10+1 OTÁZKA PRO: Lubomíra Šabatku, ředitele IDEA StatiCa

publikováno:

Stejných 10 otázek určených pro různé vrcholové manažery z oblasti pozemního stavitelství. A jedna putovní navíc, tu předává respondent svému nástupci, na kterého posílá štafetu.

1. Čím vším jste si profesně prošel, než jste se stal vrcholovým manažerem?

Já to mám jako ten knihkupec z Vrchní, prchni. Vystudoval jsem statiku, nastoupil jsem jako statik a jsem pořád statik. Ale vždycky jsem se snažil vymýšlet nástroje, které statikům ulehčují práci. Zároveň mám asi nějak v genech podnikání. Výsledkem jsou programy jako IDA Nexis nebo SCIA Engineer a nyní IDEA StatiCa. A firma, která nyní zaměstnává lidi i v USA nebo v Austrálii.

Lubomír Šabatka, ředitel IDEA StatiCa2. Když sestavujete tým, co je pro vás prioritou?

Základ je mít definovanou prioritu pro firmu. Musíte vědět, proč tu firmu máte a kam ji chcete vést. Pak už je to jednoduché, protože nemůžete mít více priorit. Potřebujete prostě lidi, které firemní priorita osloví a budou ochotni ji nejen sdílet, ale i aktivně podporovat. 

K těm prioritám obecně. Ze všech stran slyšíme, kolik kdo má priorit. Čím více, tím lépe. To je úplný nesmysl, tak se nedá řídit nic. Pokud si chcete definovat více priorit, musíte aspoň stanovit pořadí. Pak dáte potřebné zdroje na tu první, a když něco zbude, můžete to dát na tu druhou. A pak na další. A když se při realizaci budou zdroje nedostávat (a to určitě budou!), začnete ubírat odzadu. Jedině tak dosáhnete toho, co nejvíce chcete.

3. Jak motivujete lidi, aby podali maximální výkon?

To je zase to stejné. Musíte mít jasný cíl a lidé ho musí vzít za svůj. A k tomu osobní příklad. Ostatní musí vidět, že jim neříkáte pohádky a hesla, ale že za deklarovaným cílem skutečně jdete.

Dnes se ohledně motivace diskutují jako velké téma benefity. Vymýšlí se na to spousta metod a podle mě je většina špatných. Přece každá firma má v rozpočtu na zaměstnance jednu kolonku. Ta říká, jaký je celkový firemní náklad na zaměstnance. Podle mě je pak úplně jedno, jestli zaměstnanci vyplatím tu částku celou, anebo ji rozdělím na dvě a dám mu každou zvlášť. 

„Musíte mít jasný cíl a lidé ho musí vzít za svůj. A k tomu osobní příklad. Ostatní musí vidět, že jim neříkáte pohádky a hesla, ale že za deklarovaným cílem skutečně jdete.“

IDEA StatiCa nabízí zaměstnancům standardní věci, jako jsou dovolená navíc, sick days, kombinovaný home office. Žádné další, co tak milují holky z HR, k nám do firmy nesmí. Máme jeden hlavní benefit. Každý zaměstnanec má k pevnému platu předem domluvené procento z tržeb.

IDEA StatiCa

Společnost IDEA StatiCa vyíjí software pro stavební inženýry, výrobce konstrukcí, konzultanty a další profesionály, kteří analyzují a dimenzují konstrukce. Její vývojový tým zkoumá, testuje a aplikuje nové metody analýzy stavebních konstrukcí. Na jejich základě vytváří produkty IDEA StatiCa, které umožňují inženýrům pracovat rychleji, důkladně prověřit požadavky stavebních norem a používat optimální množství materiálu. Sídlo má firma v Brně a pobočky v Londýně, Dortmundu, Rotterdamu a Filadelfii. Unikátní software chráněný patentem umožňuje statikům po celém světě bezpečněji navrhovat konstrukce, které dříve museli jen odhadovat.

www.ideastatica.com

4. Vzpomenete si na nejkrizovější situaci ve firmě a způsob, jímž jste ji zvrátil?

Svět je krásné místo pro život, ale kazíme si to sami. Většinu svých problémů si každý člověk přivodí sám. Nejlepší metoda na řešení krizových situací je jim předcházet. Zatím se nám to docela daří.

My jsme měli těžkých prvních pět let. Začínali jsme z nuly, hledali jsme nové produkty. Naše řešení pro návrh ocelových styčníků (aplikace IDEA StatiCa Connection) všechno změnilo. Teď máme spíš problém, jak využít existující obrovský potenciál a etablovat se celosvětově. Mezitím jsme vyvinuli stejně průlomové produkty pro navrhování betonových prvků a tím růst ještě urychlíme.

V této souvislosti bych spíš zmínil obavu z budoucích krizí. Naše vlády stále více naslouchají nevládním organizacím. Pak se do vládních rozhodnutí a regulací dostávají věci, které neprošly procesem svobodných voleb. Typickým příkladem je zelená taxonomie, která diktuje, jak máme získávat energii. A mnohem horší je připravovaná ESG taxonomie (Enviromental – Social – Governance). Ta vznikla docela potichu a nebýt zločinné ruské agrese na Ukrajinu, už by asi byla schválená. Přitom je to podle mě brutální útok na svobodu podnikání. Svobodné firmy mají najednou být hodnoceny – a tedy řízeny – prostřednictvím pravidel, o nichž voliči vůbec nerozhodli. Už nemá rozhodovat jen obrat a zisk, ale něco jiného. Děsím se představy, že do ekonomiky vrátíme hodnocení typu: „Soudruh je teda úplně k ničemu, ale o nástěnku se stará dobře.“ To je pro mě příklad, jak v rámci deklarovaného pokroku chceme jako EU spáchat ekonomickou sebevraždu. 

5. Jakou zakázku bylo pro vaši společnost nejnáročnější zrealizovat?

My neděláme zakázky, my vymýšlíme a pak vyrábíme produkty. Nejtěžší byl ten první. Ale také nejkrásnější. Když vidíte, že vám pod rukama roste něco mimořádného, tak je to fakt jízda.

IDEA StatiCa Connection byl náš nejnáročnější produkt. Myslím, že už můžeme říct, že jsme tím změnili významnou část práce projektantů/statiků. Máme úspěch, ale nestačí nám to. Hodně teď investujeme do podpory BIM a aplikací pro projektanty betonu.

6. Jmenujte světovou stavbu, která vás nikdy nepřestane fascinovat. A proč tomu tak je?

Nemám rád takové ty bulvární otázky – nejlepší jídlo, nejlepší místo, nejmilejší barva. Krásných staveb je spousta. Nejlepší jsou ty, kde stavitel/projektant použil něco nového nebo lepšího než ostatní. A kdy to není samoúčelné a není to proti přírodě. Eiffelova věž je určitě inovativnější, a pro náš obor i pro lidstvo přínosnější, než Burj Chalífa, kde bylo zadání akorát: Musí to mít kilometr.

7. Řeknete nám, co nyní čtete za knihu?

Na dovolené jsem četl Bílou vodu od Kateřiny Tučkové a Peníze od Hitlera od Radky Denemarkové. Oboje skvělé knížky a oboje tedy dost drsné. Je to zobrazení toho, co jsou schopni dělat jinak normální lidé, když se dostanou do nenormálních situací, jako jsou války, revoluce, diktatury. Obě knížky jsme četli a prožívali zároveň s manželkou. Můžu říct, že hned po dočtení jsme zdvojnásobili naši pomoc Ukrajině. Tam se krystalicky to samé děje znovu. Stejná zvěrstva, co páchají jinak normální lidé, kteří by za normálních okolností žili poklidný život, a vůbec by je nenapadlo takové věci dělat. Jasně že to jsou viníci, ale hlavní viník je ten, kdo to vymyslel a do těch podmínek je poslal. 

8. Kdybyste mohl cestovat v čase, se kterým architektem byste se chtěl setkat?

To je zase tak jako výše – jeden tak speciální člověk snad ani nemůže existovat. Ale je pravda, že když jsem se rozhodoval, co budu studovat, jméno Kotěra hrálo velkou roli.

9. Jak relaxujete po náročné práci?

Klíčem je, aby vás bavilo to, co děláte. Úspěch je nejlepší relax.

Já už spíš hledám cestu, jak se vyvázat z každodenních pracovních povinností. Firma je rodinná, vedení převezme syn Juraj. Nyní se snažíme vystavět silný manažerský tým, který z IDEA StatiCa udělá nepřehlédnutelného mezinárodního hráče na poli stavebního softwaru. Pak budu relaxovat ve správní radě.

10. Jaký byste po sobě chtěl zanechat odkaz?

Přišli jsme se zcela novým konceptem posuzování ocelových a betonových konstrukčních prvků a detailů. Říkáme tomu vícestupňové navrhování – stejné modely, které byly použity na analýzu celé konstrukce, aplikujeme v dalším stupni na modelování a posouzení detailů. Posuzování bylo vždy doménou vzorečků. My se snažíme, aby statici přemýšleli spíš o principech než o vzorečcích. To je pro nás cesta do budoucnosti. Pokoušíme se ovlivňovat i školy, aby to tak učily.

Bohužel doba miluje regulace. Profesor Bárta, který vznik, vývoj a zánik civilizací studuje, říká, že každá civilizace se postupně stává stále složitější. EU legislativa už obsahuje desetitisíce stránek. To je objem, který už jeden člověk není schopen ani přečíst, pochopit, a natož se tím řídit. Stavební normy ten trend kopírují. U civilizací to končí katarzí a přechodem na nějakou jednodušší úroveň. To bych přál i projektantům. Nemusí to být zrovna katastrofa, ale ty hromady popsaného papíru by měly zmizet. Projektanti by se vrátili k principům a těžkou rutinní práci by za ně dělaly stroje. My takové stroje už vyrábíme.

11. Bonusová otázka je na vás. Komu ji předáváte a na co se chcete zeptat?

Marek Hladík, ředitel voestalpine Profilform, je zajímavá osobnost a inovátor v oblasti navrhování a výroby lehkých tenkostěnných ocelových konstrukcí.

Marku, chystáte se stavět novou výrobní halu, která bude mít hodně zelených technologií. Co si obecně myslíte o vlivu Green Dealu na náš obor?

Související články