Main - Město a světlo

5 kroků k efektivnímu zabezpečení majetku i osob na staveništi

publikováno:
autor:
Ilustrační foto Ilustrační foto

Aby vaše stavba byla nejen bezpečná, ale také dostatečně chráněná před zloději zaměřujícími se na stavební materiál nebo rovnou stroje na stavbě, je dobré věnovat čas i finance do důkladného zabezpečení staveniště. Pokud si dopředu připravíte plán, jak ochránit svůj majetek i bezpečí zaměstnanců, budete mít snadnější práci při jednání s pojišťovnou, i řešení dalších komplikací v průběhu stavby.

Myslete na to, že při pojišťování budovy je lepší uvést její hodnotu po dokončení výstavby, jinak se v průběhu celého procesu budete potýkat s častými návštěvami pojišťovny a zdlouhavým papírováním. Pojistěte si také materiál, stroje a veškeré zařízení, které se bude na staveništi nacházet. Případné odcizení čehokoli pak pro vás nebude tak nepříjemné. Bezpečnost na staveništi a zabezpečení objektu a majetku můžete vyřešit hned několika způsoby.

Krok 1: Oplocení – základ každé stavby

Při úvaze, jaký druh oplocení je nejvhodnější zrovna pro vaši stavbu se řiďte příslušnými normami, abyste splnili především požadavky na bezpečnost práce. Například u staveb prováděných v zastavěném území je nutné zajistit obvodový plot o výšce nejméně 1,8 m. U liniových nebo krátkodobých staveb postačí zábradlí nebo zábrana dosahující 1,1 m. Oplocení chrání nejen okolní obyvatele před nechtěným vstupem na stavbu, ale znesnadní i přístup těm, co by se chtěli obohatit materiálem na váš úkor. Vhodnou volbou jsou mobilní ploty, které se rychle instalují a snadno demontují, přičemž si je lze pronajmout jen na nezbytně nutnou dobu výstavby.

Krok 2: Kamery – mějte vše pod dohledem

Ve chvíli, kdy řídíte několik staveb najednou, oceníte možnost dálkového sledování místa pomocí kamerového systému. Moderní chytré kamery disponují funkcemi jako chytrá analýza obrazu (rozpoznávají obličeje i SPZ aut), detekce pohybu či odložených a zmizelých objektů, detekce vandalismu nebo možnost obousměrné komunikace díky reproduktorům. Vy tak můžete pomocí vzdáleného přístupu přes internet zjistit, zda se na stavbě nepohybuje návštěvník, který zde nemá co pohledávat, i jak probíhají veškeré práce.

Krok 3: Přístupové systémy – vstup jen pro povolané

Pro kontrolu pohybu lidí po staveništi můžete využít i monitoring pomocí přístupových systémů a turniketů, kde se člověk vstupující na stavbu musí prokázat identifikačním čipem, kartou, kódem nebo otiskem. Zaprvé budete mít přehled o pohybu zaměstnanců a zadruhé se do prostoru nedostane nikdo nepovolaný.

Krok 4: Alarmy – ohlásí každé šustnutí

Kromě předchozích systémů se nebojte instalovat ani alarmy a čidla, které budou kontrolovat pohyb po stavbě v době, kdy neprobíhají pracovní činnosti. Detektory pohybu lze napojit na kamerový systém i na pult centrální ochrany. Systém pak jednoduše ohlásí poplach na váš mobilní telefon nebo vyšle signál na hlídkové stanoviště bezpečnostní agentury.

Krok 5: Fyzická ostraha – lidský faktor budí respekt

Pro kontrolu větších ploch a areálů se hodí kombinovat zmíněné typy zabezpečení s fyzickou ostrahou. Vyškolení strážní vědí, jak jednat v případě krizových situací nebo při konfrontaci s pachatelem krádeže. Dobrou volbou je také ozbrojená ostraha nebo fyzická ostraha se psem. Přeci jen, lidský faktor nahradí elektroniku mnohem lépe, a navíc vzbuzuje respekt. Pracovníci fyzické ostrahy mohou kromě ostrahy objektu provádět rovněž kontrolu vstupu a odchodu zaměstnanců a mají tak přehled o tom, kdo se aktuálně po staveništi pohybuje.

O nejvhodnějším způsobu zabezpečení staveniště se můžete poradit s prověřenou bezpečnostní agenturou TOP Security (www.topsecurity.cz), jejíž pracovníci mají dlouholeté zkušenosti v oboru. Společně jistě najdete spolehlivé řešení, které vyjde vstříc vašim aktuálním požadavkům, které se s průběhem stavby mohou měnit.

Aktuálně

Hlavní město obdrželo od Centra světového dědictví UNESCO odborný posudek na urbanistickou studii, která byla výsledkem mezinárodní soutěže na rozvoj území v okolí Masarykova nádraží. UNESCO v něm skrze své poradní orgány konstatuje, že studie má “potenciál lépe odhalit výjimečnou světovou hodnotu této části Prahy.“ Čtvrť, která podle návrhu vznikne, pak UNESCO hodnotí jako “vstřícnou jak ke svému bezprostřednímu kontextu, tak k urbanistické morfologii Prahy obecně.“ Pozitivní zprávy přicházejí po dlouhém období, kdy byly vztahy mezi Centrem světového dědictví UNESCO a Prahou spíše napjaté.

 

www.praha.eu

Kalendář akcí