Investujte do tepelného čerpadla – návratnost je pouze 6 let

publikováno:
autor:
Ilustrační foto Ilustrační foto

Věděli jste, že i tepelné čerpadlo lze zařadit do portfolia domácích finančních investic? V důsledku trvalého růstu cen energií jím získáte mnohem víc než na úrocích z banky.

Je prokázáno, že návratnost peněz, které u běžného rodinného domu vložíte do tepelného čerpadla navíc oproti plynovému kotli, činí díky následné úspoře provozních nákladů nejvýše 6 let. Další výrazné úspory vám mohou přinést státní dotace.

Podle níže uvedeného prvního modelového příkladu jednoduše spočítáte, že investice 107 000 Kč navíc do tepelného čerpadla přináší téměř 17% roční „úroky“ v podobě úspor nákladů na vytápění a ohřev teplé vody. A čistý roční výnos 18 000 Kč představuje návratnost financí vložených navíc do tepelného čerpadla za 5,9 roku.

Modelové příklady investic do tepelného čerpadla

Pro první modelový příklad výhodnosti investice do tepelného čerpadla byl vybrán rodinný dům s tepelnou ztrátou 6 kW. Tepelné čerpadlo země/voda se v něm porovnává s kondenzačním plynovým kotlem.

  Kondenzační plynový kotel 16 kW Tepelné čerpadlo země/voda o výkonu 5,9 kW Rozdíl
Investiční náklady 188 600 Kč 295 600 Kč 107 000 Kč ve prospěch plynového kotle
Roční provozní náklady 40 600 Kč 22 600 Kč 18 000 Kč ve prospěch tepelného čerpadla

Také staršímu rodinnému domu s vytápěnou plochou 250 m2 a tepelnou ztrátou 16 kW se vyplatí tepelné čerpadlo. Navýšení investice do tepelného čerpadla je mezi 90 až 225 tisíci Kč. Oproti běžným zdrojům tepla majitel nemovitosti ušetří ročně až 42 000 Kč a investice do tepelného čerpadla se mu vrátí do 2 až 6 let (se stoupajícími cenami energií se bude návratnost zkracovat).

Zkušenosti uživatelů tepelných čerpadel

Podle průzkumů spokojenosti uživatelé tepelných čerpadel oceňují i to, že nemusí výrazně šetřit teplem ani vodou. Zároveň pociťují doma více tepla a mají i dostatek teplé vody, bez využívání elektrického přitápění. Tepelné čerpadlo hromadně doporučují, což se zdaleka nedá říci o majitelích plynových kotlů.

Například známý judista Lukáš Krpálek si vybral tepelné čerpadlo IVT Air X typu vzduch/voda. Své zkušenosti popsal v online referenci: „Původně jsem chtěl mít u domu bazén a v něm ohřívat vodu tepelným čerpadlem, zatímco dům by byl vytápěný jinou technologií. Nakonec čerpadlem vytápíme celý dům včetně ohřevu vody v bazénu. Přesvědčila mě zejména návratnost investice. Tepelné čerpadlo rozhodně ušetří provozní náklady. Líbí se mi i snadnost ovládání, které je prakticky bezobsluhové."

Ne nadarmo dosáhlo tepelné čerpadlo IVT Air X v přísných testech nejvyššího topného faktoru a označení A+++. Nejvýraznější úspory zaznamenáte při napojení na nízkoteplotní podlahové vytápění. Čerpadlo rovněž klimatizuje, je prostorově nenáročné a obsloužíte ho i chytrým telefonem. Po rozšíření dokáže řídit i čtyři topné okruhy, ohřívání bazénu a solárního systému.

Vybrat čerpadlo vzduch/voda nebo země/voda?

Tepelná čerpadla vzduch/voda vynikají nízkými pořizovacími náklady a jednoduchou instalací bez zemních prací. Jsou vyhovující především pro běžné domy s menší zahradou v regionech s mírnějším klimatem a obzvlášť se hodí pro vytápění sezonních bazénů.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda má však kvůli většímu namáhání kompresoru kratší životnost a asi o 25 % vyšší provozní náklady než tepelné čerpadlo země/voda. Pro objekty ve výše položených oblastech a na horách je proto vhodnější systém s hlubinným vrtem či plošným kolektorem.

Každá instalace tepelného čerpadla je ovšem individuální proces. Obraťte se proto na experty společnosti IVT, na jejich webu odešlete online poptávku po návrhu tepelného čerpadla a nechte si zdarma spočítat, kolik vám tepelné čerpadlo pomůže ušetřit. Studie vám přijde e-mailem za několik dní. Jistě vás potěší i to, že kromě významného snížení nákladů na vytápění získáte instalací tepelného čerpadla i výhodnou sazbu s dobou nízkého tarifu 22 hodin denně, kterou můžete využít pro veškeré domácí spotřebiče.