Společnost KOVOSMETANA byla založena v 90. letech Jaroslavem Smetanou a jeho otcem. Zpočátku se orientovali na zámečnictví a kovovýrobu menších výrobků. Myšlenka výroby a montáže ocelových hal se zrodila až později okolo roku 2000. Tehdy Jaroslav Smetana toužil realizovat větší projekty a proniknout do stavařiny. Nevzdal to, a pro svůj cíl dokonce nadchl i své dva syny. Společně vedou firmu a staví haly o velikosti 3 500 m2, ale i větší. Co je pro ně v businessu důležité a na jakých hodnotách generačně staví? Nejen o tom je rozhovor se zakladatelem Jaroslavem Smetanou a jeho syny Jakubem a Tomášem.
Co důležitého v rámci podnikání ve stavebnictví říkal váš dědeček a řídíte se tím?
Co jste předal vy svým synům?
Jaroslav Smetana: Můj otec mě naučil vážit si dobře odvedené práce. Poctivost a kvalita pro mě vždy byly stěžejním bodem podnikání. Proto práci vykonávám tak, abych se za ni nemusel stydět. Vím, že zákazník to ocení.
Tomáš Smetana: To je pravda. Když jsme se s bratrem zaučovali, kladl nám táta vždy na srdce: „Dělat už umíš, teď to ještě začni dělat pořádně.“ Vždy nám zdůrazňoval, že veškerá práce pro jakéhokoli zákazníka musí být provedena tak, jako bychom ji dělali pro sebe.
Jakub Smetana: Také nám otec předal důležitou zásadu – nezůstat stát na místě, neustále investovat do rozvoje podnikání, nebát se nových věcí a předvídat více kroků dopředu do budoucnosti.
KOVOSMETANA
Společnost specializující se na výstavbu montovaných ocelových hal a výrobu ocelových konstrukcí. Jejich portfolio zahrnuje rozmanité projekty od menších průmyslových staveb až po rozsáhlé komerční komplexy. V současné době se připravují na rozšíření výrobních prostorů a navýšení výrobních kapacit na 400 až 500 tun měsíčně.
Jakými milníky procházelo vaše podnikání?
Jaroslav Smetana: Důležitým milníkem bylo v roce 2010 rozšíření výrobních prostor z malé dílny do mnohem prostornější haly. Po několika letech následovala expanze a přidali jsme druhou a třetí halu. Navýšení prostorových kapacit zásadně ovlivnilo naše možnosti, a to jak do množství, tak rozsahu zakázek. Dalším důležitým milníkem bylo zapojení obou synů do podnikání.
Věděli jste od mala, že se do firmy zapojíte, nebo jste do tohoto přesvědčení dorostli?
Tomáš Smetana: Od útlého věku jsem do firmy chodil pomáhat. Přiznejme si, že zpočátku spíše z povinnosti a proto, že jsem potřeboval peníze na zábavu jako každý mladý kluk. Pak se to najednou zlomilo a povinnost vystřídalo nadšení rozvíjet rodinný podnik.
Jakub Smetana: Samozřejmě jsem cítil určitý závazek nastoupit do firmy budované otcem a jako starší syn zajistit její pokračování. Postupem nabývání zkušeností jsem ale měl touhu realizovat stále větší projekty a tato ambice mi zůstala dodnes.
Jaká je filozofie vaší firmy a na jakých hodnotách si zakládáte?
Jaroslav Smetana: Zakládáme si na kvalitě odvedené práce. Také na osobním jednání a přístupu k zákazníkům. V neposlední řadě klademe důraz na udržení kontaktu s výrobním procesem jako takovým. Nemáme problém si obléknout montérky a zapojit se přímo ve výrobě nebo na stavbě.
TOMÁŠ SMETANA
Vystudoval obor regionální rozvoj na Mendelově univerzitě v Brně a dále ekonomii a management na Vysoké škole Sting. V průběhu studia se začleňoval do činnosti společnosti KOVOSMETANA, kde si prošel skoro všechny profese od přípravy materiálu, jako je řezání, vrtání, svařování, přes lakovnu až po samotnou montáž konstrukcí. V současnosti se podílí na řízení společnosti.
Na co všechno se v současnosti specializujete?
Jakub Smetana: Naší hlavní specializací stále zůstává výroba a montáž všech typů průmyslových ocelových i betonových hal a ocelových konstrukcí. I v rámci větších projektů jsme schopni zajistit kompletní realizaci, počínaje zemními a výkopovými pracemi až po výstavbu samotné haly a úpravu okolních ploch.
Jak velké haly průměrně stavíte?
Jaroslav Smetana: Standardně stavíme haly od velikosti 150–200 m2 po 3 000–3 500 m2, nicméně klidně i větší, záleží na individuálních potřebách zákazníků.
Kdo je pak váš typický zákazník?
Tomáš Smetana: Naším typickým zákazníkem jsou jednotlivci nebo firmy, kteří potřebují postavit nové prostory pro podnikání či rozšířit ty stávající. Často jsou to také velké stavební firmy, s nimiž spolupracujeme na rozsáhlých projektech v rámci subdodávek.
Jakým způsobem spolupracujete s klienty při navrhování a realizaci jejich projektů, včetně individuálních požadavků a atypických konstrukcí?
Jakub Smetana: Projekt prochází různými etapami – od prvotní schůzky přes návrh 3D modelu, vizualizaci, projekci stavby až po fázi projekční a samotnou realizaci. Vždy se snažíme s klientem o maximální míru osobní komunikace a ke každé realizaci přistupujeme individuálně.
Můžete nám popsat nějaký projekt, ve kterém jste museli navrhnout a vyrobit ocelové konstrukce na míru specifickým požadavkům klienta?
Jakub Smetana: Za zmínku stojí projekt, který jsme si pracovně nazvali Letadlo. Jednalo se o nadstavbu patra rodinného domu, která byla koncipována podle vzoru bombardéru B2. Tedy mnohoúhelníkového tvaru s prosklenými zrcadlovými výplněmi. Tato realizace pro nás byla výzvou a zároveň skvělou zkušeností s velmi atypickým tvarem konstrukce.
Jaké jsou klíčové výhody ocelových hal na klíč, které nabízíte?
Tomáš Smetana: Hlavní výhodou je zastřešení celého projektu jedním dodavatelem, tedy námi. Klient pak má minimální starosti s jednotlivými dodávkami, které v případě haly na klíč zajistíme my, ať už osobně, nebo prostřednictvím námi ověřených subdodavatelů. V maximální možné míře je tak zajištěna návaznost termínů dokončování jednotlivých fází a nedochází k prostojům. Vše je v naší režii a primárním cílem je právě spokojenost zákazníka a poctivě odvedená práce.
Jak zajišťujete dlouhou životnost svých produktů?
Tomáš Smetana: Stěžejní je správně zvolený postup povrchové úpravy materiálu a rovněž volba materiálu v závislosti na provozu, který v hale bude probíhat. Ty odebíráme pouze od dodavatelů, jež máme léta prověřeny.
JAKUB SMETANA
Vystudoval obor automobilní průmysl na ISŠ automobilní Brno. Oboru se ale profesně nevěnoval a po ukončení studií nastoupil do rodinné firmy KOVOSMETANA, kde se věnoval rozvoji podnikání a profilování na trhu se specializací na výrobu a montáž všech typů průmyslových ocelových i betonových hal a ocelových konstrukcí. První průmyslová hala realizovaná společností KOVOSMETANA vznikla pod jeho vedením.
Jaké technologické inovace a trendy se dotýkají oboru ocelových hal a konstrukcí?
Jakub Smetana: Současné trendy lze spatřit například v barevných kombinacích a vizuální podobě staveb. Jde o bondové nebo prosklené fasády, zelené fasády či střechy, cortenové prvky.
Technologickou inovací jsou stále lepší izolační materiály, které umožňují energetickou úsporu a nenáročnost budovy. Technologické novinky rovněž přicházejí v souvislosti s navrhováním a projekcí staveb a budoucnost vidíme i v digitalizaci výroby.
Jaký je váš přístup k udržitelnosti a ochraně životního prostředí při výrobě ocelových konstrukcí a stavebních projektů?
Jaroslav Smetana: V našich výrobních prostorách využíváme fotovoltaickou elektrárnu na výrobu energie a svým klientům také nabízíme haly s připraveností na vlastní fotovoltaickou elektrárnu.
Stavby vždy dimenzujeme tak, aby byly maximálně tepelně izolované a docházelo k co nejmenším tepelným ztrátám.
Jakým způsobem spolupracujete s architekty a projektanty při navrhování ocelových konstrukcí, abyste zajistili jejich optimální funkčnost a estetiku?
Jakub Smetana: Stěžejní je už od samotného počátku komunikace s investorem, projektantem a architektem. Velcí pomocníci jsou i moderní softwary. Třeba Tecla Structures umožňuje investorovi realistický pohled na finální podobu objektu už od začátku plánování.
Jaké zajímavé projekty jste realizovali a co u nich bylo největší výzvou?
Tomáš Smetana: Určitě bych zmínil realizaci výrobní a skladovací haly ve Vinařství U Kapličky v Zaječí. Výzvou bylo zasadit moderní výrobní a skladovací halu při zachování architektonického rázu celého areálu tak, aby nedošlo k narušení estetické stránky resortu uprostřed typických moravských vinic a sklípků.
Jak se mění trh a jak očekáváte, že se bude vyvíjet v příštím roce?
Jaroslav Smetana: Ve stavebnictví je v současnosti znatelné ochlazení trhu s ohledem na aktuální ekonomickou krizi. V příštím roce očekáváme mírný pokles nebo stagnaci trhu.
JAROSLAV SMETANA
Před revolucí pracoval jako servisní technik zemědělských strojů. Na počátku 90. let začal se svým otcem podnikat v kovovýrobě a založil společnost KOVOSMETANA. Činnost společnosti transformoval v roce 2000, kdy se začal orientovat na výrobu a montáž hal, zejména s ocelovými konstrukcemi.
Jak na to hodláte ve firmě reagovat?
Tomáš Smetana: Budeme se snažit projekty optimalizovat tak, aby byly pro investory cenově zajímavé a splňovaly maximální požadavky na energetickou nenáročnost staveb a následný úsporný provoz, což je aktuálně trend číslo jedna.
Jaké plány máte se společností do roku 2024?
Jakub Smetana: Plánujeme výstavbu nových výrobních prostor naší společnosti, a abychom radikálně navýšili výrobní kapacity, máme v plánu zavést digitalizaci výroby. S tím se pojí pořízení nových výrobních technologií jak do samotné výroby, tak pro sektor povrchových úprav materiálů, které nám zajistí opět o něco vyšší míru samostatnosti při jeho přípravě. Samotnou budovu bychom chtěli pojmout jako ukázku nově využívaných technologií, aby sloužila pro potenciální zákazníky jako inspirace, a především zde mohli vidět využití co nejvíce prvků a inovací v reálu.