Stejných 10 otázek určených pro různé vrcholové manažery z oblasti pozemního stavitelství. A jedna putovní navíc, tu předává respondent svému nástupci, na kterého posílá štafetu.
1. Jak vnímáte, že se byznys koncentrovaný v Praze nyní přesměrovává na rozvoj regionů?
Je jasné, že Praha nemůže být jediným místem, v němž se rozvíjí byznys s komerčními nemovitostmi. Poptávka je velká a ani hlavní město nemá s ohledem na legislativu, územní plán a politickou vůli takové kapacity, aby ji dokázalo celou pokrýt. Zásadní je, aby velká města v České republice rostla a rozvíjela se. Jednoduše je nutné, aby města reagovala na nové výzvy 21. století, jde přece o budoucnost. Pokud nechceme, aby od nás časem schopní mladí lidé odcházeli za lepšími pracovními příležitostmi a vyšší životní úrovní do zahraničí, musíme myslet především na rozvoj našich regionů.
2. Čím vším jste si profesně prošla, než jste se stala vrcholovou manažerkou?
V KPMG jsem si postupně prošla všemi kariérními stupni, na dnešní poměry docela rychle. To souvisí i s tím, že v 90. letech byly možnosti pro růst velmi otevřené. Řada manažerů se totiž po letech vracela zpět do zahraničí, a to pro nás, mladší ročníky, znamenalo příležitost pro rychlé povýšení na manažerskou úroveň. Po několika dalších letech jsem se stala partnerem velké čtyřky. V KPMG jsem strávila 24 let poskytováním služeb klientům zejména ve finančním sektoru a navazováním mnoha kontaktů. Jsem moc ráda, že mi spousta skvělých spojení zůstala a mohla jsem v dalších letech pokračovat v budování kontaktů nových. Je ovšem nutné o ně neustále pečovat.
3. Když sestavujete tým, co je pro vás prioritou?
Jde o kombinaci několika faktorů. Zásadní je pro mě charakter člověka, jeho potenciál a zájem podílet se na společném výsledku. Jsem zvyklá lidem v jejich rozvoji pomáhat. Moc mě to baví. Podstatné ovšem je, že u nich musím vidět chuť učit se. V takovém případě mi pak vůbec nevadí, když člen týmu na začátku nemá požadované znalosti a pracuje jen se základy, pokud je zřejmé, že poroste.
4. Jak motivujete lidi, aby podali maximální výkon?
Bude to možná znít obyčejně, já ale pořád věřím tomu být dobrým příkladem. Nemohu po lidech chtít něco, co sama nedělám. Nemohu od ostatních chtít vyšší nasazení, když bych sama hodně nepracovala. To by nefungovalo!
5. Vzpomenete si na nejkrizovější situaci ve firmě a způsob, jímž jste ji zvrátila?
Pracuji už dlouho, v podstatě nepřetržitě od školy. Za tu dobu se samozřejmě nakupí řada různých situací včetně těch krizových. Když se tak zamýšlím, všechny moje těžší situace a jejich zvládnutí mají jednoho společného jmenovatele, a to je vytrvalost a výdrž. Za ta léta mám mnoho zkušeností, většinou z poradenství, ale i z osobního života, a většinou vím, jak s danou situací naložit. Ovšem v některých případech je třeba hledat řešení pečlivě a určitě nic nezkazíte správnou a včasnou komunikací.
ROMANA BENEŠOVÁ
Romana Benešová patří mezi nejzkušenější české manažerky. Přes dvacet let působila v nejužším vedení nadnárodní poradenské a auditorské společnosti KPMG, kde zodpovídala za obchod a zároveň vedla rozvoj poradenských služeb v oblasti řízení rizik v regionu střední a východní Evropy. V roce 2017 se stala výkonnou ředitelkou investiční skupiny KAPRAIN. V této funkci, v níž odpovídala za aktiva v řádu desítek miliard korun, byla přímou spolupracovnicí majitele skupiny Karla Pražáka.
Začátkem roku 2024 se ujala pozice CEO ve skupině REDSTONE. Má na starosti výkonné řízení firmy a implementaci strategie jejího růstu a rozvoje. Developerská skupina totiž v letošním roce zahájí výstavbu velkých projektů v Olomouci a Pardubicích, významně rozšiřuje své aktivity v oblasti industriálu a připravuje velké urbanistické záměry v Olomouci a Ostravě. Kromě uvedených profesních úspěchů je Romana Benešová dlouhodobě aktivní také na poli charitativní činnosti; osobně se angažuje například v dobročinných projektech Sdružení Neratov nebo Domov Sue Ryder.
6. Jmenujte světovou stavbu, která vás nikdy nepřestane fascinovat.
A proč tomu tak je?
Obdivuji mnoho obrovských staveb, zvláště z minulosti. Ty, které vznikaly v obdobích, kdy jejich stavitelé neměli k dispozici vyspělou techniku, jaká dnes pomáhá nám. Někdy je až neuvěřitelné, za jakých podmínek tehdy lidé taková díla stavěli. Pokud bych měla přece jen jednu vybrat, zvolím novější stavbu, která se staví už 140 let a dodnes není hotová. Je to Sagrada Familia v Barceloně. Je nádherná a krásně vyzdobená.
7. Řeknete nám, co nyní čtete za knihu?
Jsem velkým příznivcem audioknih. Zvláště, když má kniha mnoho stran. Jsem pak dokonce schopná sedět v zaparkovaném autě v garáži a doposlouchat kapitolu do konce. Útlé knihy čtu v papírové podobě. Poslední audioknihou byla Bílá voda. Mám ráda všechny knihy paní Mornštajnové, a taky se mi líbil Šikmý kostel. Sice je asi vzhledem k pochmurnému tématu trochu divné říci, že se mi líbí, ale po přečtení těchto knih máte pocit, že se vám daří skvěle.
8. Kdybyste mohla cestovat v čase, se kterým architektem byste se chtěla setkat?
Jednoho jmenovat asi nedovedu. Jak jsem už uvedla, mám skutečně velký respekt k technickým řešením, významným vynálezům, velkým stavbám a úžasným strojům. Skutečnost, že někdo vymyslí něco, jako je telefon nebo letadlo, mě mimořádně fascinuje. Co se týká významných světových staveb, tak jsou to tvůrci Velké čínské zdi.
9. Jak relaxujete po náročné práci?
V kruhu svých nejbližších. Kromě rodiny mám několik zájmových partiček. Ať je to například spolek v jedné vesnici na Moravě, nebo skupina kamarádek, se kterými velmi často chodím do divadla v Praze. Relaxuji také prací pro Sdružení Neratov, vařením a sportem.
10. Co byste chtěla vzkázat našim čtenářům?
Vzkázala bych, že i když jsou někdy dlouho mraky, nakonec vždy vyjde sluníčko.
Bonusová otázka je na vás. Komu ji předáváte a na co se chcete zeptat?
Otázku položím Pavlu Klimentovi, který působí na pozici Head of Construction & Real Estate v KPMG: Čím se liší trh nemovitostí v ČR a ostatních státech střední a východní Evropy?