Pavel Nádvorník je technickým ředitelem developerské a investiční společnosti REDSTONE REAL ESTATE, která nyní dokončuje kancelářskou budovu Envelopa Office Center v Olomouci. Nejen o ní jsme si chtěli povídat, protože motto REDSTONE REAL ESTATE zní: „Měníme tváře měst” a to nás zajímalo.
Pavel Nádvorník je srostlý s Moravou. Za svůj srdeční projekt považuje vybudování olomouckého obchodně společenského centra Galerie Šantovka a motto firmy rád dovysvětlil:
„Do měst, která známe a milujeme, přinášíme unikátní projekty na míru, které mají pomoci jejich rozvoji nebo přinést, co jim zoufale chybí. Inspirujeme se tím nejlepším z mezinárodní praxe. Proto často spolupracujeme se špičkovými zahraničními ateliéry v kombinaci s předními místními architekty. To byl příklad progresivní Galerie Šantovka a platí to i pro kancelářskou budovu Envelopa Office nebo naše další projekty.“
ČINNOST SKUPINY REDSTONE
Jaká je tedy Olomouc z pohledu developera?
Olomouc je regionální metropole s úžasnou historií a bohatým společenským a kulturním životem. Pověstná hanácká rozvážnost ji ale někdy brání naplno využít obrovský potenciál. Specifikem pro developery je tedy jistá těžkopádnost procesů. Ale právě zde vidíme naši roli akcelerátora rozvoje. Nechceme vytvářet monotónní prefabrikované projekty bez ohledu na místo realizace. Jsme aktivní ve městech, k nimž máme vztah. Důležitou roli hraje lokální patriotismus a dokonalá znalost místních potřeb. Proto se jádro naší činnosti odehrává stále v domovském městě skupiny REDSTONE, v Olomouci.
Proč jste tedy své působení rozšířili o Pardubice, kde jste investovali do logistických parků?
To samozřejmě není náhodné, souvisí to s rodinnou historií majitele skupiny REDSTONE Richarda Morávka. Stavíme zkrátka tam, kde žijeme nebo máme kořeny. V Pardubicích také připravujeme nové obchodně společenské centrum Galerie Pernerka.
PAVEL NÁDVORNÍK
Vystudoval navrhování pozemních staveb na VUT Brno. Působil jako hlavní inženýr projektů (Arko design, Mera), hlavní stavbyvedoucí (GEMO Olomouc) a manažer developerských projektů (ING Real Estate Development). V současnosti zastává pozici technického ředitele společnosti REDSTONE REAL ESTATE. Ve volném čase se věnuje rodině a sportu lakros.
Jak do toho zapadají aktivity společnosti v Praze?
Našich několik pražských projektů představovalo spíše doprovodnou aktivitu skupiny využívající know-how v oblasti asset managementu. Investice jsme pak zhodnotili a výtěžek použili pro financování jiných projektů. Momentálně nemáme ambici v Praze expandovat.
NOVÁ BUDOVA ENVELOPA OFFICE CENTER
Pojďme tedy zpátky k Olomouci a k projektu, který tam právě dokončujete, a to ke kancelářské budově Envelopa Office Center. Jak vypadá její okolí?
Kancelářská budova vzniká v místě, jehož podobu ovlivnila vojenská historie Olomouce. Třída Kosmonautů, přirozená spojnice olomouckého hlavního nádraží a centra města, před revolucí slepě ústila do plotu přísně uzavřeného vojenského areálu. Jeho předpolí za řekou Moravou směrem k centru města, původní vojenské cvičiště, neslo vždycky název Envelopa. Po revoluci byla kasárna zrušena a ulice s tramvají dostavěna. Jen velmi pozvolna však kolem ní ožíval městský život. Dnes je v místě čilý stavební ruch a třída Kosmonautů má potenciál stát se hlavním olomouckým bulvárem. Občas se v nadsázce mluví o místní Wall Street. Náš projekt je přímo v srdci lokality, kousek od hlavních kampusů Univerzity Palackého a Moravské vysoké školy, nedaleko Galerie Šantovka a sídla řady významných institucí. Snažíme se, aby budoucí bulvár pulzoval životem.
Jak se toho snažíte dosáhnout?
Myslíme na všechny prvky, které patří k současnému životnímu stylu, zejména na zázemí pro udržitelnou mobilitu, jako jsou kola nebo elektrokoloběžky. Nezapomněli jsme ani na zeleň a odpočinkové zóny, které jsou citlivě zakomponované do prostředí. A také chceme lidi z bulváru vtáhnout dovnitř budovy, do jednoho z největších zastřešených atrií na Moravě, kde Roman Paulus, vyhlášený michelinský šéfkuchař, otevře progresivní gastronomický podnik, o jehož konceptu mluví jako o moderním bistru.
Envelopa Office Center má být prvotřídní, jak byste ji charakterizoval?
Tak prvně prvotřídní prostory začínají kvalitním architektonickým návrhem. Ten v tomto případě dodal architekt Václav Hlaváček ze Studia acht, který budově dal elegantní vzhled v podobě černého skla. Uvnitř stavba skrývá pokročilá technická řešení a sází na kvalitu použitých materiálů. Typické patro nabídne 2 800 m2 administrativních prostor. Volné prostorové uspořádání umožňuje flexibilní řešení kanceláří s efektivním modulem dělení 1,35 metru a světlou výškou 3 metry. Samozřejmostí jsou zdvojené podlahy a individuálně řízená vzduchotechnika, prestiž budovy také zdůrazňuje velkorysé vstupní lobby, ve kterém je atrium zastřešené unikátním světlíkem, na zemi je položena kamenná dlažba Patagonia a o designové osvětlení se postaralo slavné studio Lasvit.
V kterých ohledech je Envelopa Office Center příkladem inteligentní budovy a udržitelné výstavby?
Celkovou environmentální citlivost projektu s důrazem na trvalou udržitelnost a energetickou úspornost dokládá, že budova získala jako první na střední Moravě precertifikaci LEED ve stupni Gold. Jde o technicky vyspělou budovu, která je řízena BMS systémem, vytápěna a chlazena indukčními trámy, fasáda zahrnuje otevíratelné části a výtahový systém je cílově řízen.
VÝVOJ STAVEBNICTVÍ
Trh je přehřátý, je obtížné najít dodavatele, který by paralelně garantoval vysoký standard kvality i rozumnou cenu. Rozhodli jsme se proto pro složitější metodu. Celou stavbu řídíme sami, koordinujeme složitou strukturu dodavatelů a subdodavatelů, díky čemuž i v detailu garantujeme kvalitu při dodržení plánovaného rozpočtu.
Jaký způsob řízení výstavby volíte a proč?
V minulosti jsme standardně tendrovali generálního dodavatele stavby, současná situace na stavebním trhu nás však vedla k volbě jiného řešení. Trh je přehřátý, je obtížné najít dodavatele, který by paralelně garantoval vysoký standard kvality i rozumnou cenu. Rozhodli jsme se proto pro složitější metodu. Celou stavbu řídíme sami, koordinujeme složitou strukturu dodavatelů a subdodavatelů, díky čemuž i v detailu garantujeme kvalitu při dodržení plánovaného rozpočtu. Jakkoliv je tento způsob řízení náročnější, osvědčil se nám a vše běží podle plánu.
Do budoucna se budeme rozhodovat podle vývoje na stavebním trhu – růst cen materiálů i práce nemůže přece trvat věčně a pak se rozhodneme, zda se k modelu generálních dodavatelů vrátíme.
Cítíte jako developeři problém s nedostatkem kvalifikovaných řemeslníků a stavebních materiálů?
Primárně se s těmito problémy potýkají stavební firmy, my čelíme až jejich důsledkům v podobě situace na stavebním trhu. Zejména na nás doléhá turbulentní vývoj cen stavebních prací a materiálů.
Zůstaňme ještě u nedostatku kvalifikovaných řemeslníků, můžete jako developer napomoci rozvoji řemesel?
Jako developer nemůžeme přímo ovlivnit systém odborného vzdělávání. Kolegové, majitelé stavebních firem, se někdy stávají přímo zřizovateli středních odborných škol, aby si sami zajistili kvalifikovanou pracovní sílu, když už to veřejné školství nezvládá. Snažíme se alespoň pomáhat činnosti Hospodářské komory, která je v oblasti podpory odborného školství velmi aktivní. Jde však o natolik komplexní celospolečenský problém, že bez změny přístupu vlády a redefinice společenských priorit se situací nepůjde jen tak hnout.
METODIKA BIM A ČESKÉ STAVEBNICTVÍ
Jak se díváte na průběh implementace BIM do českého stavebnictví?
Určitě to bude proces na delší dobu. Zavedení BIM do projektu v přípravné fázi projekčních prací považuji už teď za přínos a velká část projekčních kanceláří již tento systém využívá. Každopádně naše společnost většinu projektů vlastní a provozuje i po dokončení výstavby a zde vidím v implementaci BIM ještě velké rezervy. Průběžně aktualizovat veškerá data k jednotlivým prvkům a stavebním výkresům během výstavby je při současném trendu stavění velmi časově a koordinačně náročný proces, který se musí firmy teprve naučit. Jedině s aktuálními daty může mít BIM plnohodnotný přínos i při provozu budov. Po překonání všech těchto problémů budu považovat systém BIM za prospěšný ve fázi projekční, stavební i provozní.
ÚZEMNÍ ROZVOJ A BROWNFIELDY
V souvislosti s velkými obchodními a kancelářskými centry se stále hovoří o tom, zda by nebylo lepší využívat brownfieldy než zabírat stále novou půdu.
Vždy záleží na místní situaci a samozřejmě využití brownfieldů by mělo být prioritou. Občas je potřeba hledat i nové vhodné rozvojové plochy vzhledem k charakteru projektu, který může rušit okolí nebo vyžadovat specifické dopravní napojení.
Jak se na to díváte ve společnosti Vy?
Skupina REDSTONE se může považovat za zkušeného odborníka na revitalizaci brownfieldů. Galerie Šantovka vznikla revitalizací brownfieldu po bývalé chemičce Milo. Projekt Nová Velkomoravská připravujeme v území po rozsáhlých vojenských opravárenských závodech. V Pardubicích revitalizujeme brownfield po bývalém lihovaru. A jak už jsem zmínil, Envelopa Office Center vzniká v nezastavěném území nedaleko centra Olomouce. Naše činnost je tedy v souladu s urbanistickými trendy zahušťování urbánního prostoru a zpomalování expanze měst do volné krajiny.
ROZPRACOVANÉ PROJEKTY REDSTONE REAL ESTATE
Na jakých projektech aktuálně pracujete?
Letos na podzim otevřeme kancelářskou budovu Envelopa Office Center, a také připravujeme druhou etapu Galerie Šantovka, která se kromě retailu zaměří i na zábavu.
A v jakém stádiu je váš projekt v Pardubicích?
Jsme před vydáním územního rozhodnutí. Vlastní výstavbu bychom rádi zahájili v příštím roce s očekávaným dokončením první etapy do konce roku 2024. Přímo před pardubickým nádražím vznikne nejprve obchodně společenské centrum Galerie Pernerka, které kromě kvalitních obchodů a služeb nabídne i špičkový multiplex, jump arénu, spa, hotel s konferenčním sálem a administrativu. Polyfunkční paletu projektu v další etapě doplní výstavba rezidenční části. Jako vždy klademe důraz na vysoký standard a nadčasovost, proto do Pardubic přineseme architekturu evropské úrovně, na které se podílí zahraniční ateliér Chapman Taylor.
Kam budou mířit vaše další investice?
Intenzivně pracujeme na koncepci nové městské čtvrti při ulici Velkomoravská v Olomouci. Díky členství v organizaci Congress for New Urbanism čerpáme pro tuto práci inspiraci z těch nejlepších projektů ze zahraničí a necháváme se inspirovat nejnovějšími urbanistickými trendy. Do detailu ladíme projekt olomoucké multifunkční arény pro sport a kulturu a v Pardubicích se chystáme spustit výstavbu polyfunkčního komplexu s obchodně společenským centrem. Máme zkrátka dost práce a záměrů nejméně na příštích dvacet let.