Máj Národní po dvou letech přivítal návštěvníky

publikováno:
autor:
V devíti patrech obchodního centra Máj, na celkové ploše čítající více jak 17 000 m2, vznikl prostor nabízející obchody, špičkovou gastronomii a unikátní zábavní park pro všechny generace. V devíti patrech obchodního centra Máj, na celkové ploše čítající více jak 17 000 m2, vznikl prostor nabízející obchody, špičkovou gastronomii a unikátní zábavní park pro všechny generace.

Ikonická budova na rohu Národní a Spálené ulice, dnes Máj Národní, začíná psát novou kapitolu své historie. V pondělí 24. června se otevírá pro veřejnost. Během dvouleté rekonstrukce se původní monofunkční obchodní dům Máj proměnil v Máj Národní, moderní centrum zábavy, her a zážitků. V devíti patrech, na celkové ploše čítající více jak 17 000 m2, vznikl prostor nabízející obchody, špičkovou gastronomii a unikátní zábavní park pro všechny generace.

Obchodní dům Máj koupila v roce 2019 developerská společnost AMADEUS Real Estate. Již od počátku se rozhodli pro zásadní renovaci a ke spolupráci přizvali původní dva autory, kterými byly architekti Martin Rajniš a Johny Eisler. Hlavním architektem renovace byl AGE project. Autorům se podařilo najít vhodné architektonické a technické řešení pro nové moderní funkce objektu současně se zachováním hodnot kulturní památky, kterou se budova stala v roce 2006. Rekonstrukci za více než 4,5 miliardy korun provedla stavební společnost Metrostav.

Staveniště bylo předáno k realizaci 1. července 2022. Neprodleně byly zahájeny přípravné práce a spuštěny práce bourací, které se skládaly z kompletního vyčistění objektu od nenosných stavebních konstrukcí, veškerých potrubí, technologií nebo třeba elektroinstalací. Zároveň bylo nutné se vypořádat s odstraněním konstrukcí s obsahem azbestových vláken, které se nacházely na všech střechách, fasádě a dalších drobných částech budovy. Odstranění probíhalo náročným a pečlivě kontrolovaným technologickým postupem ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí.

Demoliční práce byly završeny a dokončeny vybouráním dvou nosných jader, která tvořila ztužení celého objektu. Důvodem takto rozsáhlých bouracích prací byla změna funkčního využití – původní monofunkční obchodní dům Máj se změnil v moderní víceúčelové centrum Máj Národní.

Při bouracích pracích bylo nutné řešit provizorní ztužení objektu, a také zajištění částí konstrukcí stávajících jader, které bylo nutné zachovat. Pro zásobování celé stavby musel být postaven výkonný věžový jeřáb, který byl umístěný v původní vzduchotechnické šachtě. Poté bylo možné zahájit práce na nových zděných, sádrokartonových, ocelových a železobetonových konstrukcích, tedy na nových ztužujících jádrech, dobetonávkách stropů a nových konstrukcích v rámci celého objektu. Spolu s nosnými konstrukcemi také probíhalo dodatečné vyztužování uhlíkovými lamelami, byly provedeny veškeré nové rozvody a osazeny nové technologie do jednotlivých podlaží. Na dokončení hrubých stavebních prací navázaly intenzivní práce na realizaci jednotlivých nájemních jednotek a následná instalace finálních interiérových prvků. 

AMADEUS Real Estate

Působí na trhu více jak 30 let. Mezi její současné největší projekty patří vedle Máje Národní také AMESIDE v Plzni, kde připravuje výstavbu nové městské čtvrti. V Praze vlastní a provozují kancelářské a obytné prostory ve Vlastině ulici v Praze 6. Stojí za rekonstrukcí svého objektu Paláce Bristol původně z konce 19. století v Dlouhé ulici na Praze 1. Vlastníky společnosti jsou a správní radu společnosti vedou bratři Václav a Martin Klánovi.

Máj Národní se pro veřejnost otevřel 24. června. V prvním podzemním patře bude opětovně k dispozici hypermarket Tesco. První a druhé nadzemní podlaží obsadí nájemci v kategoriích restaurace, kavárny, květinářství, doplňky nebo drogerie. 

Podlaží věnovaná zábavě, kultuře a vzdělávání provozuje společnost Infinite Expirience Prague. Do třetího a čtvrtého patra jsou situovány nejmodernější závodní simulátory, minigolf, šipky či billiard. Do pátého pak rodinný zábavný park Lvíčkov. V šestém patře bude od letošního podzimu expozice Back in Time, která bude mapovat cestu časem zpátky do historie. Sedmé patro nabídne zážitkový obchod se superhrdiny. Do osmého patra je situována restaurace Fly Vista nabízející jedinečné výhledy na Prahu, které je možné si také prohlédnout z devátého patra, kde se nachází ve výšce 40 metrů nad zemí panoramatická terasa.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.