Kdo je na světě trochu déle a žije v Moravskoslezském kraji, musí vidět, že se tento region v posledních desetiletích změnil k nepoznání. Taky už jsme si zvykli, že čas z hlediska nových technologií plyne čím dál rychleji a tak se zrychluje i zásadní proměna kdysi hornické a ocelářské oblasti v „SMART“ region, který sází na inovace. Věřím, že jsme v tomto směru na správné cestě. Těžký průmysl dříve zaměstnával absolutní většinu lidí z našeho kraje. Dnes je ve výrobě aut a IT stejný počet lidí jako v hutnictví a slévárenství. Jsme nadprůměrně vzdělaným krajem. Stáváme se regionem inovací, zapojujeme chytré technologie do běžného života, v jejich využívání jsme, dá se říci, průkopníkem a jsem přesvědčen, že inspirujeme i další kraje v republice.
Individuální ekonomické faktory kraje ve spojení se zvýšením ratingové známky pro celou zemi zajistily moravskoslezskému regionu u mezinárodní ratingové agentury Moody‘s nejvyšší možné hodnocení A1 stabilní, což může být minimálně pozitivní vodítko pro další možné investory. Renomovaná nezávislá agentura tímto ratingem veřejnosti říká, že Moravskoslezský kraj je velmi solidní, důvěryhodný partner, který plní svoje závazky a kterému je možné bez obav poskytnout nejen dotační, ale i úvěrové zdroje, a to za mnohem výhodnějších podmínek. O spolupráci už projevila zájem řada silných partnerů, jako příklad bych uvedl memorandum o propojení mošnovského letiště s druhým největším přístavem v Evropě, Antverpami, což v našem kraji pomůže vytvořit významné evropské logistické centrum.
Zásadním problémem Moravskoslezského kraje a zároveň jakýmsi dědictvím z dob minulých je ovzduší, i když loňský rok odborníci vyhodnotili jako nejlepší za posledních pět let.
Mění se i v tomto ohledu náš kraj, nebo za to může jen příznivé počasí? Věřím, že zcela zásadně tomu napomohly právě kroky jako kotlíkové dotace nebo dobrovolné dohody nad rámec zákona s velkými průmyslovými podniky, protože čísla mluví jasně, to jsou tuny prachu, které z ovzduší prostě zmizely. Ale nesnažíme se jen nutit ke změnám ostatní, sami usilujeme o zásadní změny. Třeba naše vodíková strategie, kdy chceme veškerou autobusovou dopravu v Ostravě i mezi městy v našem kraji přetransformovat právě na vodík, což by znamenalo, že jediná emise z těchto autobusů bude pára, a to je přesně ta cesta, po které chceme jít, a to nejen v dopravě. Využívat moderní technologie k lepšímu životu v našem krásném kraji. A my můžeme optimisticky doufat, že to tak skutečně bude.
prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.
hejtman Moravskoslezského kraje