Co byste měli vědět předtím, než si pořídíte LED pásky

publikováno:
autor:

Lehce přizpůsobitelné LED pásky se staly hitem v mnoha současných komerčních i rezidenčních projektech díky jejich efektivitě, zářivosti ale i variabilitě v barvách osvětlení. Jejich opravdovou devizou je však jednoduchá instalace. Pokud budete mít správné informace, můžete s tímto světlem kouzlit jako profesionální dizajnér i vy.

Jak fungují LED pásky

LED pásky jsou známé svou nízkoprofilovou velikostí a flexibilitou. Prakticky jde o diody umístěné na desce plošných spojů s různou šířkou a délkou podle vaší potřeby. Pásky lze také jednoduše stříhat vždy v místě označeném výrobcem a jednotlivé kousky také propojovat, ať už jsou vedle sebe nebo v jiných částech domácnosti. Většina LED pásků obsahuje také zadní lepící stranu, díky které je jejich instalace velmi snadná. Pro zajištění chlazení a usnadnění montáže se na instalaci pásků používají také hliníkové profily různého tvaru. Lišta na LED pásek díky své tepelné vodivosti zajišťuje, aby se světla nepřehřívala a dosahovala tak delší životnosti.

Před instalací LED pásků promyslete všechny parametry

Jak silné osvětlení si představujete?

Ještě před instalací je nutné vědět, jak silné má být vaše osvětlení. Na trhu jsou dostupné pásky od 30 až do 300 LED na metr a více. Na tomto parametru záleží, jak silné bude vaše světlo. Pokud si nejste výběrem jisti, stavte se do některého z kamenných obchodů, které LED pásky prodávají a přesvědčte se o svém rozhodnutí na vlastní oči.

Vyberte spolehlivý zdroj

U každého konkrétního pásku je pak uveden příkon na metr. Po vybrání délky pásku pak jednoduše vynásobíte příkon délkou pásku. Tedy pokud si například zakoupíte LED pásek s příkonem 6 W/m, který má 3 metry, zakoupit musíte napájecí zdroj s příkonem 18 W (výpočtem 6 W/m x 3 m). Při nákupu zdroje nezapomínejte také počítat s 10 - 15 % rezervou, takže pro příkon 18 W bude ideální 30 W zdroj.

Vhodný hliníkový profil - půl úspěchu

Pro hliníkovou lištu na LED pásky se rozhodujte podle toho, kde a jak má být světlo umístěno. U osvětlení pracovní desky v kuchyni je například vhodné nainstalovat nástěnné profily ze spodní strany zavěšené skříňky. Pásky tak krásně osvětlí celou pracovní plochu.

Pokud však nechcete, aby byla světla vidět třeba ve výstavní obývákové skříni, vyberte si vestavné hliníkové profily. Pro ty je nutné vyfrézovat v nábytku drážku. Dostupné jsou také rohové profily vhodné hlavně pro hrany mezi zavěšený nábytek a zeď. Pro světlo je klíčovým i kryt profilu. Vyberete si spíše čirý model, který světlo více soustředí nebo mléčný kryt rozptylující světlo více po místnosti?

Instalace se neobejde bez ovladače či stmívače

Pro ovládání LED pásků je nutné nainstalovat i ovladač, popřípadě stmívač, díky kterým můžete osvětlení rozsvěcovat podle denního světla či aktuální atmosféry. Vyberte si mezi dálkovým a nástěnným ovládáním a nezapomínejte přitom ani na dodržení předepsaného výkonu.

Pro někoho, kdo je v problematice osvětlení pomocí LED pásků nováčkem, je to jistě mnoho nových informací. Pojďme si tedy shrnout, na jaké otázky si musíme odpovědět předtím, než si LED pásky pořídíme.

  • Který pokoj či konkrétní místo budeme osvětlovat?
  • Kde přesně budou LED pásky nainstalovány?
  • Jak budeme zapínat světla (ovladačem nebo spínačem na zdi)?
  • Který zdroj napájení budeme potřebovat?
  • Jakou atmosféru má LED pásek zanechávat?