářů na střechu, která musela respektovat stávající obvod stavby. Toho bylo dosaženo velkými přesahy střechy nad terasami.

STAVEBNÍ PŘÍSTUP

Moduly byly kompletně prefabrikovány již ve výrobě.Samotný dům v Lazebnické byl postaven roku 1929 dle návrhu architekta Ericha Geldnera jako podsklepená železobetonová stavba, což bylo na svou dobu velmi pokrokové a téměř unikátní řešení. Beton byl materiálem budoucnosti a dům byl již tehdy připraven pro nástavbu. Poslední horizontální konstrukci, tedy původní střechu, tvořil železobetonový trámový strop s osovou vzdáleností trámů dva metry.

Nová nástavba tak leží na stropě posledního patra a není podpořena nosnými stěnami. Z toho důvodu bylo nutné železobetonový strop vyztužit 20centimetrovou nadbetonávkou trámů, která ale nebyla po celé délce, pouze ve středové části nástavby, protože v místě teras nebyla nutná. Smykově to konstrukce zvládla, nevyhověla pouze na maximální ohyb. Pokud by návrh nezahrnoval terasy na celé ploše půdorysu, realizace by byla podstatně jednodušší a levnější.

Zaoblení tvoří pásky široké 15 cm z CLT NOVATOP SOLID.Výzvou bylo navrhnout řešení betonu na stávajícím stropě tak, aby plnil funkci hydroizolace a zároveň tvořil pevné spojení s původní konstrukcí. Proto se zvolila tekutá hydroizolace formou nátěru, ale i přesto došlo k několika defektům a zatečení. Při realizaci projektů takového formátu je nutné pečlivě dodržovat technologický postup, zohlednit počasí a pečlivě zakrývat stavbu.

Jak už to u rekonstrukcí bývá, i tady nastalo překvapení, když se zjistilo, že jeden betonový stropní trám chybí, ačkoli byl v historických plánech zakreslen. Naštěstí v místě, kde se z pohledu statiky nejednalo o významný problém. Mimo jiné se tím prokázala jedna z výhod dřevěné konstrukce, umožňující posunout podporu, v tomto případě klidně o půl metru, protože všechny konstrukce byly liniové nebo plošné, nic tam nebylo uloženo lokálně. K tomuto řešení jsme přistoupili ze dvou důvodů – za prvé z důvodu nejasné podoby spodní stavby a jejímu rozdílnému modulu oproti nástavbě a za druhé proto, abychom dosáhli maximálního stupně prefabrikace.

Díky seříznutí elementů působí přesahy velmi subtilně.V případě, že by strop posledního patra nebyl vyhovující a vznikla by potřeba vytvořit novou horizontální konstrukci, nabízelo by se řešení s využitím dutých žebrových prvků NOVATOP ELEMENT, ve kterých lze odehrát tepelnou i kročejovou izolaci, rozvody a jsou po instalaci okamžitě pochozí, zároveň mohou být i pohledově přiznané na stropě. V tomto případě to ale nebylo nutné, do nižšího patra se stavebně nezasáhlo a po celou dobu stavby bylo využívané k bydlení.

KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ

Nástavba má tři hlavní lodě koncipované jako otevřené kancelářské prostory s rozponem až 8 m, uprostřed jsou pak technické místnosti, kuchyňky, vstupní chodba a sociální zázemí. Středová část byla řešena modulově a ostatní konstrukce prefabrikovány plošně. Konstrukci jednotlivých lodí tvoří prefabrikované rámy z BSH, které byly ihned po montáži zaskleny. Štítové stěny jsou z pohledových CLT panelů NOVATOP SOLID. Střešní elementy NOVATOP OPEN byly kompletně prefabrikované, včetně přesahů, vyplněné izolací a zakryté dřevovláknitou hydrofobní deskou.

Záklop střešních elementů z tvrdé dřevovláknité desky umožňoval okamžitou chůzi při montáži.Na nadbetonávku se pod dřevěnou konstrukci pokládaly lokální dubové podpory, zhruba šesticentimetrové, protože jsou to místa s velkým tlakem a potenciální krátkodobou vlhkostí. Výška podpor byla daná jak zahloubenou matkou, držící dub u betonu, tak potřebou mírně podpory hoblovat při dorovnávání ± 5 mm, což znamená jeden či dva tahy hoblíkem. Tuto přípravu je nutné udělat předem. Na takto připravenou spodní stavbu jsme pak postupně ukládali 3D moduly, BSH rámy, CLT štíty a střešní elementy OPEN. Podlahová izolace je více méně formální, ale ovlivňuje i vzduchovou neprůzvučnost skladby. Izolovalo se venku extrudovaným polystyrenem a na rošt se pokládaly segmenty modřínové terasy, které jsou snadno odnímatelné pro účely údržby.

Uvnitř je použitá minerální izolace a následně speciální deska pro podlahové vytápění fermacell® Therm25, navržená pro systém suché podlahy s integrovaným vedením trubek podlahového vytápění či chlazení – zde se budou využívat obě funkce. Po celém obvodu je instalační kanál široký 300 mm, kde je kompletně rozvedená kabeláž pro sítě a instalace, nad ním je odnímatelný poklop. I sloup v BSH rámu má uvnitř vertikální instalační kanál 10 × 10 cm, který vznikl slepením trámů ze tří kusů (20 + 10 + 20 cm). Díky tomu lze snadno modifikovat dispozici prostor nebo začlenit nové sítě, které budou v budoucnu využívané.

Osazování oken do BSH rámů probíhalo průběžně.Během montáže dřevěné konstrukce byly nahoře na stavbě vyskládány také okna a dveře. Montáž oken probíhala paralelně s montáží střechy, a to přímo do BSH rámů. Zasklení je fixní, bezrámové, což přináší značnou finanční úsporu, a velkým bonusem je krásný čistý design.

Střešní elementy NOVATOP OPEN jsou vyrobeny ze spodní třívrstvé vzduchotěsné biodesky, směrem do interiéru pohledové. Na ni jsou nalepené ztužující BSH hranoly, které nesou rozpon a jsou seříznuté směrem k přesahu. Malé příčné přesahy měly větší problém s deformací než velké podélné, protože ohyb konstrukce na hlavním rozponu je deformoval směrem nahoru. Montáž střechy byla svižná, přesná a stavbu se podařilo rychle uzavřít. Pouze spodní záklop přesahu střechy se dodělával na stavbě, aby pohledové podhledy z biodesky byly co nejvíc průběžné po celé délce teras. Nechybí síťky proti hmyzu a ptákům. Nadpraží tvoří překlad 280 mm, ne však z důvodu statiky, ale pro uložení žaluziových boxů pro externí stínění oken. Díky seříznutí elementů působí přesahy velmi subtilně. Dvouplášťová odvětrávaná střecha je v elementech vyplněná dřevovláknitou izolací pro lepší fázový posun, akumulaci i stavební akustiku. Záklop tvoří tvrdé hydrofobní dřevovláknité desky, a to zejména pro okamžitou možnost chůze při montáži.

Střecha se přetáhla kvalitní difuzní fólií, která umožňuje nulový spád a prokotvení. Na ni se pak kladly spádové klíny, připravené z dřevěných obdélníků, z nichž každý následující byl o 3 mm nižší než předchozí. Je to pro výrobu jednodušší než vyrábět trojúhelníky, zároveň je možné pro jejich výrobu efektivně využít ořezy. Klíny byly zaklopeny třívrstvou deskou, na níž je natažená EPDM fólie. Na střeše se počítá s fotovoltaikou.

Finální podoba.
 

MODULOVÁ PREFABRIKACE

Důvodů k prefabrikaci bylo víc – primárně šlo o časový limit na zábor frekventované ulice, který byl stanovený městem pouze na jeden týden. Další faktory představovala kvalita a přesnost.

Naopak výzvou pro prefabrikaci byla výška objektu 13,5 m a přístup k němu pouze z jedné strany, což při hloubce objektu 28 m kladlo na moduly váhové limity. Při prefabrikaci bylo nutné zohlednit i hmotnost vynášených prvků, aby byla dodržena nosnost jeřábu a neohrozila se tak bezpečnost. Nejtěžší modul měl vážit 4,5 tuny, což představovalo pro jeřáb hraniční váhu. Bylo proto rozhodnuto jej smontovat až na stavbě. To se ukázalo jako časově neefektivní, montáž těchto malých místností (toalet) trvala stejně dlouho jako kompletace zbytku prefabrikovaného podlaží. Po této zkušenosti se nabízí řešení modul vylehčit nebo rozdělit na dva kusy a využít prefabrikaci. Projekční a montážní dokumentace musela zohlednit i kotvení – pokud nějaký předmět visí za střechu, řeší se úplně jiné zatížení, než když střecha jen leží na spodní stavbě. 3D moduly byly tvarově hodně složité, protože architektonický návrh s prefabrikací původně nepočítal. Jeden z nejsložitějších modulů měl zaoblenou stěnu, návazné stěny pod úhlem 45˚, jedna stěna modul přesahovala a její součástí byly dveře. Zaoblení se v této podobě dělalo ve výrobě poprvé. Oblouk tvoří 15cm pásky z CLT, které jsou našroubovány na žebra z biodesky umístěná z rubové strany, jež ve výsledku plní funkci polic v kuchyni. Malé přechodové hrany se zabrousily a šrouby zaflikovaly. Jde o velmi efektní řešení pohledové z obou stran.

FAKTA O STAVBĚ
Realizace: 2024
Architektonický návrh: Ing. arch. David Wittassek, QARTA Architektura
Projektová dokumentace: AGROP NOVA (výrobce systému NOVATOP)
Konstrukce: NOVATOP systém
Statika: A2 Timber
Montáž konstrukce: Dřevostavby MC
Návrh interiéru: Ing. arch. Lenka Demetrovičová
Realizace: KODE stavby


INTERIÉRY OBJEKTU

Interiéry.Interiéru dominuje všudypřítomné dřevo. Pohledová kvalita NOVATOP je výjimečná a stabilní, odolává vzniku povrchových trhlin i v období topné sezóny. Délka průběžné povrchové lamely může být až 10 m. Textura všech povrchů tak působí jednotně.

Součástí jednoho modulu byla stěna SOLID olepená dubovou dýhou. Ta zároveň obsahovala dveře, takže dekor dýhy je celistvý po celé ploše stěny. Dveře se pak jen truhlářsky opracovaly a zafrézovaly panty. Vše se přebrousilo a naolejovalo v rámci dokončovacích prací. Stejný dekor dýhy doprovází i další interiérové prvky v jedné ze tří kanceláří.

Ve většině místností jsou na stropě lokálně umístěné dřevěné akustické panely NOVATOP ACOUSTIC pro optimalizaci prostorové akustiky. Zároveň jsou i výrazným designovým prvkem, se kterým interiérová architektka v celém konceptu od začátku počítala. Je jimi zaklopená 12cm dutina na rozvod vzduchotechniky, která byla původně zvažovaná pouze u modulů. Nakonec se k tomuto řešení přistoupilo ve všech místnostech, díky čemuž je v nich přibližně 10 vyústek, které zajišťují zcela rovnoměrné a příjemné proudění vzduchu.

Interiéry.
Interiéry.

 

ZÁVĚREČNÁ BILANCE

Stavba je vždy velký projekt. Rekonstrukce obvykle ještě větší. Nástavba na historickém domě byla proto výzvou v mnoha ohledech, zároveň však nabídla příležitost zhodnotit stavbu, dodat jí nový rozměr a vytvořit prostor pro nové komerční prostory i bydlení v zastavěné části města, kde by to bylo jen obtížně realizovatelné.

V případě tohoto projektu se podařilo posunout celý dům blíže k udržitelnosti. Tepelné čerpadlo určené pro topení a chlazení nástavby bude vytápět i patro s byty. Stejně tak najde v jiných částech domu využití i dešťová voda a energie z plánovaných solárních panelů. Zateplení stropu 3. NP je pak už jen příjemným bonusem pro bydlení v domě.

Díky prefabrikaci a s ní související rychlostí výstavby se první nájemníci do kanceláří stěhovali již devět měsíců po zahájení prací na původní střeše. Tento aspekt je významný i z pohledu návratnosti investice, kterou můžeme u nástaveb obecně odhadnout na 8–15 let v závislosti na projektu, lokalitě a výši nájmu.

Pokud investor uvažuje v případě takovéhoto objektu o nové střeše, poradil bych mu, aby se zamyslel, zda tuto akci nespojit rovnou s nástavbou. Proces je sice složitější a delší, ale vede k zisku nových prostor, a stavba se tím navíc architektonicky pozvedne.

Autor:

Ing. Radek Oslizlo se ve společnosti AGROP NOVA specializuje na vývoj nových výrobků a technologií NOVATOP a zároveň má na starosti obchodní aktivity ve Švýcarsku, Beneluxu a Skandinávii.

Foto:

Ondřej Pavlačík a NOVATOP