Main - Město a světlo

Jak se vyvíjel vývoz a dovoz oceli v roce 2021?

publikováno:
autor:

Ocelářská unie zveřejnila data o výrobě a obchodu s ocelí v ČR za rok 2021. Domácí výrobě se v loňském roce podařilo kompenzovat ztráty z předešlého roku díky obrovskému růstu poptávky v prvním pololetí roku.

Výroba surové oceli v ČR loni dosáhla 4,7 mil. tun, což představuje meziroční nárůst o 9 %. I když Čína produkci surové oceli meziročně snížila o 3 %, celosvětová výroba dosáhla historického maxima: 1 912 mil. tun.

DOVOZ I VÝVOZ STOUPL

Ocelářství se loni vzpamatovalo z covidové krize roku 2020. Výroba díky výraznému oživení poptávky rostla prakticky ve všech kategoriích výrobků. Produkce surové oceli meziročně stoupla o 8,7 % na 4,7 mil. tun, což je více než v předkrizovém roce 2019.

Vývoz a dovoz oceli v letech 2017 až 2021Zvýšila se produkce dlouhých i plochých výrobků, a to na 3,1 respektive 1,1 mil. tun. Dlouhodobě se tak potvrzuje pozice ČR jako bašty dlouhých výrobků. Nejméně si loni připsal tradičně silný sektor trubek, výroba meziročně vzrostla jen o 2 % na 405 tis. tun. „Poptávka po ocelových výrobcích rostla extrémně hlavně v první polovině loňského roku. České firmy často vyráběly na hranici výrobních kapacit,“ vysvětluje Daniel Urban, předseda představenstva Ocelářské unie. Ekonomické oživení potvrzují i data o vývozu a dovozu ocelových výrobků. Dovoz loni strmě vystřelil a dosáhl historického maxima: 8,3 mil. tun oceli v celkové hodnotě 182,3 mld. korun. Rostl i vývoz, jehož celkový objem dosáhl 4,9 mil. tun při celkové hodnotě 122,6 mld. korun. Klíčovým trhem pro českou ocel zůstávají členské země EU, zejména však naši sousedé Polsko, Německo a Slovensko.

EVROPA A SVĚT

Podle předběžných dat se loni v EU vyrobilo 152,6 mi. tun surové oceli, přičemž v roce 2019 to bylo 150 mil. tun a v pandemickém roce 2020 jen 132 mil. tun.

Produkce surové oceli rostla loni i celosvětově: vyrobilo se jí 1 912 mil. tun, což představuje meziroční růst o 3,6 %. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii. „Čína, největší světový výrobce surové oceli, byla nucena výrobu v druhé polovině roku omezit a meziročně ztratila 3 %. Celkově vyprodukovala 1 033 mil. tun. To pěkně ukazuje, jak moc museli ostatní producenti přidat,“ řekl Daniel Urban.

Největší meziroční nárůst mezi velkými producenty oceli zaznamenaly Spojené státy (+18,3 %), Indie (+17,8), Japonsko (+14,9 %) a Německo (+12,3 %). Z top 10 globálních výrobců produkci vedle Číny snížil už jen Irán (- 1,8 %). Na rozdíl od mírného růstu v ČR produkce trubek v EU meziročně stoupla o 18 % na 3,1 mil. tun.

Zdroj: Ocelářská unie

Související články

Aktuálně

Hlavní město obdrželo od Centra světového dědictví UNESCO odborný posudek na urbanistickou studii, která byla výsledkem mezinárodní soutěže na rozvoj území v okolí Masarykova nádraží. UNESCO v něm skrze své poradní orgány konstatuje, že studie má “potenciál lépe odhalit výjimečnou světovou hodnotu této části Prahy.“ Čtvrť, která podle návrhu vznikne, pak UNESCO hodnotí jako “vstřícnou jak ke svému bezprostřednímu kontextu, tak k urbanistické morfologii Prahy obecně.“ Pozitivní zprávy přicházejí po dlouhém období, kdy byly vztahy mezi Centrem světového dědictví UNESCO a Prahou spíše napjaté.

 

www.praha.eu

Tagy

Kalendář akcí