Filip Tittl: Co bude na Florenci za 100 let? Musíme na to myslet už teď

publikováno:

O urbanistickém návrhu přestavby pražské Florence jsme si povídali s Filipem Tittlem ze studia UNIT architekti, které společně s dalšími dvěma ateliéry urbanistickou soutěž loni vyhrálo.

Florenc je extrémně koncentrovaná a složitá lokalita. Svou polohou, sociálním významem i morfologií. Za vítězným návrhem na proměnu pražské čtvrti stojí Team 24, složený ze tří architektonických studií. A ani to nebude do budoucna stačit. „Takto důležité místo v Praze nemůže být v rukou jedné kanceláře. Ani tří. Předpokládáme, že při projektování domů vstoupí do území i další architekti,“ říká za vítězný Team 24 Filip Tittl.

Jak došlo ke spojení tří architektonických studií, která jako Team 24 zvítězila v soutěži na proměnu pražské Florence?

Proměna Florence. Vítězný týmHledali jsme synergii kanceláří, které si profesně rozumějí, ale zároveň mají různorodé zkušenosti a expertizu. Všichni jsme tušili, že Florenc je složitá úloha a bude potřeba širší tvůrčí diskuse již v rámci zpracování návrhu, aby mohlo řešení uspět. To se myslím potvrdilo.

Souvisí to nějak s budoucím rozvržením prací na projektu Florenc21?

Dopracovávat soutěžní návrh do podoby regulace území budeme teď společně. Následně předpokládáme, že při projektování domů vstoupí do území i další architekti. Takto důležité místo v Praze nemůže být v rukou jedné kanceláře. Ani tří. Mělo by vzniknout bohaté a různorodé město.

Jak se Florenc21 liší od dalších vašich urbanistických projektů? Architekti z Teamu 24 se podíleli na rozvoji pražské Palmovky, podepisují se také na nové podobě Smíchova, vaše studio buduje novou čtvrť v Kyjích.

Oproti jiným důležitým lokalitám, na kterých jsme se v Praze podíleli, je Florenc extrémně koncentrovaná. Relativně malé území, ale ve strategické poloze, v místě, kde se odehrává velké množství dějů, zároveň komplikované místo svázané řadou bariér, se složitou terénní morfologií. Řešení musí být podrobně vyladěné a zkoordinované ve velkém množství dílčích aspektů.

V urbanistickém významu je Florenc21 do jisté míry podobná projektu Budoucnost centra Brna (As Brno as possible), kde jste jako UNIT architekti také vyhráli soutěžní návrh, případně projektem Vydrica v Bratislavě, pod kterým je podepsán váš kolega Igor Marko. Jsou si z vašeho pohledu ty návrhy něčím podobné? Dají se přenést zkušenosti i na Florenc?

Podobnost je určitě v potřebě integrovat dopravní uzel do města. To je v jistém smyslu typ urbanistické úlohy. Vyžaduje dobrou znalost provozních parametrů jednotlivých dopravních systémů a zároveň schopnost dívat se na místo z uživatelské perspektivy.

Jak bude Florenc21 fungovat z hlediska ekologické udržitelnosti? Budete využívat například teplo z kanalizace? Jaké další jinde ozkoušené principy plánujete v tomto ohledu využít?

Zásadní je samotné nastavení urbanistické struktury a systému zelené infrastruktury. V návrhu jsme ladili šířky ulic a stínění s ohledem na potenciální přehřívání a tepelnou pohodu. Kolegové ze společnosti Ecoten odvedli skvělou práci stran klimatického modelování.

Budete ve větším zapojovat technologie Smart city? Případně další „technologie budoucnosti“?

Klíčová je pro nás odolnost navrženého řešení. Urbanistická struktura se nastavuje s výhledem na stovky let. Musí být schopna přijmout nejen současné technologie, ale i budoucí technologické změny, které nás jistě čekají.

Máte nějakou časovou představu, kdy by mohl být projekt realizován?

Jsme ve fázi změny územního plánu, následně se může začít projektovat. Realizace bude určitě postupná. V řešeném území jsou místa, kde je zájem začít stavět hned, jak dojde k finální dohodě, ale zároveň tam řešíme například velké železniční stavby s delším časem realizace.

„Florenc je extrémně koncentrovaná. Relativně malé území, ale ve strategické poloze, v místě, kde se odehrává velké množství dějů, zároveň komplikované místo svázané řadou bariér, se složitou terénní morfologií.“

Filip Tittl, UNIT architekti

Související články