Vloni investoval Moravskoslezský kraj do výstavby téměř 2 miliardy – nejvíce od roku 2015

publikováno:
autor:
Rekultivovaná krajina po těžbě uhlí na Karvinsku Rekultivovaná krajina po těžbě uhlí na Karvinsku

Investice stavebního charakteru v Moravskoslezském kraji (MSK) činily v roce 2016 celkem 385 milionů korun (+ projekty za 28 milionů korun byly spolufinancovány z EU), v roce 2017 to bylo 412 (resp. 241 milionů) korun, v roce 2018 činily investice 601 milionů korun a projekty za dalších 841 milionů byly spolufinancovány ze zdrojů EU. V loňském roce dosáhly investice rekordních 935 milionů korun + 1 083 milionů za podílu EU, což je nejvíce od roku 2015, kdy bylo dokončeno čerpání v rámci dotací předchozího programového období. V letošním roce půjde o 845 milionů korun bez spolufinancovaných z EU a 973 milionů korun bude spolufinancováno z EU – celkem tedy kraj schválil 1,819 miliardy korun na investice stavebního charakteru na rok 2020. Nejvíce poputuje do oblasti výstavby v sociální oblasti, do školství, dopravy a silničního hospodářství, zdravotnictví a kultury.

Cca 683 milionů korun z celkových cca dvou miliard putovalo v roce 2019 do projektů stavebního charakteru do oblasti školství, následuje doprava a silniční hospodářství (667 milionů korun), zdravotnictví 384 milionů korun a do oblasti kultury – 371 milionů korun. Investice do tzv. sociálních věcí pak činily 145 milionů korun.

INVESTICE DO PŘÍPRAV A PROBÍHAJÍCÍCH VÝSTAVEB

V roce 2019 byla dokončená příprava několika významných akcí. Šlo například o výstavbu dílen pro praktické vyučování pro Střední odbornou školu ve Frýdku‑Místku (za 253 milionů korun) či výstavbu tří nových objektů domova pro osoby se zdravotním postižením v Bruntále pro organizaci Sagapo, objektu sociálně terapeutických dílen a dalších objektů za 130 milionů korun. Výstavba obou zmíněných akcí by tak měla začít letos. Stejně tak byla dokončena v případě rekonstrukce objektů Polského gymnázia za 74 milionů korun a rozestavěné akce Těšínské divadlo – Malá scéna za 68 milionůkorun). Nemělo by nic bránit zahájení výstavby. 

Vloni byla zahájena nebo probíhala například rekonstrukce Výškovických mostů 306 milionů korun, areálu stadionu Bazaly (II. etapa) za 196 milionů korun, výstavba muzea automobilů Tatra (172 milionů korun) nebo rekonstrukce a modernizace Opavská za 120 milionů korun.

Z dokončených akcí stavebního charakteru můžeme zmínit například silnici II/478 – prodloužená Mostní I. etapa (130 milionů korun) nebo novostavba tělocvičny Gymnázia Jozefa Blažka v Českém Těšíně (61 milionů korun). Významná byla i revitalizace zámku ve Frýdku včetně obnovy expozice (57 milionů korun) a Integrované výjezdové centrum v Českém Těšíně za 195 milionů korun či rekonstrukce výstavní budovy a nová expozice Muzea Těšínska za 117 milionů korun (stavební část 76 milionů). Zmínit můžeme i energetické úspory ve SŠ teleinformatiky v Ostravě (44 milionů), novostavbu lékárny a onkologie ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov (74 milionů) či přestavbu budovy I. pro magnetickou rezonanci v nemocnici ve Frýdku‑Místku.

CO CHYSTÁ MSK LETOS?

Z těch významnějších akcí letošního roku můžeme zmínit zahájení zpracování projektové dokumentace rekonstrukce vzletové a přistávací dráhy a navazujících provozních ploch Letiště Leoše Janáčka Ostrava s předpokládanými náklady 2,2 miliardy korun. Dokončená bude i rekonstrukce areálu Bazaly II. etapa za 196 milionů korun a rekonstrukce a modernizace silnice Opavská za cca 120 milionů korun.

V oblasti kultury skončí aktualizace projektové dokumentace novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny – předpokládané náklady 1,35 miliardy korun. Začne i zpracování dalších stupňů přípravy akce Přístavba domu umění – Galerie 21. století s předpokládanými náklady akce za více než 620 milionů korun. Letos bude zajištěna projektová příprava novostavby objektu depozitáře Muzea Bruntál za 100 milionů korun a revitalizace zámku v tomto městě za 100 milionů korun. Skončí taktéž realizace akce Muzeum automobilů Tatra za 172 milionů korun.

160milionovou investicí je ta v Novém Jičíně – rekonstrukce budovy a spojovací chodby Máchova pro Domov Duha. Projektově bude připravená a mělo by se tak začít postupně stavět.

Začne i výstavba domova pro seniory a domova se zvláštním režimem v Kopřivnici za 250 milionů korun. Rekonstrukci a výstavbu čeká domov Březiny v Petřvaldě (včetně zateplení a stavebních úprav) a dvou pavilonů za 261 milionů korun. Skončí rekonstrukce ubytovací části a přístavba jedné z budov Nového Domova v Karviné za 93 milionů korun. V Opavě by pak měla začít s náklady 180 milionů korun rekonstrukce budovy pro umístění Základní školy. Ve fázi projektové přípravy je aktuálně projekt využití objektů v Bílé, v rámci které je plánováno rekonstruovat a modernizovat objekty vzdělávacího a sportovního centra za 100 milionů korun. V roce 2020 investuje kraj do oblasti zateplení tří škol ve své správě – každá cca za 40 milionů korun.

ROZPOČET 2020

MSK schválil rozpočet pro letošní rok na úrovní 10,8 miliard korun, reálně (po úpravách) bude kraj hospodařit s cca 30 miliardami korun. Rozpočet obsahuje 97 projektů spolufinancovaných z EU, 42 dotačních programů a 98 investičních akcí.

Související články

Aktuálně

Blíží se uzávěrka pro přihlašování děl do 8. ročníku České ceny za architekturu. Pospěšte si!

Přihlášku je možné podat do 13. dubna 2023 prostřednictvím online formuláře, a to bezplatně.

O vítězství v nejprestižnější tuzemské architektonické soutěži letos rozhodne Winy Maas, Taba Rasti, Joakim Lindmarker, Gilma Teodora Gylytė, Maike van Stiphout, Deyan Sudjic a Oliver Sadovský.

Kalendář akcí