RiMatrix Next Generation – nová úroveň IT infrastruktury. Zcela nová platforma pro plánování a realizaci datových center

publikováno:
Koncept RiMatrix NG Koncept RiMatrix NG

Aktuální situace a trendy nám jasně ukazují, že v nadcházejících letech nás čekají obrovské výzvy. Již dnes můžeme sledovat změnu k „on‑line“. IOT, resp. IIOT, jsou pojmy, které budou utvářet svět moderní IT infrastruktury. Společnosti, které investují do rozvoje těchto technologií, budou mít obrovský náskok. Velmi dobře vědí, že základem úspěchu je vyšší produktivita, spolehlivost plánování, konsolidace zdrojů, kybernetická bezpečnost a právě kvůli těmto důvodům již dnes investují do výkonných datových center.

Společnost Rittal Czech, s. r. o. je dceřinou společností Rittal GmbH & Co. KG, předního světového výrobce systémových řešení pro výrobu rozváděčů, rozvod proudu, průmyslovou klimatizaci a IT infrastrukturu, včetně software a služeb. Řešení společnosti Rittal nacházejí uplatnění ve všech oblastech průmyslu, včetně strojírenství, IT a telekomunikací. Široké produktové portfolio společnosti zahrnuje kromě jiného i komponenty pro kompletní řešení modulárních a energeticky účinných datových center včetně inovativní bezpečnostní koncepce a fyzického zabezpečení dat a celé systémové IT infrastruktury.

RiMatrix Next Generation (NG) je zcela nová platforma společnosti Rittal pro plánování a realizaci datových center. Je naprosto nepodstatné, zda se jedná o samostatnou skříň, edge aplikaci nebo zda se jedná o rozsáhlé datové centrum typu Hyperscale nebo Enterprise. RiMatrix NG je řešením pro jakoukoliv poptávku.

VX IT – NOVÉ IT SKŘÍNĚ

Základem platformy RiMatrix NG jsou nové IT skříně VX IT, které vychází z osvědčených průmyslových rozváděčových skříní VX25. Tyto skříně splňují nejpřísnější mezinárodní normy a standardy, a vyznačují se nejvyšší nosností na trhu v dané kategorii (až 1 800 kg). Skříně VX IT nabízíme až do velikosti 52 U, které jsou ideální variantou pro budování výkonných datových center na co nejmenším prostoru. Celý skříňový systém VX prošel velkou modernizací a vyznačuje se beznástrojovou montáží mnohého příslušenství, aniž by byla dotčena kvalita montáže a bezpečnost. Obrovskou výhodou skříní VX IT je nový on‑line konfigurátor RiCS (Rittal Configuration System), díky kterému si jednoduše nakonfigurujete řešení dle vlastních požadavků.

NAPÁJENÍ NA MÍRU

Nepostradatelným bodem pro budování datového centra je samozřejmě i napájení. Ať už se jedná o hlavní napájení, systém UPS nebo rozvodný napájecí rack (PDR). Tento rok jsme navíc představili zcela nové napájecí jednotky PDU, které přinesly řadu vylepšení ve srovnání s předešlými modely. Jedná se například o za provozu vyměnitelný modul měření, barevný TFT displej, který je díky polohovým senzorům vždy zobrazen správně, redundantní Gigabit rozhraní, případně portem USB pro záznam naměřených hodnot. K novým PDU jednotkách lze připojit až osm senzorů CMC III pro sledování okolního prostředí, případně až dvě přístupové sady pro monitoring přístupů do skříně. Nově nabízíme jednotky v pěti různých variantách, dohromady se tedy jedná o více než 70 modelů napájecích jednotek. Stejně jako skříně VX IT, i jednotky PDU lze konfigurovat díky on‑line konfigurátoru RiCS dle vlastních parametrů.

ÚSPORNÉ A EFEKTIVNÍ CHLAZENÍ

Pokud budujeme datové centrum, musíme jeho výkon dostatečně chladit. Opět záleží pouze na aplikaci, zda budeme využívat inovativní chladicí jednotky Blue e+ pro samostatné skříně nebo sofistikované řešení chlazení pro koncepty uzavřených uliček, či vysoce přesné chlazení celých místností. Chladicí řešení Rittal nabízí efektivní chlazení instalovaných komponent a upravuje chladicí výkon dle aktuální potřeby a tím spoří energii a prodlužuje vlastní životnost. Použité technologie chlazení dokáží uspořit až desítky procent nákladů v porovnání s běžnými produkty.

MONITORING

Monitorování a zabezpečení jdou spolu ruku v ruce. Proto doporučujeme použití našeho monitorovacího systému CMC III, který dokáže monitorovat vnitřní a okolní prostředí samostatné skříně, řadově spojených skříní nebo celých místností. Díky tomuto systému máte okamžitý přehled o prostředí skříně, ať už se jedná o teplotu, vlhkost, tlak, proudění vzduchu a podobně. Zároveň můžete jednoduše řídit veškerý přístup do skříní nebo místností. Díky přístupovým systémům udělíte přístup jen oprávněným pracovníkům a máte okamžitý přehled o stavu jakéhokoliv sledovaného systému. Jsme schopni monitorovat bezpečnost až na úroveň rukojeti, zda je otevřená nebo zavřená. Vše je zřetelně viditelné díky přehlednému webovému rozhraní. Samozřejmostí je podpora mnoha komunikačních protokolů.

BEZPEČNOST

Posledním bodem, který je kritickým pro každé datové centrum, je celková bezpečnost. Je velmi důležité, aby datové centrum bylo chráněno před požárem, nebezpečnými plyny, výbuchem, vloupáním, elektromagnetickým zářením a podobně. Díky bezpečnostním místnostem nebo kontejnerovým řešením datových center toto již řešit nebudete. Naše řešení prochází těmi nejpřísnějšími testy a odolávají všem výše uvedeným vlivům.

Nyní se vrátíme opět na začátek článku. Začal jsem psát o datových centrech, budoucích výzvách pro IT infrastrukturu a potom jsou zde popsány standardní produkty. Zdánlivě to spolu nemusí na první pohled souviset, nicméně opak je pravdou. Všechny uvedené produktové skupiny spolu úzce souvisí a v rámci platformy RiMatrix NG dostáváte balíček, který je tvořen právě těmito produkty. Díky použití standardních produktů je systém RiMatrix komplexnější, jednodušší pro instalaci, nabízí podstatně rychlejší dodání, než specializované systémy na míru. Zároveň je díky modularitě velmi snadno rozšiřitelný o další produkty i v průběhu dalších let, proto je ideálním řešením, pokud v budoucnu očekáváte rozšíření svého datového centra, ale zatím nevíte přesný rozsah.

Proč je tedy RiMatrix tím nejvhodnějším řešením pro plánování a realizaci datových center? Jedná se o ucelené řešení IT infrastruktury, které je složeno z velmi kvalitních produktů, které spolu perfektně komunikují. I jako celek splňují přísné normy a certifikace. Zjednodušuje proces od plánování až po instalaci. V neposlední řadě šetří náklady při pořízení a následně šetří provozní náklady díky inovativním technologiím chlazení. Důkazem kvality a spolehlivosti je spolupráce Rittalu s největšími světovými poskytovateli SW řešení, které dnes všichni používáme na denní bázi.

Milan Vild
Rittal Czech, s. r. o.

Související články