Ceny oceli ve světě určuje Asie

publikováno:

Jak je na tom Excon se zakázkami za hranicemi? A jak je pro byznys firmy důležitá orientace na asijském, především čínském, trhu? Přečtete si druhou část našeho rozhovoru s Miloslavem Lukešem, ředitelem společnosti Excon.

Jaké významné projekty máte rozpracované v současnosti?

Z projekčních zakázek bych rád jmenoval rekonstrukci zimního stadionu ve Zlíně, multifunkční halu v Brně, zajímavým projektem je určitě mrakodrap Top Tower v pražských Butovicích, dílo architekta Tomáše Císaře a sochaře Davida Černého – čtenáři si určitě vybaví jeho vizualizaci, vypadá jako zapíchnutá obří loď do země. Na všech těchto projektech se podílíme v několika stupních, od studií až po realizační dokumentaci. Mezi realizační zakázky, které se blíží ke konci realizace, patří lávka pro
pěší v Koterově, ocelové haly v opravárenském centru vlakových souprav v Plzni a ve vozovně Slovany v Plzni, zábavný park Majaland v Tuchoměřicích v okrese Praha-západ nebo výměna střešní nosné konstrukce zimního stadionu v Kladně.

Nebojujete s nedostatkem pracovníků při takovém objemu zakázek?

Bojujeme. Aktuálně máme problém najít hlavně vedoucí projektů realizací. Rádi bychom náš tým rozšířili, ale pracujeme s počtem lidí, které máme. Nic jiného nám nezbývá. Obecně je velkou kapitolou i nedostatek zahraničních pracovníků ve výrobě, ten jsme začali pociťovat během pandemie, když jich většina musela odcestovat domů a přetrvává dodnes. V tomto je letošní rok dokonce horší než ten minulý. Netýká se to jen tradičnějších oblastí ve stavebnictví, jako jsou silnice a železnice, případně bytová výstavba, ale i našeho oboru ocelových konstrukcí. A máme to o to komplikovanější, že do výroby potřebujeme kvalifikované specialisty. Máme tedy poměrně vysoké
nároky a tím pádem i veliké problémy je shánět.

OCENĚNÍ PRO EXCON V POSLEDNÍCH TŘECH LETECH

2019 – Lávka v Písku – Nominace na Stavbu roku, Cena hlavního mediálního partnera Stavby roku – Časopisu Stavebnictví, Stavba roku Jihočeského kraje, Dopravní stavba roku

2019 – Dva projekty uspěly v prestižní soutěži Tekla BIM Awards o nejzajímavější a nejlepší BIM projekty, zpracované v programu Tekla Structures. EXCON zvítězil v kategoriích Projekty infrastruktury (za lávku pro pěší přes Otavu v Písku) a Komerční projekty (Kongresová aréna – O2 ARÉNA – sál A).

2020 – Mostní dílo roku 2018 – Cyklistická stezka Písek

2021 – Projekt „Mrak“, v rámci něhož společnost EXCON navrhovala ocelovou konstrukci s využitím programu Tekla, uspěla v soutěži Tekla BIM Awards

2021 – Do letošního ročníku soutěže The European Steel Design Awards 2021 vybrala porota z celkem 23 přihlášených projektů členské asociace ECCS projekt DRACI – NEJVĚTŠÍ ŠPERK I SVÍTIDLO. Ocenění za nominace bude předáno na konferenci ČAOK Konstrukce 2021 v listopadu.

V nabídce máte kromě ocelových konstrukcí i další produkty, které jdou mimo vaši hlavní náplň, například speciální ocelové konstrukce – dynamika, diagnostika ocelových konstrukcí, předpínání ocelových konstrukcí, návrh a instalaci bezpečnostních systémů proti pádu osob. Prodáváte třeba informační systém ALeX, který usnadňuje řízení firem, máte sekci developmentu. Vznikly tyto doplňky spontánně v průběhu času, nebo se jedná o strategické rozhodnutí a mají vlastní byznysové ambice?

Každý z těchto produktů je nějakým způsobem unikátní. Obecně se dá říct, že vznikaly průběžně a přirozeně a vždy bylo třeba je nakonec osamostatnit, vyjmout je z hlavního ranku výroby ocelových konstrukcí. Každý z nich je specifický i speciální, vyžaduje vždy vyšší odbornou kvalifikaci. Konkrétně třeba zmíněný informační systém ALeX. To měla být původně jen podpora řízení procesů v naší firmě. Postupem času se ale ukázalo, že se podařilo vytvořit o mnoho více, že ALeX může být produkt nabízený nejen dovnitř firmy, ale také ven. A funguje to, máme v ČR již desítky spokojených
zákazníků napříč různými obory v podnikání.

Relativně novým produktem jsou ocelodomy. V KM jim věnujeme samostatný článek, tak nebudeme zabíhat do detailů, ale mohl byste shrnout hlavní důvody, proč jste je zařadili do nabídky? 

Pro nás se jedná o relativně nový produkt, zatím jsme ve fázi nabídky klientům. Každopádně do něj promítáme všechny naše zkušenosti s ocelovými konstrukcemi. Takže jsme schopni zákazníkovi nabídnout rychlé, kvalitní a ekonomické řešení nosné konstrukce domu. V plánu máme nezůstávat jen u rodinných domů, ocelová konstrukce umožňuje stavět i několikapatrové bytové domy, je to ale vše ještě otevřené.

Čím byste mě jako potenciálního zájemce přesvědčoval, abych si vybral právě ocelodům?

LÁVKA V JAROMĚŘI PRO PĚŠÍ I CYKLISTYMyslím, že bych vás lákal především na rychlost výstavby, ta se po potřebné přípravě odehrává v řádu dnů. Zásadní je i volná dispozice pro architekta, není limitován nosnými stěnami jinde než na obvodech, takže se jedná spíš o obálku, která umožňuje nekonečné možnosti dispozičních řešení. Vypíchl bych také přesnost celé konstrukce, ocelodům je vyráběn s přesností na milimetry, tak jako
všechny naše ostatní produkty. To pak zjednoduší práci na všech následných fázích výstavby. Výhodou je určitě i to, že betonové základy, které je třeba připravit pro montáž konstrukce, mohou být jen ve formě patek. Takže jako klient můžete výrazně ušetřit už na základové desce a dům může stát například i v nerovném terénu, kde by klasická deska z betonu nešla realizovat.

Pravidelně jste zařazováni do prestižního seznamu Českých 100 NEJ firem, máte na kontě mnoho ocenění za vaše stavby i designové počiny, a to i na evropské úrovni (viz rámeček Ocenění pro EXCON)... ovlivňují odborná ocenění přímo byznys firmy?

Pro nás je určitě důležité prezentovat naši práci i tímto způsobem, hlásit se do podobných soutěží a snažit se uspět. Zda by nám to ale přímo přinášelo nové zákazníky, na to nedokážu jasně odpovědět. V každém případě je to důležitá součást promo firmy, a i pomyslná tečka za technicky zajímavou zakázkou.

Při pohledu do vašeho portfolia je možné si všimnout více významných zakázek mimo území Česka. Aktuálně jste nominováni na cenu Evropské asociace ocelových konstrukcí za designový projekt „největšího klenotu a osvětlení na světě“, létajícího draka na čínském ostrově Saipan v Tichomoří (od nabrání rozhovoru již Excon nominaci proměnil ve výhru, pozn. red.). Jaký poměr u vás tvoří zahraniční zakázky ve srovnání s těmi českými?

Tady musím být skromný. Valná většina zakázek se odehrává na území České republiky. Drak, kterého jste zmínil, byla spíše výjimka, pro nás velmi specifická zakázka. Jedná se o velkolepé designové svítidlo firmy Lasvit, která nás oslovila, abychom vytvořili jeho nosnou konstrukci. 

Od roku 2006 je společnost EXCON pravidelně zařazována mezi 100 Nejlepších firem České republiky, odborná soutěž je vyhlašovaná společností Comenius. Cílem „ČESKÝCH 100 NEJLEPŠÍCH” je v celonárodním měřítku nalézt, vybrat, zviditelnit a veřejně ocenit české (v ČR zaregistrované) firmy, podniky či společnosti z co nejširšího spektra ekonomických aktivit, které dosahují vynikajících, mimořádných anebo pozitivně pozoruhodných výsledků.

Jak vnímáte ve vašem oboru konkurenci levné Asie?

Ta otázka mi připomněla jedno jednání, kdy jsme si s podobně zaměřeným čínským dodavatelem vzájemně prezentovali naše firmy. Ty prezentace se v mnohém podobaly, jen čísla, která zmiňoval čínský konkurent, byla téměř 100krát vyšší. V počtech zaměstnanců, obratu, dodaných tunách a v dalších parametrech. Jsou to úplně jiná měřítka.

A přímo jako EXCON vás o několik řádů větší asijský trh ovlivňuje?

Nám jako EXCONU Asie určitě nekonkuruje přímo tím, že by k nám dodávala a montovala ocelové konstrukce. Nicméně ovlivňování trhu ocelových konstrukcí se projevuje nepřímo aktuálním vývojem hospodářství v Asii, a to nejen v Číně. Růst, případně pokles spotřeby oceli v těchto zemích tak globálně ovlivňuje i ceny oceli po celém světě. Jistě je to jeden z aktuálně působících vlivů na vysoké ceny oceli. Lze se například dočíst, že Čína v posledních letech skupuje po celém světě nejen železnou rudu, ale i kovový šrot a tím tak přímo ovlivňuje kapacitní možnosti výroby nejen evropských hutí. Dalším poměrně nepříjemným faktorem je i to, že za takové situace lze jen stěží predikovat vývoj spotřeby, respektive cen oceli. Čína, co se týká její výroby a spotřeby, tak zůstává důležitým hráčem v celosvětovém kontextu, stejně jako v mnoha dalších oborech.

První díl rozhovoru s Miloslavem Lukešem si můžete přečíst ZDE

Související články