Main - Město a světlo

O novém zdroji tepla uvažujte jako o dopravním prostředku

publikováno:
autor:
Ilustrační foto Ilustrační foto

Při výběru nového zdroje tepla si vezměte na pomoc paralelu z jiných odvětvích, ve kterých se používají.

Nikdo z nás by si dnes asi nepořídil parní lokomotivu hnanou uhlím. Proč se tedy trápit s kotlem na černé či hnědé uhlí, který má sice vysoký výkon, ale s vysokými náklady, nutností neustálého přikládání, skladování zásob apod.

Podobně, pokud uvažujete na dlouhá léta dopředu, v autosalonu si pravděpodobně nekoupíte nový vůz s velkým naftovým motorem. Ne, že by vám neposloužil dobře, jeho ekonomika ale pokulhává, má negativní dopad na životní prostředí a pokud přijde na řadu případný prodej, „z druhé ruky“ už o něj není takový zájem.

Vůz na zemní plyn má, budeme-li se koukat výhradně na finance, své výhody, zejména v porovnání s výše uvedenou naftou, případně elektřinou. Zároveň, pokud navážete „pouto“ se zemním plynem, začne vás svazovat nejistota spojená s vývojem cen této komodity. I mladší čtenáři tohoto příspěvku si jistě vzpomenou na zimy 2006,2009 či 2014, kdy Rusko omezovalo dodávky zemního plynu do Evropy.

A protože porovnání s jadernou ponorkou (jadernou energií), dřevo či topný olej mají to nejlepší za sebou, nastává otázka, co tedy zvolit?

Co takhle energii, která tu s námi byla odjakživa, jejíž role ustoupila s „renesancí“ fosilních paliv a ke které se dnes lidstvo opět vrací, tj. energii z větru, geotermálního tepla. Jak by se vám líbil vůz, se kterým nemusíte stavět u čerpacích stanic, skladovat pro něj zásoby paliva a zároveň vůz, po kterém v budoucnosti téměř jistě poroste poptávka? Zároveň také dopravní prostředek, na který dnes získáte dotaci od státu!

Řeč je o zdroji tepla v podobě tepelných čerpadel, které dávají druhou šanci obnovitelným zdrojům energií poté, co selhala řešení v podobě solárních elektráren či velkých větrných elektráren. Tepelná čerpadla jsou schopna vám dodat dostatečné množství tepla bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky, lokalitu svého umístění apod. Zároveň i při stále nízkých cenách uhlí, zemního plynu a dalších konvenčních zdrojů energie, tepelná čerpadla jsou jednoznačně nejlevnějším zdrojem tepla! I proto dnes města v západní Evropě investují peníze ne do větrných elektráren na nejbližším kopci, ale do tepelných čerpadel umístěných pod parky, náměstími či v blízké lokalitě bohatým na geotermální teplo.

Tepelná čerpadla se osvědčila v lokalitách od Osla přes Londýn či Amsterdam až po Hamburg, Paříž a Atény a není tedy důvod, proč by v podmínkách naší republiky měla selhat! Vždyť i u nás nejsou výjimkou tepelná čerpadla spolehlivě sloužící více než 20 let, která se díky schopnosti levné „výroby“ tepla svým majitelům již dávno zaplatila.

Aktuálně

Praha schválila investiční přípravu dalšího nájemního bytového domu, na Nových Dvorech. Městský bytový fond by se tak rozšířil o zhruba 45 nových bytových jednotek. Bytový dům vyroste na městských pozemcích v Durychově ulici na Nových Dvorech v Praze 4, kde poblíž vznikne v příštích letech nová stanice metra D. Nové Dvory jsou jedním z největších pražských rozvojových území, kde město vlastní souvislé pozemky vhodné pro bytovou výstavbu. Výstavba stanice metra D je impulsem pro development celého území, jehož součástí budou různé bytové projekty, mateřská a základní škola, centrum pro obchody a služby nebo prostory pro volnočasové aktivity.„Praha musí zůstat městem pro všechny, nejen pro bohaté, a dostupné bydlení je pro to základním předpokladem,“ říká Petr Hlaváček, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj.

Kalendář akcí