Připravuje se dvoudenní online školení Transportní kotvy

publikováno:
autor:

Česká betonářská společnost (ČBS) pořádá ve spolupráci s Fakultou stavební VUT v Brně a výrobcem kotevní techniky JORDAHL & PFEIFER Stavební technika, s.r.o., cyklus dvou online školení na téma Transportní kotvy. Jedním z důležitých cílů je, aby používání TP ČBS 06 v praxi eliminovalo rizika z nevhodného nebo špatně navrženého transportního systému. Přednášky se budou konat 12. a 26. května 2021 formou online. Více informací o seminářích a možnosti účasti najdete ZDE.

Odborné zaměření a cíl semináře

Na základě oficiálního dotazu odborníků ze stavební praxe na Evropskou komisi ohledně platnosti a výkladu strojní směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/42/ES ve vztahu k transportním kotevním systémům a transportu betonových dílců vznikla německá směrnice VDI/BV-BS 6205, která vyjasňuje všechny požadavky. Technická pravidla ČBS 06 Transportní kotvy, kterou vydala v loňském roce Česká betonářská společnost, jsou překladem uvedené německé směrnice a jejich uvádění na trh by mělo vést k větší bezpečnosti na stavbách.

První část je zaměřena na všeobecné informace a je určena pro výrobce, projektanty i uživatele. Druhá část je určena pouze pro výrobce transportních kotevních systémů, mezi které patří nejen specializované, ale hlavně všechny společnosti, které vytváří své interní transportní kotevní systémy.

Třetí část je určena pro projektanty a uživatele transportních kotevních systémů. V návaznosti na vydanou směrnici TP 06 připravila Česká betonářská společnost školení TRANSPORTNÍ KOTVY, které je určeno všem uvedeným skupinám odborníků i nejširší veřejnosti.

Lektorský tým dvoudenního školení budou tvořit Ing. Michal Voplakal, Ph.D., MBA (Jordahl & Pfeifer Stavební technika, s.r.o.), doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D. (garant školení – VUT v Brně, FAST) a Ing. arch. Tereza Vlasáková (Jordahl & Pfeifer Stavební technika, s.r.o.). Pro členy ČBS je možnost účasti na akci se slevou. Cyklus je zařazen do programu celoživotního vzdělávání ČKAIT (2. body za cyklus).

Program 12. května (Obecné informace)

 • Úvod (Evropská legislativa, zákony a certifikáty) - Ing. Michal Voplakal, Ph.D., MBA
 • Obecné zásady a koncepce spolehlivosti - Ing. Michal Voplakal, Ph.D., MBA
 • Obecný postup návrhu - doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D.
 • Dynamické účinky - doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D.
 • Vzor správné dokumentace, Havárie panelu - doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D.
 • Závěrečný test

Program 26. května (Navrhování a praxe)

 • Příklad: Návrh – STĚNA „Kotva se závitem“ - Ing. Michal Voplakal, Ph.D., MBA
 • Příklad: Návrh – DESKA „Kotva s kulovou hlavou“ - doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D.
 • Příklad: Návrh – NOSNÍK „BS kotva“ - Ing. arch. Tereza Vlasáková
 • Druhy transportních kotev - Ing. Michal Voplakal, Ph.D., MBA
 • Pokyny pro instalaci - Ing. Michal Voplakal, Ph.D., MBA
 • Novinka 2021 - Ing. Michal Voplakal, Ph.D., MBA
 • Závěrečný test

Aktuálně

Prohlídky unikátních staveb, architektonické procházky a další bohatý program nabízí od pátku 30. září ve více jak 100 městech po celé České republice i na Slovensku festival Den architektury. Veřejnosti se během festivalu otevřou nejmodernější budovy, historické unikáty, nově zrekonstruované stavby i domy, které na obnovu teprve čekají, nebo nejrůznější industriální i sakrální objekty. To vše s odborným výkladem. Den architektury v letošním roce nabízí až do 6. listopadu na 300 zdarma přístupných akcí. Zve například do významných budov na pražském Václavském náměstí a v jeho okolí, představí téměř neznámou stavbu Adolfa Loose nedaleko Brna, pozve do zrekonstruované budovy ostravských jatek, nového kulturního centra Telegraph v Olomouci, nebo na výpravu po vodních elektrárnách v Jizerských horách. www.denarchitektury.cz

Kalendář akcí