Automatizace při výrobě ocelových konstrukcí zefektivňuje proces

Automatizovaná výrobní linka rakouské firmy Zeman Automatizovaná výrobní linka rakouské firmy Zeman

Australská výrobní společnost s dlouholetou praxí Cullen Steel byla založena ve 30. letech minulého století. Hlavním zaměřením výroby jsou ocelové konstrukce pro pozemní a důlní stavby po celé Austrálii. Mottem současného ředitele firmy Rona Barringtona je dodávat přesně to, co si klient objedná. „Naši zákazníci nám mohou předat zakázku a dále se již o nic nestarat. Vědí totiž, že na vše dohlédneme,“ vysvětluje R. Barrington a dodává: „V konkurenčním prostředí výroby ocelových konstrukcí může být právě takovýto slib tím, co nakloní misku vah v náš prospěch.“

AUTOMATIZACE POMÁHÁ PRODUKTIVITĚ

V rámci své činnosti využívá firma Cullen Steel již déle, než dekádu program Tekla Structures. Hlavním důvodem volby Tekla od počátku bylo (a stále je) velké množství automatizace rutinních úkonů. Maximalizace produktivity práce patří mezi nejzásadnější atributy, kterých si Cullen Steel cení. Pokud se rutinní úkony zpracovávají ručně, narůstá riziko vzniku chyb. Ty následně prodlužují a prodražují jednotlivé zakázky. Nelze pominout také fakt, že projektanti a konstruktéři tímto „plýtvají“ svůj um, energií a kreativitu na nudné a monotónní práce, které je možné zvládnout pomocí automatizace.

PRŮKOPNÍK V OBLASTI AUTOMATIZACE PROCESŮ

Austrálie importuje velký objem ocelových konstrukcí ze zahraničí, především ze zemí, kde je levnější pracovní síla a nižší náklady na energie. Pro udržení konkurenceschopnosti na trhu práce spoléhá Cullen Steel na kvalitní informace, automatizaci a doručení přesně toho, co si klient objedná. „Pracujeme hlavně na zvýšení produktivity. Našim cílem je dosáhnout chytré, rychlé, kvalitní, bezchybné a včas vyrobené zakázky ocelové konstrukce,“ zdůrazňuje Barrington. „Ještě před 12 měsíci jsme zpracovávali 4 až 5 tisíc tun oceli ročně. V současnosti atakujeme hranici 10 000 tun oceli za rok. Takovýto objem je výsledkem investování do automatizace procesů.“

Poslední investicí australského výrobce ocelových konstrukcí do modernizace a automatizace bylo pořízení stroje od společnosti Zeman Bauelemente Produktionsgesellschaft m.b.H. Jedná se konkrétně o linku SBA (Steel Beam Assembler), která přibližuje Cullen Steel zase o kousek blíže maximální automatizaci a efektivitě. Na první pohled by se mohlo zdát, že hlavní výhodou je rychlost výroby. Samozřejmě se jedná o velmi důležitý aspekt, mnohem důležitější je ale přesnost a bezchybnost.

Stroje zkrátka nedělají chyby. „Konkrétní položka je vždy umístěna na správné místo v dílci. Pokud je bezvadný model, je vyhovující i výsledný produkt,“ vysvětluje Barrington. „Manuální chyby nejsou prakticky se systémem Zeman možné. Naši klienti jsou s výsledky maximálně spokojeni a z tohoto důvodu si u nás nechávají zpracovávat i další zakázky. Systém od společnosti Zeman je pro nás zásadní konkurenční výhodou.“

Z INFORMAČNÍHO MODELU AŽ K DÍLCI

Kvalitní informace z modelu, který je vytvořen v Tekla Structures, napomáhají automatizaci výroby. „Primárně nepoužíváme Teklu pro vytváření výrobních výkresů konstrukcí. V našem výrobním procesu jsou totiž výrobní výkresy potřeba čím dál méně. Takže co se děje v okamžiku, kdy se dostanou informace z Tekla Structures do výrobní linky Zeman? … Tekla je schopná exportovat jak NC data pro jednotlivé položky, tak XML soubor pro každý dílec, kde jsou zapsány informace k jednotlivým položkám. Skener pak použije NC soubory k jednoznačné identifikaci jednotlivých položek a z XLM souboru robot zjistí, kde se jednotlivé položky nachází na dílci. Aplikace od firmy Zeman spojuje všechna data dohromady. Jedná se o docela komplikovaný a precizní proces,“ objasňuje R. Barrington.

BEZ KVALITNÍCH INFORMACÍ TO NEJDE

Technologie BIM pomáhá výrobci ocelových konstrukcí komunikovat s ostatními subjekty zapojenými do procesu. „Zpočátku se program Tekla používá pouze k detailování. Následně software slouží jako zdroj informací pro různé stroje ve výrobě, včetně zmíněné linky Zeman,“ potvrzuje Barrington a pokračuje: „A nakonec pomáhá řídit proces výroby včetně lakování a distribuce vyrobených dílců na základě časových nebo konstrukčních potřeb na staveništi. V neposlední řadě také využíváme BIM model pro správné a efektivní sestavení ocelové konstrukce na stavbě.“

Ing. David Neužil
Construsoft s. r. o.