Wardian London: Ocel z Horních Počernic putuje až do Londýna

publikováno:
autor:

Téměř 7 400 kusů ocelových konzol o celkové hmotnosti přes milion kilogramů dodali během jednoho a půl roku oceláři z divize 3 Metrostavu firmě Sipral. Ta je použije na vnější plášť věží Wardian London, které budou patřit k nejvyšším budovám ve Velké Británii.

„Konzoly poslouží jako nosná konstrukce pro balkóny, které firma Sipral montuje na budovy Wardian London. Museli jsme je vyrábět s extrémní přesností s rozměry až plus minus jeden milimetr, aby byly v souladu s konstrukcemi, které vyrábí Sipral. Proto musely být ještě před zahájením zakázky vyrobeny vzorky, které se v České republice montovaly do vzorové části patra a ověřovala se jejich dokonalost,“ vysvětluje vedoucí projektu Ing. Jan Krysta a doplňuje, že spolu s konzolami míří od letošního června do Londýna i kotvy do betonových desek o celkové hmotnosti asi 420 000 kg.

Oceláři se museli vyrovnat i s požadavkem objednatele nanést na konstrukce 140 mikronů žárového zinku kvůli protikorozní ochraně. Docílili toho nákupem plechů a profilů s přesně specifikovaným chemickým složením a následným ponorem svařených prvků do zinkové taveniny v lázni o teplotě 450 až 470 °C. „Zakázka tohoto typu vyžaduje ty nejlepší techniky, a tak součástí našeho týmu je jeden z nejzkušenějších pracovníků provozu ocelových konstrukcí pan Jaroslav Kostka, který je v Metrostavu u ocelářů zaměstnaný už déle než 43 let,“ doplňuje Ing. Krysta.

Sipral na Wardian London dodává nejen nosné ocelové konzoly a tři metry dlouhé hliníkové konstrukce balkonů s celoproskleným zábradlím, ale zejména kompletní opláštění, které tvoří balkonové dveře, posuvné dveře, prosklené rohy a okna. Ta vedou od podlahy až ke stropu a obyvatelům každého z bytů poskytnou dostatek přírodního světla. V neprůhledných částech tvoří fasádu a podhledy balkonů hliníkové obklady. Montáž konstrukcí balkonů a opláštění se obejde bez pomoci stacionárních jeřábů a provádí se z interiéru obou věží. Začala v listopadu roku 2017 a skončit by měla podle plánu v prosinci 2019. Divize 3 dodala do Londýna poslední ocelové prvky už koncem srpna 2019.

Wardian London je prestižní rezidenční projekt v nově vznikající londýnské čtvrti Canary Wharf na Isle of Dogs, dříve známém jako Docklands. Projekt pro developerskou společnost EcoWorld-Ballymore navrhli autoři z Glenn Howells Architects. K designu komplexu je inspirovala práce britského badatele, botanika a vynálezce Nathaniela Bagshawa Warda (viz níže).


OÁZA ZELENĚ A KLIDU V LONDÝNSKÝCH DOCÍCH

Londýnskou čtvrť Canary Wharf ze tří stran obklopuje meandr řeky Temže, díky níž Isle of Dogs (ve skutečnosti poloostrov) sloužil ještě v šedesátých letech 20. toletí jako skladové prostory pro nedaleké doky. V osmdesátých letech ale Docklands prošly výraznou transformací – z oblasti plné upadajících skladů se postupně stala nejprestižnější evropská finanční čtvrť, kde se nyní česká společnost SIPRAL připravuje na realizaci projektu Wardian London.

LUXUS V SRDCI LONDÝNA

V samém centru londýnského City, mezi mrakodrapy a spletí vodních cest, se investor Eco World – Ballymore rozhodl vytvořit luxusní zelenou oázu klidu a svůj požadavek zadal studiu Glenn Howells Architects. K realizaci dvou věží s názvem Wardian London, které budou po dokončení patřit mezi jedny z nejvyšších budov ve Velké Británii, pak přizval i českého dodavatele obvodových plášťů budov ze skla a lehkých kovů, společnost SIPRAL. „Ohromný úspěch v tomto prestižním tendru je výsledkem dokonalé týmové souhry. Do práce se pouštíme okamžitě a s velkou pokorou k takto zásadnímu, náročnému a velkému projektu,“ říká Radim Koštial, výkonný ředitel společnosti.

ODKAZ BADATELE WARDA

Design východní i západní věže se inspiruje prací londýnského badatele, botanika a vynálezce Nathaniela Bagshawa Warda, který v 19. století navrhl první botanické skleníky pro transport exotických rostlin. Wardovo jméno ponesou budovy nejen symbolicky, odkazujíce tak na jeho preciznost, moderní přístup a touhu po dobrodružství, ale i technicky. Množství zeleně různých druhů z celého světa totiž bude zdobit atria, odpočinkové zóny i balkony. Svou tvář pak budou budovy organicky měnit v závislosti na aktuálním ročním období.

VĚŽE DOSTANOU OPLÁŠTĚNÍ OD ČESKÉHO DODAVATELE

SIPRAL se momentálně nachází ve fázi intenzivních příprav na dvouletou realizaci vnějších plášťů obou věží s 50 a 55 podlažími a výškou 170, respektive 183 metry. Součástí obou budov, které se stavějí zároveň, bude mimo jiné i venkovní 25metrový bazén, sál s širokoúhlým projekčním plátnem, sportovní centrum i tzv. sky lounge s úchvatným výhledem na Londýn. Budova nabídne celkem 792 apartmány, přičemž každý z nich bude mít vlastní venkovní terasu. Na budovách se nachází 6 881 kus modulů o celkové ploše 30 182 m2, na východní věži v 53. a 54. podlaží bude použita rastrová fasáda s plochou 272 m2. SIPRAL zahájí montáž opláštění již v listopadu 2017, skončit by podle plánu měl v prosinci 2019.

Zdroje:
Metrostav a. s.
Sipral a. s.