Castellana 77, udržitelná budova s prosklenou fasádou ožila v centru Madridu

publikováno:
autor:

Castellana 77 stojící v centru finančního centra Madridu, ve čtvrti AZCA, po dvou desetiletích kdy byla mimo provoz, znovu ožila, a to díky architektonickému studiu luis vidal+arquitectos. Původní věžová stavba z roku 1977 je nyní 62 metrů vysoká administrativní budova, která svým specifickým způsobem dotváří městské panorama. Budova je po rekonstrukci lídrem v oblasti energetické účinnosti a udržitelného rozvoje. Navíc získala prestižní certifikát LEED Platinum. K tomuto ocenění velkou mírou přispěly vysoce účinné skleněné produkty, kterými je osazena fasáda budovy.

Dva základní pilíře tohoto architektonického projektu bylo důmyslné využití přirozeného světla a touha vytvořit budovu, která bude dominantou svého okolí. Cílem bylo budovu zmodernizovat, výsledkem je úplně nová stavba, která je flexibilní i udržitelná, a zároveň nabízí vysoce kvalitní komerční prostory. Její vzhled navíc přirozeně zapadá do panoramatu Madridu, města, ve kterém se snoubí respekt ke svým kořenům, ale i ambiciózní pohled do budoucnosti. K tomu dopomohla kompletně nová fasáda s ostrou vertikální modifikací z pokoveného skla Guardian SunGuard tvořící vysoce selektovanou, glazurovanou, zavěšenou fasádu.

Tento moderní, inspirativní stavební systém v sobě má mimo jiné zabudovanou funkci zajišťující extra ochranu před slunečním zářením díky žebrování s přesahem 60 cm, které poskytuje stín, (mezi žebrováním a fasádou je 15 cm široká mezera kvůli čištění a celkové údržbě). Ty ve spojení se sklem Guardian ještě více zlepšují celkové funkční vlastnosti budovy.

Rekonstrukce na celkové ploše 21 000 m2 zahrnovala i modernizaci veškerého vybavení budovy Castellana 77, změna uspořádání 18 nadzemních podlaží (celkem 16 261 m2), umožnila větší flexibilitu přízemního půdorysu. Přízemí je koncipováno jak pro kanceláře, tak i pro komerční prostory. Rekonstrukce se dočkaly také původní čtyřpodlažní parkovací prostory a patro pro obecnou obslužnost budovy. Pět podzemních podlaží má nyní kapacitu více než 200 parkovacích míst.

SKLENĚNÁ FASÁDA JE ŽIJÍCÍ I ÚČINNÁ

Stavba fasády budovy Castellana 77 byla rozdělena do dvou etap. Nejdříve se demontovala zcela zastaralá, původní fasáda budovy trpící značným opotřebením. Následovalo osazení novým pláštěm. Pracovalo se s několika typy fasád podle plochy a orientace: zavěšená fasáda, plášťová fasáda s ochrannými lamelami a odvětrávaná fasáda.

Zavěšená fasáda je vyrobena z extrudovaného hliníkového profilového systému a výplňových panelů vyrobených z laminovaného, pečlivě vybraného skla s neutrálním povlakem jako externím prvkem. Jde o jednu z možností potahovaného skla v řadě vysoce funkčních architektonických skel Guardian SunGuard. Díky 70 % propustnosti světla nabízí toto řešení neutrální vzhled s maximální kontrolou slunečního záření. Fasádní systém umožňuje volné odvětrávání zasklívacích hran, což zabraňuje nežádoucí kondenzaci.

ŽEBROVÁNÍ Z EFTE PRO LEPŠÍ ENERGETICKOU ÚČINNOST

Dalším výrazným rysem architektonické práce na budově Castellana 77 je žebrování z EFTE (ethylen‑tetrafluorethylenu) navržené speciálně pro tento projekt. Zvláštní orientace a zakřivení žebrování mu umožňuje protékat skrz budovu a propůjčuje jí jedinečný, výrazný tvar. Žebrování však neplní jem estetický účel. Jeho primární funkcí je zlepšení energetické účinnosti a udržitelnosti, protože chrání stavbu před přímým vystavením slunečnímu záření. EFTE jakožto pokročilý materiál je světelně prostupný, nikoli však tepelně, což z něj činní dokonalý materiál pro vytvoření podsvícení. Architekti mohli díky tomu vytvořit kontinuálně se vyvíjející fasádu.

Během dne vytváří na fasádě pohyb slunce a stínů, (v závislosti na intenzitě světla), jasně měnící se obrazce. Několik kilometrů LED světel nainstalovaných na žebrování fasády s různými kofiguracemi podsvícení dodává budově během noci zcela jinou identitu.

Fasáda budovy Castellana 77 s prosklenými jednotkami a žebrováním z EFTE, umožňuje dosáhnout nízkých emisí a vysoké kontroly slunečního záření. Efektivní design fasády vedoucí k výrazným úsporám energie a k většímu pohodlí pro obyvatele budovy byl vypracován na základě důkladné analýzy expozice budovy vůči slunci a stínu na západní, východní a jižní straně prováděné každý den v roce v různých klíčových časech.

UDRŽITELNOST A CERTIFIKÁT LEED

Castellana 77 je nyní budova s vysokou mírou udržitelnosti. Z výše zmíněných důvodů budova obdržela certifikát LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) udělován americkou organizací Green Building Council, skupinou lídrů v oblasti stavebnictví podporujících ekologické postupy při konstrukci budov.

LEED je jedním z nejprestižnějších světových certifikátů, který hodnotí udržitelnost budov a prosazuje stavbu finančně životaschopných nemovitostí šetrných k životnímu prostředí. Budova Castellana 77 obdržela v systému Core & Shell certifikát z kategorie „Platinum“.

Toto vyznamenání bylo budově uděleno mimo jiné z následujících důvodů:

  • Energetická účinnost: prosklená fasáda a žebrování chránící proti slunci a řízení energie a výkonu poskytují maximální tepelný a světelný komfort pro obyvatele budovy. To pomáhá snížit spotřebu energie až o 33 % ročně ve srovnání s konvenční budovou se stejnou užitnou a povrchovou plochou. Systémy klimatizace a osvětlení mají o 46 %, respektive 34 % nižší spotřebu.
  • Přirozené osvětlení a výhled: Až 95 % zaměstnanců a obyvatel budovy Castellana 77 využívá přirozené světlo a má přímý výhled ven.
  • Kvalita vnitřního ovzduší: Energeticky účinný klimatizační systém založený na 100% vnějším přívodu vzduchu.
  • Poloha a široká škála možností přístupu do budovy.
  • Efektivní využití vody dosažené přidáním úsporných sanitárních zařízení tak, aby budova mohla dosáhnout snížení spotřeby vody o 39 % ve srovnání s budovami podobného typu.
  • Důraz na udržitelnost: Po rekonstrukci budova využívá především recyklované materiály certifikovaného, místního původu.
  • Nízké nebo nulové emise: 100 % materiálů nemá žádné (nebo jen malé) emise těkavých organických látek.

Z podkladů společnosti Guardian Glass

KONTAKT
tel.: +420 606 682 242
e‑mail: mhronsky@guardian.com 
www.guardian.com 
www.sunguardglass.com