Inovativní dialog starého a nového. Nový multifunkční sál od architekta Petra Hájka oživí Císařské lázně v Karlových Varech

publikováno:
Nový multifunkční sál bude pro své koncerty využívat i Karlovarský symfonický orchestr. Sloužit však bude také filmovým produkcím, divadelním představením, plesům a dalším kulturním událostem. Foto: Petr Polák, Matěj Hošek Nový multifunkční sál bude pro své koncerty využívat i Karlovarský symfonický orchestr. Sloužit však bude také filmovým produkcím, divadelním představením, plesům a dalším kulturním událostem. Foto: Petr Polák, Matěj Hošek

Karlovy Vary mají nový koncertní sál. Vznikl unikátní vestavbou do dvorany historického objektu neorenesančních Císařských lázní, jednoho ze symbolů karlovarského lázeňství. Návrh od studia Petr Hájek Architekti vede citlivý, ale progresivní dialog s původní stavbou z roku 1895. Vestavěná konstrukce se památkově chráněné budovy nedotýká a stojí na šesti ocelových nohách. Všechny soudobé zásahy jsou tak jasně přiznané a reverzibilní, aby mohly být kdykoliv v budoucnu lehce nahrazeny novými technologiemi. Opravená národní kulturní památka se veřejnosti otevře 17. června. 

Nový multifunkční sál bude pro své koncerty využívat i Karlovarský symfonický orchestr. Sloužit však bude také filmovým produkcím, divadelním představením, plesům a dalším kulturním událostem. Unikátní vestavba do dvorany poskytne moderní prostředí také pro pořádání konferencí a dalších společenských akcí. Variabilita prostoru je tedy velmi důležitá. Díky pohyblivé výšce se může hlediště rychle proměnit na konferenční nebo taneční sál, který vyžaduje plochou podlahu. Sál doplní multimediální expozice představující dějiny lázeňství ve světovém i místním kontextu, kavárna, informační centrum a badatelna. 

Novorenesanční budova Císařských lázní pocházející z konce 19. století je od roku 2010 chráněna jako národní kulturní památka. Studio Petr Hájek Architekti proto navrhlo inovativní vestavbu, která se vznáší uprostřed dvorany na šesti ocelových nohách. Vestavěná konstrukce se totiž důsledně vyhýbá jakémukoliv přímému kontaktu s historickou budovou i s původními litinovými sloupy při obvodových stěnách. Jednotlivé díly do ní byly dosazeny skrze otevírací střechu a až na místě složeny v kompaktní celek.

„Bylo to jako stavět plachetnici v láhvi. Nejprve jsme museli vše vyrobit a nanečisto sestavit v hale, abychom věděli, že nic nechybí. Poté bylo nutné vše očíslovat, rozložit a zase sestavit v atriu budovy. Šlo o mravenčí práci, za kterou stojí úžasní technici z GRADIOR TECH a AVT Group,“ popisuje architekt Petr Hájek. Veškeré potřebné audiovizuální, scénické a akustické technologie jsou proto součástí vloženého objektu. Vestavba je tak napojena pouze na elektroinstalace. Všechny soudobé zásahy jsou tak jasně znatelné a z památkového pohledu reverzibilní.

Barva vestavěné konstrukce je přitom signifikantně červená. „Náš návrh vychází z velkého respektu k historickému prostoru. Od začátku jsme věděli, že kolem původní stavby budeme chodit po špičkách. Chceme ji šetrně doplnit, obohatit, ale nenarušit. Někomu tvary sálu připomínají filmového transformera, někomu červeného kraba, který má ve své náruči prostor pro hudbu. Zvolená červená barva je archetypální s mnoha dalšími přesahy. Reprezentuje vzrušení a emoce, ale i strojovou estetiku konce 19. století,“ dodává architekt Petr Hájek.

„Návrh Petr Hájka pojímá vestavbu jako autonomní objekt. Plně přitom respektuje limity památkové ochrany a zároveň naplňuje akustické, provozní a technické požadavky špičkového sálu pro hudební produkci Karlovarského symfonického orchestru ale i dalších těles a uskupení, která budou zdejší prostor využívat nejen pro koncerty. Císařské lázně se návštěvníkům otevřou po celkové náročné rekonstrukci, na kterou čekaly více než dvacet let,“ říká hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. 

PETR HÁJEK

Petr Hájekje český architekt a univerzitní pedagog. Absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a Školu architektury AVU v Praze. V roce 1998 spoluzaložil kancelář HŠH architekti, která stojí mimo jiné za rekonstrukcí Horního náměstí v Olomouci, úpravou Jiřského náměstí na Pražském hradě nebo rekonstrukcí Arcidiecézního muzea Olomouc. V roce 2009 založil vlastní architektonickou kancelář Petr Hájek Architekti. Mezi jeho nejznámější realizace patří Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí, revitalizace budov a parku na Zámeckém návrší v Litomyšli, přestavba teras Paláce Lucerna pro kulturní účely, dostavba Centra současného umění DOX+, rekonstrukce vodárenské věže v Praze na Letné, zvířecí krematorium Věčná loviště nebo expozice národního pavilonu na Benátském Bienále 2016. Podle návrhu studia dále aktuálně vzniká dětský hospic v usedlosti Cibulka, koncertní sál v Císařských lázních v Karlových Varech nebo obnova barokního komplexu Invalidovna. Petr Hájek působí téměř dvacet let rovněž jako pedagog na FA ČVUT, kde byl jmenován docentem (2010) a profesorem (2017). Učí také na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde založil Virtuální studio. Je zakladatelem Laboratoře experimentální architektury. Jeho realizace byly opakovaně nominovány na Mies van der Rohe Award či oceněny čestným uznáním v soutěži Piranesi Award. V roce 2018 se stal Architektem roku.

Unikátní jsou také akustické vlastnosti vestavěného sálu. Jeviště je vybaveno posuvnou akustickou stěnou a polohovatelnými přetáčivými panely, které dokážou prostor přizpůsobit nejrůznějším zvukovým požadavkům. Každá strana otočných trojúhelníků ve stropě má přitom jinou funkci. Jedna zvuk pohlcuje, druhá odráží a třetí rozptyluje. Vznikají tak ideální podmínky pro interprety a různé formy programů. Panely navíc zdobí jemná struktura vycházející z morfologie Slavkovského lesa. Klasické audiovizuální technologie jsou pak instalovány tak, aby nerušily celkový dojem. Nedílnou součástí návrhu jsou také varhany, které budou instalovány později.

Slavnostní otevření Císařských lázní pro veřejnost proběhne 17. června 2023.

Autoři: Petr Hájek ARCHITEKTI / Petr Hájek, Martin Stoss, Nikoleta Slováková
Akustické řešení a audiovizuální technologie: AVT Group a.s. / Petr Vlček, Martin Vondrášek
Konstrukce sálu: GRADIOR TECH a.s. / Martin Matoušek, Robert Nos
Generální dodavatel stavby: konsorcium firem GEOSAN GROUP a.s. a Metrostav a.s.

 

Autor: PIARISTI