Contera v roce 2020: nové financování, projekty i velká rekonstrukce

publikováno:
autor:
Contera Park Říčany, rekonstrukce (budova S) Contera Park Říčany, rekonstrukce (budova S)

Start velkolepé rekonstrukce v Říčanech, nové financování, díky němuž mohla začít příprava dvou parků v Ostravě-Hrušově i Hustopečích, expanze na Slovensko, prodloužení smluv s klíčovými klienty. Český developer průmyslových nemovitostí Contera má za sebou i přes globální situaci příznivý rok a s opatrným optimismem hledí i do budoucnosti.

„Byl to nestandardní rok, který přinesl hodně nových zvratů a pohledů na svět. Považuji za úspěch, že Contera tímto obdobím prochází bez zásadních dopadů. Ukazuje se, že naše portfolio je velmi dobře diverzifikované a poskytuje tak vysokou finanční stabilitu.“ říká Dušan Kastl, partner a výkonný ředitel Contery.

Ten si velmi cení právě nového syndikovaného úvěru od ČSOB a Komerční banky v celkové výši 155 milionů eur, jehož větší část tvoří prostředky na refinancování portfolia moderních skladů a výrobních hal Contery. Druhá část je určena na rozvoj nových projektů, třeba parků v Ostravě-Hrušově a Hustopečích u Brna.

Contera během léta pro oba projekty získala stavební povolení a ihned začala s povrchovými úpravami. V Hrušově vzniká revitalizací brownfieldu blízko sjezdu z dálnice Contera Park Ostrava City D1, který by po svém dokončení měl mít celkovou rozlohu 140 000 m2 a nabídnout jednotky od 1150 m2. Investice společného projektu Contery a TPG by měla dosáhnout dvou miliard Kč a do regionu přinese minimálně 700 pracovních příležitostí.

Na jihu Moravy, kde roste Contera Park Hustopeče, se kromě povrchových úprav začalo na podzim i se stavbou kruhového objezdu. Ten společnost následně předá kraji. Park se bude skládat ze dvou budov standardu A-class dimenzovaných pro lehký průmysl, skladování a výrobu a Contera se zde na ploše 32 600 m2 zaměří na výstavbu build-to-suit. Contera Park Hustopeče by měl po svém dokončení a plném zatížení zaměstnat 250 lidí.

Milníkem je i expanze na Slovensko. Již v roce 2019 Contera díky společnému podniku s TPG získala čtyři Vector Parks (tři na Slovensku, jeden v ČR) a v dubnu letošního roku stvrdila svůj příchod na slovenský trh otevřením pobočky v Bratislavě.

Říčany v novém

V Říčanech, kde Contera již deset let sídlí, začala na podzim dvoufázová rekonstrukce budov nakoupených v roce 2018. Nejprve dojde k úpravám stávající budovy Sanitas, jejíž plocha je zhruba 42 000 m2 a kde sídlí největší nájemce Contera Parku Říčany společnost FAST ČR. V první etapě dojde k rekonstrukci bloku o ploše cca 14 000 m2. Velkoobchod s elektronikou si zde po dokončení rekonstrukce pronajme významnou část, bude se jednat zejména o kancelářské a skladové prostory. Druhá etapa rekonstrukce je plánovaná na rok 2022/23.

Vzniknou zde také obchodní jednotky se showroomy, v blízkosti budovy Billa vyroste obchodně administrativní zóna. Druhá fáze říčanské rekonstrukce přinese do parku novou restauraci s kavárnou, plánované je i coworkingové centrum. Obě přestavby plánuje Contera dokončit v letech 2021-23.

Společnost Contera dlouhodobě pečuje o spokojenost obyvatel města. Letos začala sponzorovat provoz sdílených jízdních kol společnosti Nextbike, která ulehčí dopravě v okolí parku. Přístup do areálu usnadnila nová propojka z vlakové stanice, zajišťující rychlé spojení do centra Prahy. Změnilo se také pojmenování ulic v parku umožňující snadnější orientaci, nově jsou zde ulice Technická, Obchodní a U Sanitasu. Contera se rovněž stala jedním ze sponzorů nově vznikající skautské klubovny v Říčanech. Součástí rekonstrukce parku je i zásadní revitalizace a rozšíření zeleně.

Novinky v ČR i na Slovensku

Společnost Contera má více než stovku klientů v Česku i na Slovensku, přes 95 % nájemních smluv je uzavřeno na minimálně pětileté období. Společnosti se i přes složitosti roku 2020 podařilo letos prodloužit kontrakt se čtvrtinou z nich a získala i kontrakty nové. Ty se týkají plochy více než 100 000 m2.

Ještě před startem rekonstrukce Contera v Říčanech uzavřela novou nájemní smlouvu s již zmiňovanou společností FAST ČR (která je mimo jiné provozovatelem sítě Planeo Elektro). V parku letos expandovali třeba i dodavatel elektroerozívních obráběcích strojů Penta či e-shop Spokojený pes, která má v Říčanech centrální sklad. V listopadu Contera podepsala novou smlouvu s Nakladatelstvím Junior a Lékárnu Atrium si pojistila rovnou na dalších deset let.

V Contera Parku Ostrava City prodloužila nájemní smlouvu třeba Ikea, logistický gigant DB Schenker nebo výrobce střešních krytin Ruuki. Tamtéž vznikla letos přístavba pro dodavatele komponent do automobilů Aludyne s celkovou plochou více než 20 000 m2. Unikátní kompostovatelné obaly se od srpna vyrábí v Contera Parku Teplice. Svůj závod zde otevřela nizozemská společnost PaperFoam. Smlouvu v Teplicích na podzim prodloužila také logistická společnost Yusen Logistics.

Novinky hlásí i parky na Slovensku. V Contera Parku Bratislava se staly novými klienty přepravní společnost Pack4you či ReMax Courier Service. Firma specializující se na přepravu balíků a expresních zásilek má nově v Rači kromě skladu i administrativní prostory, kam přesunula své sídlo. Celkem ReMax získal v parku prostor o velikosti 1673 m2.

Tamtéž rozšířila svou plochu logistická společnost PKZ, která zároveň prodloužila s Conterou nájemní smlouvu. Nakladatelství IKAR, nejstarší nájemce v tomto bratislavském parku, který zde sídlí již od roku 2014, si letos smluvně pojistilo své skladové prostory na další roky a expandovalo celkem o 3400 m2.

Na začátku prosince Contera oznámila, že v druhém bratislavském Contera Parku Svätý Jur od července 2021 expanduje poskytovatel fulfillmentových služeb FHB. Získá nové prostory o ploše téměř 3000 m2. A ve svém nejmenším slovenském areálu v Prešově Contera v příštích letech chystá rozšíření o dalších 8500 m2, které již mají stavební povolení pro další průmyslový development. V parku bylo v letošním roce dokončeno zcela nové parkoviště se 160 místy pro společnost VALEO.

Výhled na rok 2021

I v roce 2021 se chystá společnost Contera zaměřovat na rozvoj ve strategických lokalitách v Česku i na Slovensku a pokračovat chce i v revitalizacích brownfieldů. V plánu je rovněž omezená spekulativní výstavba.

„Sektor logistických nemovitostí pokračuje v růstu, i když na trhu dochází k výrazným změnám. Mění se třeba náhled nájemců na fungování kancelářských prostor, roste poptávka e-commerce a vidíme častější využívání moderních technologií a automatizace výroby,“ říká Dušan Kastl.

„Věřím, že výhled na následující dva roky je pozitivní. Trh v České republice je limitován spíše možnostmi výstavby než poptávkou klientů. Uvidíme, co přinese nový stavební zákon,“ uzavírá partner a výkonný ředitel Contery Dušan Kastl.