5 kroků k efektivnímu zabezpečení majetku i osob na staveništi

publikováno:
autor:
Ilustrační foto Ilustrační foto

Aby vaše stavba byla nejen bezpečná, ale také dostatečně chráněná před zloději zaměřujícími se na stavební materiál nebo rovnou stroje na stavbě, je dobré věnovat čas i finance do důkladného zabezpečení staveniště. Pokud si dopředu připravíte plán, jak ochránit svůj majetek i bezpečí zaměstnanců, budete mít snadnější práci při jednání s pojišťovnou, i řešení dalších komplikací v průběhu stavby.

Myslete na to, že při pojišťování budovy je lepší uvést její hodnotu po dokončení výstavby, jinak se v průběhu celého procesu budete potýkat s častými návštěvami pojišťovny a zdlouhavým papírováním. Pojistěte si také materiál, stroje a veškeré zařízení, které se bude na staveništi nacházet. Případné odcizení čehokoli pak pro vás nebude tak nepříjemné. Bezpečnost na staveništi a zabezpečení objektu a majetku můžete vyřešit hned několika způsoby.

Krok 1: Oplocení – základ každé stavby

Při úvaze, jaký druh oplocení je nejvhodnější zrovna pro vaši stavbu se řiďte příslušnými normami, abyste splnili především požadavky na bezpečnost práce. Například u staveb prováděných v zastavěném území je nutné zajistit obvodový plot o výšce nejméně 1,8 m. U liniových nebo krátkodobých staveb postačí zábradlí nebo zábrana dosahující 1,1 m. Oplocení chrání nejen okolní obyvatele před nechtěným vstupem na stavbu, ale znesnadní i přístup těm, co by se chtěli obohatit materiálem na váš úkor. Vhodnou volbou jsou mobilní ploty, které se rychle instalují a snadno demontují, přičemž si je lze pronajmout jen na nezbytně nutnou dobu výstavby.

Krok 2: Kamery – mějte vše pod dohledem

Ve chvíli, kdy řídíte několik staveb najednou, oceníte možnost dálkového sledování místa pomocí kamerového systému. Moderní chytré kamery disponují funkcemi jako chytrá analýza obrazu (rozpoznávají obličeje i SPZ aut), detekce pohybu či odložených a zmizelých objektů, detekce vandalismu nebo možnost obousměrné komunikace díky reproduktorům. Vy tak můžete pomocí vzdáleného přístupu přes internet zjistit, zda se na stavbě nepohybuje návštěvník, který zde nemá co pohledávat, i jak probíhají veškeré práce.

Krok 3: Přístupové systémy – vstup jen pro povolané

Pro kontrolu pohybu lidí po staveništi můžete využít i monitoring pomocí přístupových systémů a turniketů, kde se člověk vstupující na stavbu musí prokázat identifikačním čipem, kartou, kódem nebo otiskem. Zaprvé budete mít přehled o pohybu zaměstnanců a zadruhé se do prostoru nedostane nikdo nepovolaný.

Krok 4: Alarmy – ohlásí každé šustnutí

Kromě předchozích systémů se nebojte instalovat ani alarmy a čidla, které budou kontrolovat pohyb po stavbě v době, kdy neprobíhají pracovní činnosti. Detektory pohybu lze napojit na kamerový systém i na pult centrální ochrany. Systém pak jednoduše ohlásí poplach na váš mobilní telefon nebo vyšle signál na hlídkové stanoviště bezpečnostní agentury.

Krok 5: Fyzická ostraha – lidský faktor budí respekt

Pro kontrolu větších ploch a areálů se hodí kombinovat zmíněné typy zabezpečení s fyzickou ostrahou. Vyškolení strážní vědí, jak jednat v případě krizových situací nebo při konfrontaci s pachatelem krádeže. Dobrou volbou je také ozbrojená ostraha nebo fyzická ostraha se psem. Přeci jen, lidský faktor nahradí elektroniku mnohem lépe, a navíc vzbuzuje respekt. Pracovníci fyzické ostrahy mohou kromě ostrahy objektu provádět rovněž kontrolu vstupu a odchodu zaměstnanců a mají tak přehled o tom, kdo se aktuálně po staveništi pohybuje.

O nejvhodnějším způsobu zabezpečení staveniště se můžete poradit s prověřenou bezpečnostní agenturou TOP Security (www.topsecurity.cz), jejíž pracovníci mají dlouholeté zkušenosti v oboru. Společně jistě najdete spolehlivé řešení, které vyjde vstříc vašim aktuálním požadavkům, které se s průběhem stavby mohou měnit.