Vizitkou každé budovy je její fasáda

publikováno:
autor:

Nivy Tower je s výškou 125 metrů a 29 patry nejvyšší budovou v Bratislavě. Stavba je již v užívání a nájemci se postupně stěhují. Její skleněná fasáda má plochu 19 tisíc čtverečních metrů. Poskytuje účinnou ochranu nejen před slunečním svitem a žárem, ale má různé vizuální efekty, což z ní činí unikátní dominantu slovenské metropole. Za zmíněnými efekty, které se mění jako zbarvení „chameleona“, stojí společnosti Building Glass a Glassolutions, patřící do skupiny Saint Gobain.

IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE

  • Developer: HB Reavis Slovakia, a. s.
  • Architekti: britské studio Benoy Architects, slovenský ateliér Siebert + Talaš, spol. s r. o.
  • Dodavatel fasády: Ingsteel, s. r. o.
  • Dodavatel skla: Saint-Gobain Building Glass
  • Dodavatel opracovaného skla: Saint-Gobain, Glassolutions Brno

Na 29 patrech a 30 000 m2 užitné plochy se počítá i s terasou či restaurací s panoramatickým výhledem na Bratislavu. Výstavba začala v květnu 2017. V současné době je stavba dokončena a úpravy podle přání klientů probíhají v skrytu této věže. Skleněný plášť tak zrcadlí vnější život na Mlynských nivách.

BREEAM I WELL I DÍKY SKLU

Design Nivy Tower navrhla britská kancelář Benoy Architects ve spolupráci se slovenským architektonickým studiem Siebert + Talaš. Při jejich práci je provázely čtyři základní „zelené“ parametry: spotřeba energie, uhlíková stopa, použité materiály a spotřeba vody. Hnacím motorem pro vývoj nových materiálů a technologických postupů je stavět rychleji, ekonomičtěji, s co možno nejmenším dopadem na životní prostředí a lepším komfortem pro uživatele staveb.

Stavby splňující tyto atributy jsou žádané dnešním realitním trhem, což pouze podtrhuje zájem koncových uživatelů o prostředí, v němž žijí. Jak odlišit projekty, které jenom chtějí vzbudit zdání a které tyto kvality vskutku splňují? Jednou z cest jsou environmentální certifikace budov. Budova Nivy Tower je v mnohém unikátní. Jako první na Slovensku aspiruje na získání certifikátů udržitelné výstavby BREEAM i WELL.

Nemalou zásluhu na tom má i skleněný obvodový plášť, který do interiéru propouští dostatek denního světla, ale na druhé straně se vyznačuje vysokou ochranou proti přehřívání interiéru a výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi. V létě propouští do budovy jen minimum tepla a naopak v zimě teplo udržuje uvnitř.

Bylo dodáno 1 848 izolačních skel pro fasádu této barevně zajímavé věže. Produkty a řešení z dílny Glassolutions, jako i z dalších divizí Saint-Gobain, zapadají do konceptu zelených řešení jako je toto a dokážou naplnit požadavky žádané pro environmetální certifikace budov. Inovace a udržitelnost tady naleznete v každé oblasti tohoto zajímavého projektu.

NASTRAŽENÁ PAST ARCHITEKTY

Architekti si pro dodavatele připravili opravdu „tvrdý oříšek“. Například požadovali, aby fasáda sestávala ze dvou vizuálně odlišných částí, ale zároveň chtěli, aby oba druhy prosklení měly téměř identické hodnoty prostupu světla a tepla, a to vše na hranici dnes možného maxima. To bylo z technického hlediska poměrně komplikované, protože nejdokonalejší řešení mívají výrobci v nabídce většinou jen v jednom barevném odstínu skla.

Sklo na fasádu od Saint-Gobain, opracované firmou Glassolutions, své nové uživatele nejenom dostatečně chrání, ale plně splňuje i další přání investora HB Reavis. Ten trval na tom, aby skleněná fasáda tvořena izolačním trojsklem propouštěla minimálně 60 % světla a ideálně 30 % tepelné energie ze slunce (tzv. solární faktor). Investor si rovněž nadiktoval, aby se pohledová reflexe, čili úroveň zrcadlení fasády, pohybovala od 13 do 26 %, což je poměrně velký rozsah. Navrhnout kombinaci skel, které jsou vizuálně takto odlišné a zároveň parametrově stejné, byl těžký úkol.

UPLATNILY SE NANOTECHNOLOGIE

Jinou barevnost skel výrobce dosáhl použitím rozdílné kombinace pokovení. Pro fasádu Nivy Tower byly vybrány izolační trojskla Climatop Cool-Lite SKN 176 a Climatop Cool-Lite Xtreme 70/33, s použitím nízkoemisivní pokovení nové generace Eclaz One. Tato unikátní technologie, vyvinutá společností Saint-Gobain, umožňuje nanést na sklo speciální vrstvy, které propouštějí maximum denního světla, snižují tepelnou zátěž interiéru a umožňují variovat barevný odstín. Právě kombinací různých vrstev bylo možné dosáhnout požadované parametry skel.

Pokovení sestává asi z dvaceti různých vrstev kovů, kovových a nekovových oxidů a nitridů, jejichž tloušťka se pohybuje v nanometrech. Specifické zabarvení sklům propůjčují vrstvy stříbra, které zároveň vytvářejí i zrcadlení. V případě Nivy Tower se podařilo dosáhnout 7% rozdíl v pohledové reflexi, takže jedna část fasády se jeví neutrálnější a druhá reflexnější. Skla mají mírně zelenkavý až modravý odstín, přitom dosahují identické technické parametry jaké požadoval investor.

„CHAMELEÓN“ OŽIL

Při stavbách se skleněnou fasádou bylo třeba vyřešit i sladění průhledných a neprůhledných částí, které zakrývají boky stropních desek. V případě Nivy Tower, přišel architekt s požadavkem, aby tyto typy skel byly v některých částech nenápadné a v jiných naopak zvýrazněné. Na obvodovém plášti tak vznikly specifické přerušované pruhy, které zvyšují celkovou dynamiku vzezření objektu. Požadovaného rozdílu bylo docíleno použitím odlišného barevného potisku ve skladbě izolačního skla.

Na překrytí parapetní desky postačovalo izolační dvojsklo, protože se za ním nachází minerální vlna. Průhledné části, na které nelze aplikovat jiné tepelně-izolační materiály, tvoří trojsklo, přičemž z vnitřní strany bylo použito vrstvené sklo s protihlukovou a bezpečnostní fólií. 

VIZUALIZACE SKLENĚNÝCH FASÁD ŠETŘILA ČAS I PENÍZE

Pro tak složitou skladbu skel s požadavkem na vzezření, propustnosti světla, solárního faktoru a dalších technických parametrů bylo vyžadováno použití prémiových stavebních skel. Dosáhnout navíc ještě i dvou různých barevných kombinací je úkolem vyžadujícím speciální řešení. Proto byl využit nástroj na vizualizaci skleněných fasád GlassPro. Při navrhování obvodového pláště nejvyšší budovy Bratislavy se tak spojila exaktní data s uměleckým ztvárněním.

GlassPro je digitální aplikace pro realistické zobrazení různých typů skla v rozdílných světelných podmínkách. Spolu se službou Glass Pro Live, jež slouží na realistické renderování fasád (anglicky rendering) je tvorba reálného obrazu na základě počítačového modelu, nejčastěji ve 3D. To umožňuje zobrazit vybrané sklo na konkrétní budově. Nebylo třeba vyrábět velké počty atypických vzorků, než se investor definitivně rozhodne. Ten i bez toho získal objektivní představu, jak bude celá budova po dokončení vypadat. Reálné vzorky na konečné odsouhlasení výrobce předložil až ve finální fázi, čímž se ušetřilo množství času i nákladů.

Vizualizace sklené fasády nebyla tedy jenom estetickou záležitostí. Vlastnosti skel byly změřeny spektrometrem, získaná data se následně přenesla do počítačového modelu, takže výsledný obraz poskytl skutečně realistický pohled na budovu. Investor tak viděl ještě před začátkem zemních prací, jak bude nová dominanta vypadat za slunečného počasí či při zatažené obloze. Zároveň měl jistotu, že fasáda bude mít požadované parametry a její části budou vizuálně odlišné.

Zpracováno z podkladů společností Glassolutions a Building Glass, skupina Saint Gobain

Související články