O novém zdroji tepla uvažujte jako o dopravním prostředku

publikováno:
autor:
Ilustrační foto Ilustrační foto

Při výběru nového zdroje tepla si vezměte na pomoc paralelu z jiných odvětvích, ve kterých se používají.

Nikdo z nás by si dnes asi nepořídil parní lokomotivu hnanou uhlím. Proč se tedy trápit s kotlem na černé či hnědé uhlí, který má sice vysoký výkon, ale s vysokými náklady, nutností neustálého přikládání, skladování zásob apod.

Podobně, pokud uvažujete na dlouhá léta dopředu, v autosalonu si pravděpodobně nekoupíte nový vůz s velkým naftovým motorem. Ne, že by vám neposloužil dobře, jeho ekonomika ale pokulhává, má negativní dopad na životní prostředí a pokud přijde na řadu případný prodej, „z druhé ruky“ už o něj není takový zájem.

Vůz na zemní plyn má, budeme-li se koukat výhradně na finance, své výhody, zejména v porovnání s výše uvedenou naftou, případně elektřinou. Zároveň, pokud navážete „pouto“ se zemním plynem, začne vás svazovat nejistota spojená s vývojem cen této komodity. I mladší čtenáři tohoto příspěvku si jistě vzpomenou na zimy 2006,2009 či 2014, kdy Rusko omezovalo dodávky zemního plynu do Evropy.

A protože porovnání s jadernou ponorkou (jadernou energií), dřevo či topný olej mají to nejlepší za sebou, nastává otázka, co tedy zvolit?

Co takhle energii, která tu s námi byla odjakživa, jejíž role ustoupila s „renesancí“ fosilních paliv a ke které se dnes lidstvo opět vrací, tj. energii z větru, geotermálního tepla. Jak by se vám líbil vůz, se kterým nemusíte stavět u čerpacích stanic, skladovat pro něj zásoby paliva a zároveň vůz, po kterém v budoucnosti téměř jistě poroste poptávka? Zároveň také dopravní prostředek, na který dnes získáte dotaci od státu!

Řeč je o zdroji tepla v podobě tepelných čerpadel, které dávají druhou šanci obnovitelným zdrojům energií poté, co selhala řešení v podobě solárních elektráren či velkých větrných elektráren. Tepelná čerpadla jsou schopna vám dodat dostatečné množství tepla bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky, lokalitu svého umístění apod. Zároveň i při stále nízkých cenách uhlí, zemního plynu a dalších konvenčních zdrojů energie, tepelná čerpadla jsou jednoznačně nejlevnějším zdrojem tepla! I proto dnes města v západní Evropě investují peníze ne do větrných elektráren na nejbližším kopci, ale do tepelných čerpadel umístěných pod parky, náměstími či v blízké lokalitě bohatým na geotermální teplo.

Tepelná čerpadla se osvědčila v lokalitách od Osla přes Londýn či Amsterdam až po Hamburg, Paříž a Atény a není tedy důvod, proč by v podmínkách naší republiky měla selhat! Vždyť i u nás nejsou výjimkou tepelná čerpadla spolehlivě sloužící více než 20 let, která se díky schopnosti levné „výroby“ tepla svým majitelům již dávno zaplatila.