Využití laserů ve stavebnictví. „Obr“ mezi laserovými stroji přichází

publikováno:
autor:
Stroj HS‑TL500 je schopen automaticky zpracovávat trubky a profily do délky 12 metrů a průměru do 463 mm. Stroj HS‑TL500 je schopen automaticky zpracovávat trubky a profily do délky 12 metrů a průměru do 463 mm.

V největším předváděcím a testovacím centru laserových strojů ve střední Evropě (Eurazio Centrum v Modleticích u Prahy) se zanedlouho můžete přijít seznámit doslova s „obrem“ mezi těmito stroji, který nyní nově umí zpracovat dosud nepředstavitelně nadrozměrné kusy materiálu.

Opracování ocelových nosníků a vazníků, stožárů příhradových konstrukcí či třeba schodišťových nosných prvků již nebude problém, který byste již nedokázali vyřešit. V těchto dnech totiž firma 4ISP v Eurazio centru uvádí na trh unikátní obráběcí stroj s označením HS‑TL500. Jedná se o speciální stroj pro stavební průmysl, konkrétně pro profily s tloušťkou stěny přes 15 mm nebo trubky délky až 12 metrů nebo průměr do 463 mm. Nic z uvedeného pro něj není problém.

Připravte si na něj dostatek místa, protože do garáže se určitě nevejde. Tento „drobeček“ měří totiž na délku 35 metrů a umí si poradit s materiálem o hmotnosti 1 500 kg. Není to ale žádný těžkopádný „hromotluk“. Naopak dokáže být jemný a přesný… Do materiálu provede (s laboratorní přesností) potřebné otvory a zajistí přípravu na svařování, a to díky přítomnosti 3D řezací hlavy.

STROJE HSG PRO OCELOVÉ KONSTRUKCE

Při zpracování kovového materiálu ve stavebním průmyslu mají systémy pro laserové řezání již dlouhou dobu své nezastupitelné místo a jejich využití výrazně napomáhá snadnější výrobě ocelových konstrukcí. V dnešní době nabízí společnost 4ISP několik variant strojů pro automatizované zpracování profilového materiálu či jejich kombinaci se zpracováním plošného materiálu.

Základním produktem, který je již několik let nosným prvkem nabídky, jsou kombinované stroje HS‑GE, které přinášejí (díky možnosti zpracovávat plošný i profilový materiál) široké možnosti výroby. Základní verze z roku 2017 HS‑GE‑T30/T60 byla inovována na současné varianty Q22/Q35, kdy je základním rozdílem automatické centrování řezaného materiálu. Tato funkce mnohonásobně zkracuje čas potřebný k výměně profilů o různém průměru. Verze Q35 navíc rozšiřuje průměr zpracovávaného materiálu až na 325 mm (na rozdíl od původních 200 mm). Délka zpracovávaného materiálu je shodně šest metrů u všech variant.

V roce 2019 přibyla také řada QH, jejímž základem pro plošné řezání se stal model HS‑G4020H. Došlo k výraznému zpevnění konstrukce (rámu) stroje, posílení motorů a využití únosnějších (lineárních) vedení dovoluje tento stroj osazovat zdroji až do výkonu 15 kW. Je tak vhodný i pro zpracování materiálů širší tloušťky.

Zákazníci, kteří nemají využití pro plošné řezání, pravděpodobně sáhnou po zařízení určeném výhradně pro zpracování profilového materiálu. I zde je výběr poměrně široký. Základní jednotky E22 a E35 lze nejsnáze popsat jako stroj HS‑GE uvedený dříve, ale bez části pro plošné řezání. Výhodou řady E jsou bezesporu výrazně nižší nároky na prostor (až 5× nižší v porovnání s GE řadou) a dále možnost připojení jednoduchého podavače zpracovávaného materiálu. Tento podavač je tvořen posuvným pásem osazeným držáky ve tvaru písmene V, do kterého je třeba materiál po jednom zakládat. Podavač pojme standartně sedm kusů materiálu.

AUTOMATIZACE ZPRACOVÁNÍ PROFILŮ

V případě požadavku na vyšší úroveň automatizace se dostáváme u společnosti 4ISP do oblasti automatizovaných linek na zpracování profilů. Základní variantou je stroj HS‑TH65. Zpracovává profily o délce maximálně 6 500 mm v průměrech 40 až 210 mm. Speciálně vytvořený podavač a úchopy si poradí již i s profily otevřenými tvaru L či U, případně i se složitějšími tvary jako je trojúhelník, ovál či obdélník. Podavač stroje je tvořen násypkou, do které je možné umístit celý svazek materiálu. Ten je následně odebírán automaticky a dále zpracováván. Tento stroj je možné vyzkoušet v předváděcím Eurazio Centrum v pražských Modleticích.

RŮZNORODÉ VARIANTY

Vyšší řadou stroje HS‑TH65 je pak varianta HS‑TP65. Ta je vybavena rozšířenými bezpečnostními prvky, neboť byla navrhována speciálně pro (v tomto ohledu) náročnější evropský trh. Stroj již v základním provedení nabízí velmi pokročilé funkce, jako je například automatické měření materiálu nabraného ze zásobníku, které zabrání poškození stroje při nesouladu mezi zadanými daty a fyzickým rozměrem profilu. Díky funkci měření je možné také například centrování otvorů bez ohledu na toleranční výrobní odchylky rozměrů samotného zpracovávaného materiálu. Mezi volitelné funkce stroje HS‑TS65 pak patří detekce svárů profilu které je podmínkou pro využití v mnoha oborech či osazení 3D hlavy pro šikmé řezy.

Varianta stroje HS‑TM30 je odpovědí na požadavky celé řady zákazníků na zpracování profilů s malým průměrem. Rozsah materiálu je u tohoto typu 8 až 70 mm v délce maximálně tři metry. Společnost HSG věnovala mnoho času a financí do vývoje nových řezných hlav série Klinge. Právě speciální řešení „fokusu“ této hlavy dovoluje zpracování i profilů o průměru pouhých osm milimetrů – s minimálním poškozením protilehlé strany profilu zbytkovým výkonem.

Nejnovějším přírůstkem do rodiny zařízení na zpracování profilů je stroj s označením HS‑TL120. Tento 35 metrů dlouhý „obr“ je svými parametry cílen právě na oblasti stavebnictví a byl představen v průběhu listopadu 2019. Zástupci výhradního českého distributora pro trh EU již měli možnost osobní prohlídky tohoto zařízení a základní technické parametry jsou skutečně ohromující. Stroj je schopen automaticky zpracovávat trubky a profily do již zmíněné délky 12 metrů a průměru 463 mm. Je možné jej osadit laserovým zdrojem do výkonu 15 kW, což dovoluje zpracovávat i materiál s tloušťkou stěny přesahující 15 mm. Vše s vysokou rychlostí. Hmotnost každého samostatného profilu činí 1 500 kg a jeho zakládání probíhá jak v manuálním, tak automatickém režimu. Zařízení HS‑TL65 je díky těmto parametrům v oblasti laserového řezání skutečným unikátem a jistě si své zákazníky najde.

Z podkladů společnosti 4ISP s. r. o.