Rekonstrukce Průmyslového paláce vstoupila do čtvrtého klíčového roku

Probíhající kompletace hodinové věže a restaurování průčelní fasády. Probíhající kompletace hodinové věže a restaurování průčelní fasády.

Rekonstrukce Průmyslového paláce na pražském Výstavišti se nachází ve čtvrtém roce realizace, který lze označit za klíčový. Po letech plánování, projekčních příprav a náročných restaurátorských i stavebních prací se začíná vizuálně i konstrukčně rýsovat finální podoba všech tří křídel budovy. Na hodinové věži probíhá přípravná fáze instalace hodinových ciferníků. Ty ale symbolicky začnou odbíjet v okamžiku dokončení celé stavby, jež je plánováno na červen 2026.

STŘEDNÍ HALA OBJEKTU

Probíhající kompletace hodinové věže a restaurování průčelní fasády.Obnova hodinové věže probíhala průběžně po celé tři roky a zahrnovala komplexní restaurátorské i řemeslné práce. Ocelová konstrukce věže byla opískována, důkladně zkontrolována, zesílena, sanována a následně opatřena čtyřvrstvým ochranným nátěrem. Součástí obnovy byla i výroba nových kovových ciferníků podle historické předlohy a renovace původního hodinového stroje, o který se postarala firma L. Hainz z Lysé nad Labem. Ta byla založena v roce 1836 a její výrobky byly součástí věže od samého počátku.

S respektem k historii se také na vrchol věže vrátila Svatováclavská koruna. Původně zde totiž byla, ale v roce 1948 ji nahradila rudá hvězda. Výrobu repliky koruny měřící 5 metrů a vážící přibližně 400 kilogramů měla na starost společnost Profikov.

„V současnosti probíhá zasklívání kopule věže, pokládka dubových podlah a instalace kovového opláštění. Dokončení všech prací předpokládáme na konci jara – v závěrečné fázi ještě proběhne osazení vitráží, dřevěného podhledu a zavěšení cimbálů,“ rekapituluje David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, která je lídrem realizačního sdružení společně s firmami AVERS, SYNER a Metrostav.

Betonáž podkladního betonu, v pozadí zrestaurované vitráže
Celkový pohled do levého křídla, hotový střešní plášť.


Nadále také pokračuje obnova ozdobných prvků věže, kdy pasířské detaily procházejí pečlivou renovací podle osvědčených restaurátorských postupů. Ty zahrnují šetrné očištění – mikropískováním či chemickou cestou – následované odstraněním nevratně poškozených částí a jejich nahrazení přesnými replikami, narovnáním deformací, opravou prasklin a spojů i případným vyztužením konstrukce. Celý proces završuje finální povrchová úprava, která prvkům navrací jejich původní lesk a obnovuje ochranné vlastnosti.

Významnou součástí obnovy střední haly bylo i restaurování malovaného stropu, které probíhalo postupně v letech 2023–2024. „Tento monumentální prvek tvoří 1 232 dřevěných prken o celkové ploše 2 737 m² seskupených do 77 polí, přičemž každé pole zahrnuje 16 prken,“ vypočítává David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ, a přibližuje způsob restaurátorských prací: „Ty začínaly odstraněním nesoudržných vrstev nátěru, následovalo zpevnění původní malby a pečlivá analýza barevné skladby. Na jejím základě pak byla obnovována původní barevnost i výtvarné detaily včetně navrácení charakteristického modrého odstínu v korunové části stropu.“ V současnosti je většina prken zpět na svém místě a zbývající části se budou instalovat až v létě 2025 v návaznosti na demontáž lešení u hodinové věže. Po finalizaci stropní výzdoby bude také dokončena obnova střechy střední haly, jež je v tuto chvíli hotova přibližně z 80 %.

PRAVÉ KŘÍDLO HISTORICKÉ BUDOVY

Rekonstrukcí také prochází střecha na pravém křídle historické budovy. Prvním krokem na počátku roku 2024 bylo podepření a částečná demontáž dřevěného podhledu a původního střešního pláště v rozsahu přibližně jedné čtvrtiny střechy. Poté následovala sanace a zesílení stávající ocelové nosné konstrukce a instalace nových přístupových lávek v podhledu, které umožnily zahájení montáže nového krovu. V druhé polovině roku 2024 byl postup zrcadlově zopakován na protilehlé části střechy. Aktuálně rekonstrukce pokrývá více jak tři čtvrtiny plochy střechy a její komplexní dokončení se předpokládá na počátek roku 2026.

Podhled tzv. Smetanovy vestavby v pravém křídle.V rámci rozsáhlé rekonstrukce pravého křídla probíhá mimo jiné i výměna a úprava podlahových vrstev a obnova tzv. Smetanovy vestavby. Významným prvkem celého projektu je rovněž nové technologické zázemí v podobě podzemní strojovny umístěné za pravým křídlem. „Stavebně již byla dokončena. Uvnitř jsou osazeny hlavní vzduchotechnické jednotky a v současnosti probíhá instalace dalších technických rozvodů. Po plánované demontáži stavebního jeřábu bude možné dodělat i zbývající část strojovny určenou pro instalaci chladicí technologie,“ doplnil David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ.

LEVÉ KŘÍDLO HISTORICKÉ BUDOVY

Levé křídlo historického objektu bylo zcela zničeno při požáru v roce 2008. Než o rekonstrukci je zde třeba mluvit o zcela nové výstavbě s důrazem na maximální historickou věrnost, ať už se to týká konstrukčních detailů, povrchových úprav, nebo architektonických profilací. Historická autenticita však jde ruku v ruce se současnými nároky na energetickou efektivitu. Technologické zázemí v suterénu levého křídla objektu zahrnuje moderní systémy požární ochrany (vodní mlhu a sprinklery), zařízení pro chlazení, topení a větrání včetně tepelných čerpadel, dieselový agregát, elektro rozvodny a technické prostory pro gastro provoz.

Zasklený vrcholový světlík levého křídla se zateplenou střechou a protipožárním záklopem.Dobrým příkladem důrazu na energetickou náročnost je i fasádní řešení, kdy je zateplený obvodový plášť opatřen masivním cihelným zdivem, které věrně kopíruje historický reliéf dochovaný na pravém křídle. Dokončení cihelného pláště je naplánováno v průběhu léta 2025. Současně jsou již zahájeny omítkářské práce a v letních měsících bude fasáda doplněna o štukovou výzdobu, jejíž přesné repliky jsou již připraveny k osazení. Energetickou efektivitu zohledňují i střešní výplně. „Použili jsme speciálně navržená izolační trojskla o tloušťce 60 mm s potiskem imitujícím drátosklo, vybavené protisluneční vrstvou s minimálním ztmavením. Tento typ skel zajišťuje výborné tepelnětechnické parametry při zachování autentického výrazu fasády,“ uvedl David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ.

Aktuálně je ve sklepních prostorách dokončena hrubá stavba a část technologických instalací. Některé strojovny jsou už kompletně vybaveny, zbývající budou dokončeny v průběhu roku 2025. Práce také pokračují na pokládání střešní krytiny, po níž bude následovat montáž palubkových podhledů, nanášení vnitřních omítek a instalace podlahových žlabů. V podlahových vrstvách bude realizováno vytápění a finální povrch bude tvořit broušená betonová deska – materiál spojující vysokou odolnost s estetickou kvalitou, který podtrhne současné architektonické pojetí obnoveného interiéru.

VITRÁŽOVÉ VÝPLNĚ PRŮMYSLOVÉHO PALÁCE

Rozsáhlými restaurátorskými pracemi procházejí také vitrážové výplně, které představují ikonický prvek této historické stavby. „V rámci projektu bylo restaurováno celkem 5 023 vitrážových polí složených z přibližně 107 700 jednotlivých skleněných dílků vsazených do olověné sítě. Celková plocha těchto výplní dosahuje 2 256 m²,“ shrnuje David Čech, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ.

Detail kopie původní svatováclavské koruny.Restaurátorské práce na vitrážích probíhaly po dobu dvou let ve specializovaných dílnách Kolektiv Ateliers, kde jednotlivé prvky procházely náročným čištěním, pečlivými opravami a rekonstrukcí poškozených částí. Montáž renovovaných vitráží začala na podzim 2024 a do konce roku se podařilo osadit přibližně polovinu celkového objemu. V zimních měsících byla instalace z důvodu nevhodných klimatických podmínek přerušena a s ohledem na počasí se spustila až koncem března 2025. Komplexní dokončení je naplánováno na podzim 2025.

„Rekonstrukce Průmyslového paláce patří k nejnáročnějším projektům v mé gesci. Věřím, že stavbu dotáhneme do finále bez komplikací a příští rok se tady setkáme u předání objektu, který se stane novou dominantou Výstaviště a také pražské kulturní scény i výstavnictví,“ uvedl pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský na tiskové konferenci, která proběhla v březnu k průběhu rekonstrukce objektu.

Foto: Jakub Červenka,
METROSTAV DIZ