Tour de REDSTEEL 2021

Archeopark Slovácko od pana Jiřího Blažka a Petra Čípa, UnionOcel Archeopark Slovácko od pana Jiřího Blažka a Petra Čípa, UnionOcel

Představíme Vám zajímavé realizace z roku 2021, na kterých se společnost UnionOcel podílela dodávkou polotovarů - výpalků z jakosti REDSTEEL.

Naše putování začneme nedaleko Mělníku v obci Obříství. Najdeme zde penzion Na Kmíně. Majitelkou penzionu je paní Denisa Kubálková, která se rozhodla zachránit své rodinné dědictví. Zvolila renovaci a oživení bývalého statku jejího pradědečka, který za doby komunismu sloužil místnímu JZD. Podařilo se jí, proměnit jej v útulný a stylový penzion. Rodina jejího pradědečka se na tomto úrodném místě rozhodla pěstovat kmín. Jako hold svým předkům paní Kubálková kmín uvádí v názvu penzionu a udělala z něj také hlavní symbol jejího penzionu. Naše společnost, na její přání, vytvořila designový návrh a následně laserem vypálila nadrozměrný kmín, který je dominantou areálu penzionu. Na fotografiích je zachycen 2,5 metrový kmín z materiálu REDSTEEL.

V našem putování za realizacemi z materiálu REDSTEEL pokračujeme do oblasti Slovácka, konkrétně archeologické lokality Špitálky, Modrá a Sady. Jedná se o oblasti s množstvím vykopávek z období Velké Moravy. Jde o pozůstatky velkomoravského sídliště, kostela, kaple, pohřebiště a opevnění. Na těchto památných místech byly společností Jiří Blažek z Blanska instalovány informační tabule REDSTEEL včetně osvětlení. Na lokalitách probíhají ještě stavební úpravy, proto se k instalacím ještě vrátíme na jaře roku 2022.   

Dále se pomyslně přesuneme se do Ostravy, kde byly již čtvrtým rokem udělovány Ceny Jantar. Jedná se o každoroční ocenění osobností působících na území Moravskoslezského kraje z oblasti hudby, divadla, literatury a výtvarného umění. Iniciátorem a garantem cen Jantar je kulturní portál Ostravan.cz. Zvláštní skupinu tvoří osobnosti oceněné za svůj celoživotní přínos v oblasti kultury. Na jejich počest je každý rok vyrobena jejich osobní hvězda z materiálu REDSTEEL, která pak zdobí schodiště Bolt Tower v Dolních Vítkovicích. Tento rok doplnili již dříve oceněné - Marii Rottrovou, Jindřicha Štreita, Eduarda Ovčáčka a Milana Báchorka, dvě osobnosti Moravskoslezského kraje a to paní Marta Roszkopfová (scénická a kostýmní výtvarnice) a pan Rudolf Bernatík (profesor hry na klavír). Fotografie z odhalení hvězd najdete pod článkem.

Naše putování zakončíme v Trenčíně, kde byla v prostorách místní univerzity odhalena busta Alexandra Dubčeka. Památník odhalený k výročí stých narozenin tohoto významného představitele Pražského Jara vytvořil sochař Igor Mosný a velice vkusně do něj zakomponoval materiál REDSTEEL. Posuďte sami, jak se Vám busta a celá kompozice líbí.

A závěrem si připomeneme projekt záchrany renesančního paláce na hradě Helfštýn, který získal uznání odborné poroty a octnul se mezi desítkou vítězných projektů prestižní soutěže Stavba roku 2021. Porota udělila projektu titul za mimořádně citlivou rekonstrukci historické památky doplněné o současné prvky. Rekonstrukce byla provedena s velkou pokorou, respektem a snahou o maximální zachování původního historického charakteru celého objektu. Autorem projektu je olomoucký architekt Miroslav Pospíšil, spoluautorem Martin Karlík. Součástí dodávky byly prvky z oceli REDSTEEL. Jsem rád, že se naše firma UnionOcel mohla na tomto projektu podílet a přispět tak k obnově této kulturní památky.

Ing. Petr Číp
UnionOcel s.r.o.