Jak vybrat akušroubovák nebo akuvrtačku?

publikováno:
autor:
Ilustrační foto Ilustrační foto

V obou případech se jedná o multifunkční nástroje, jež jsou použitelné jak při vrtání tak šroubování, ale také například při rozmíchání barvy či pomocí příslušenství můžete vytvořit i kotoučovou brusku. Jak správně vybrat akuvrtačku a akušroubovák, které spolehlivě vydrží jakoukoli zátěž?

Napětí je alfou i omegou

Proč? Protože od napětí v akumulátoru se dále odvíjí i výkon, tedy síla vrtačky, respektive hodnota krouticího momentu. Obvykle se setkáte s napětím od 3,6 V (pro běžné domácí nenáročné používání) do 36 V (náročné profesionální využití).

Dalším podstatným parametrem je u akumulátoru vrtačky jeho kapacita, která se uvádí v ampérhodinách (Ah). Ty určují, jak dlouho bude aku vrtačka fungovat bez potřeby nabití. Minimum je v tomto případě 1,5 Ah, menší hodnoty se hodí pouze pro základní práci, ale více toho nezvládnou.

Pokud se pro akuvrtačku s méně než 1,5 Ah rozhodnete, doporučujeme dokoupit další akumulátor či rovnou nástroj se dvěma akumulátory.

Rychlost otáček

V případě, že se chystáte vrtat do tvrdých materiálů, bude se vám hodit vrtačka se dvěma rychlostmi. Pro občasné domácí šroubování vám postačí jednorychlostní akušroubovák. Pro profesionální využití ovšem jednoznačně doporučujeme akušroubováky a akuvrtačky s více rychlostmi.

A kdy využijete vyšší otáčky? Například pokud se chystáte vrtat do cihly či panelu. Nižší počet otáček se využívá například při vrtání do kovu (kvůli přehřívání vrtáku). Náročnější kutilové využijí dvoustupňové vrtačky, jež druhý stupeň dosahuje otáček okolo 1 200 – 1 500/ min. Pro domácí práci stačí okolo 600 ot. /min.

Další vlastnosti akuvrtaček a akušroubováků

  • Příklep – hodí se, pokud vrtáte do tvrdého zdiva, jeho práci mohou zastat i akuvrtačky s vysokým výkonem
  • Světlo – vrtačka zvládne osvětlit pracovní místo v případě, že vrtáte v tmavých prostorách a koutech
  • Gumové opláštění rukojeti – zamezí klouzání vrtačky v ruce

Aktuálně

V Praze vznikne nová čtvrť. Nové Dvory mají schválenou územní studii. Stavět se začne za 5 let. Lokalita Nových Dvorů je klíčovým, téměř 50 hektarovým, územím pro rozvoj města. Nově byla dokončena a schválena územní studie, na jejímž základě zde vznikne nová čtvrť u budoucí stanice metra D Nové Dvory, a také místa pro rekreaci a sport. Lokalita se nachází na území především městské části Praha 4 a Praha 12. Transformační lokalita Nové Dvory patří k největším územím v majetku hlavního města. Okolo nové stanice metra vybuduje Praha městskou čtvrť s dostupným nájemním bydlením, kompletní veřejnou infrastrukturou a vybaveností. Územní studie ZDE

Kalendář akcí