Zličínský projekt pro sehranou partu

publikováno:
autor:
Marek Kubr (vlevo) a Tomáš Kuřík Marek Kubr (vlevo) a Tomáš Kuřík

V těsné blízkosti konečné stanice metra B roste nový rezidenční projekt Park Zličín. Aktuálně probíhá 1. etapa výstavby objektů D a E se 139 bytovými prostory a 7 nebytovými. Další dvě etapy jsou naplánované pro realizaci se zahájením v roce 2020 a dokončením na konci roku 2022.

Generálním dodavatelem 1. etapy je společnost Metrostav, konkrétně její divize 6, která pro investora, společnost Central Group, realizuje již několikátý bytový projekt. Jaká jsou specifika tohoto projektu, jsme se zeptali Ing. Marka Kubra, vedoucího projektu a Ing. Tomáše Kuříka, stavbyvedoucího.

Ing. MAREK KUBR

Marku, je to váš několikátý rezidenční projekt v pozici vedoucího projektu. Čím je pro vás tento projekt zajímavý?
Je to velký bytový projekt, celkem se zde vystaví přes 500 bytů v celkem 7 objektech, takový rozsah prací je již náročný na precizní organizaci práce. Dobrá spolupráce všech dotčených stran je nezbytná.

K tomu nelze nic namítnout – někdy se to ale snáze řekne, než udělá. Jaký je váš „recept“ pro dobrou spolupráci?
Současná doba neposkytuje moc prostoru pro improvizaci. Je užitečné věci promýšlet a plánovat dopředu – už v době tendru vytipovávat a oslovovat osvědčené subdodavatele, dobře nastudovat projektovou dokumentaci a případné nejasnosti řešit s předstihem. A mít za sebou sehraný tým. Sázím na lidi, protože ve finále je to vždycky o nich.

Jak se vám podařilo získat ke spolupráci subdodavatele, o které jste stáli? Řada stavebních společností si stěžuje na nedostatek kapacit…
S většinou našich dodavatelů spolupracujeme opakovaně. Víme tedy, co umí, a máme už vyladěná vzájemná očekávání. Do tendru vstupujeme vždy s jasnou představou, s kým bychom na klíčových dodávkách chtěli projekt realizovat, když v soutěži uspějeme. Necháváme nějaký prostor i pro nové dodavatele, abychom mohli otestovat jejich kvality a spektrum našich dodavatelů případně doplnili, ale jádro tvoří naši dlouholetí partneři.

A co zmiňovaný sehraný tým? Jak ten funguje?
Neumím si práci představit bez „svých“ lidí. Moji nejbližší spolupracovníci jsou nejen špičkoví odborníci, ale též obětaví týmoví hráči. Spolupracuji s většinou z nich už několik let, postavili jsme spolu jiné projekty a měli jsme čas se sehrát. Každý ví, co má dělat a je radost tu souhru sledovat. Moc si jich vážím a je pro mě čest s nimi pracovat.

Obyvatelé Zličína asi nemohli přehlédnout probíhající náborovou kampaň na rozšíření vašeho týmu. Jaké lidi hledáte?
Jsem rád, že jsme vidět a že si naší kampaně lidé všímají. O šikovné kolegy do realizace máme zájem vždycky. Hledáme mistry, stavbyvedoucí, přípraváře, ale najdeme uplatnění i pro další techniky a řemeslníky. Doufáme, že uspějeme v soutěžích a získáme i další etapy projektu.

Co musí uchazeči umět?
Alfou a omegou je pro mě chuť pracovat na stavbě – v našem týmu mají svou práci všichni rádi a je to pak znát na pracovní atmosféře. Na každé stavbě se objeví řada komplikací, to k našemu oboru prostě patří, ale důležité je to, jak se k nim lidé postaví. Máme v týmu jak začínající stavaře, tak ostřílené pardály. Všichni jsme se museli to, co umíme, někde naučit, a v Metrostavu umíme dát prostor pro rozvoj.

Ing. TOMÁŠ KUŘÍK

Tomáši, začínal jste na provozu železobetonů, srdci divize 6. Jaké máte zkušenosti s bytovou výstavbou?
Jde o můj třetí rezidenční projekt a druhý, který realizujeme pro společnost Central Group. Měl jsem možnost podílet se na výstavbě projektu Nad Modřanskou roklí (A, B, C, D) a předtím na projektu Atrium Kobylisy.

Bytové domy bývají označovány za náročné stavby. Jak to vnímáte vy?
Já stavím byty rád. Je to náročné, to je pravda, ale to je každá práce, když se má dělat pořádně. U bytů je větší důraz na detail u dokončovacích prací, je složitější zkoordinovat rozdíly v zákaznických řešeních, developeři jsou nároční zadavatelé jak v nárocích na kvalitu, tak v termínech na realizaci. O to víc můžeme být hrdí, když všechno zvládneme k jejich spokojenosti.

Jak stavba vypadá v současné době?
Probíhá první etapa projektu, což je výstavba objektů D a E. Jde o šestipatrové bytové domy se dvěma podzemními patry spojenými krčkem. Aktuálně dokončujeme monolity a nastupují profese – zedníci, instalatéři, sádrokartonáři. Na stavbě dnes pracuje přibližně 80 lidí.

Současně hledáte nové kolegy právě na tento projekt. Co byste vzkázal potenciálním uchazečům, proč se mají připojit právě k vám?
Primárně by získali práci u stabilní a zavedené firmy, za kterou jsou vidět výsledky. Metrostav je spolehlivý zaměstnavatel, který plní, co slíbí.

Další výhodou je možnost dlouhodobého uplatnění. Realizace první etapy je plánovaná s dokončením ve 3Q příštího roku, dokončení celého projektu pak na konci r. 2022. Myslím, že je příjemné mít před sebou dlouhodobou perspektivu.

A jako další plus vidím vysokou kvalitu projektové dokumentace a solidního investora. Každý, kdo někdy pracoval s opakem, ví, jak podstatný je to rozdíl.