Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema, je důkazem toho, že změna je možná. Chce vrátit Prahu na výsluní kvalitní architektury. Vznikající Fragment je výtvarně pojatá budova, která má ambici stát se vlajkovou lodí v oblasti nájemního bydlení.
O stavbě, která by synergicky propojovala kvalitní architekturu s uměním, začal Marcel Soural, majitel investiční skupiny Trigema, uvažovat v roce 2016. Sám k tomu doplňuje: „Tento projekt je jiný, unikátní a výjimečný. Nám nejde v prvé řadě o to, abychom postavili nějakou hmotu, rozprodali ji a vydělali peníze. Jde nám opravdu o to, abychom postavili něco, na co budeme hrdí a pyšní. Jde o spojení stavitelského umu, architektury a umění. Chceme vzít kus historie, navázat na ni a ukázat, že i dnešní stavitelé umí dělat věci tak, aby byly krásné a užitné.“
ÚDAJE O STAVBĚ
Název: Fragment
Místo: Sokolovská, Karlín, Praha 8
Architektonické studio: QARTA Architektura, architekti David Wittassek a Jiří Řezák
Umělecká spolupráce: sochař David Černý
Investor, developer, stavitel: Trigema a. s.
Realizace: 2020–2022
Předpokládaná kolaudace stavby: září 2022
Oslovil proto architekty Davida Wittasseka a Jiřího Řezáka ze studia QARTA Architektura a spojil je se sochařem Davidem Černým, s nímž v minulosti spolupracoval na projektech robotizované vinárny Cyber Dog či sochy Trifot nacházející se u stejnojmenné restaurace. Do vzešlého návrhu nezasahoval a rozhodl se ho postavit tak, jak byl týmem navržen – jako umělecké dílo.
Unikátní projekt poskytne k pronájmu komerční prostory pro obchody a služby a 140 plně vybavených designových bytů s dispozičním řešením od 1+kk až po mezonety se střešními terasami, které nabídnou výhled až na Pražský hrad.
POSTAVA K PODPÍRÁNÍ
Podoba Fragmentu respektuje lokalitu, do níž je zasazena, a příběh místa dále rozvíjí. Naproti přes park se nachází historická budova Invalidovny, která patří mezi nejvýznamnější stavby předního českého barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Invalidovna sloužila jako místo odpočinku pro válečné veterány a Fragment tomu vzdává hold tvarem svého půdorysu – budova z výšky připomíná ležící postavu.
Sochy nebo jejich torza, jež se v Invalidovně nacházejí, se staly inspirací pro umělce Davida Černého. Symbolicky je přenesl do exteriéru Fragmentu v podobě velkoformátových plastik, aby podpořil myšlenku sounáležitosti a soudržnosti s místem. Ve svých myšlenkách šel sochař ještě dál – lidé se navzájem mohou podepřít a podpořit jeden druhého, proto celá budova bude vzepřena o sochu. Jde o 24 metrů vysokou skulpturu dívky, a nebyl by to David Černý, aby jeho řešení nebylo lehce provokativní. Socha dívky podepře dům zejména svým poprsím.
VÝTVARNÉ POJETÍ FASÁDY
Koncept Fragmentu propojuje minulost s přítomností, současnost s budoucností, umění se životem a netradiční fasáda domu tomuto konceptu ideově odpovídá. Barokní oblé tvary Invalidovny jsou v kontrastu s moderními hranami novostavby, které se v ostrých blocích postupně vynořují a zpět utápějí do fasády domu. Jde o opakující se modulové bloky, jež z dálky mohou působit roztříštěným dojmem, zblízka však utváří komplex. Jiří Řezák, partner studia QARTA Architektura, vysvětluje: „Budova se skládá z netradičních, rozpixelovaných ploch bloků, tedy fragmentů, jež jsou následně vrstveny do funkční struktury, a zapadají tak do kompaktního celku.“
NÁZEV FRAGMENT
Název dokonale odkazuje k využití domu. Tím, že objekt bude nabízen k pronájmu, zachytí v sobě jednotlivé fragmenty životů lidí, kteří v něm budou nějakou část svého života bydlet.
Fragmenty, to jsou také perfektně dotažené detaily, jež v tomto výtvarně pojatém domě hrají důležitou úlohu a nesou ideový význam. Ať už se jedná o sochy, tvar budovy, nebo fasádu.
V neposlední řadě se v tvůrčím týmu pro objekt vžila zkratka „FRGMNT“, která celou fragmentaci jen podtrhla.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO UDRŽITELNÉ BYDLENÍ
Nejen vzhledem je však budova unikátní, vyniká i technologickým vybavením. Mezi využité technologie patří tepelná čerpadla, systém vytápění a chlazení distribuovaný prostřednictvím stropních podhledů, zelené střechy s vegetací, automatické stínění oken či chytré ovládání každé bytové jednotky.
Petra Martínková, tisková mluvčí Trigemy, upřesňuje: „Mezi technologie, které využíváme, patří například tepelná čerpadla země–voda se soustavou 30 geotermálních vrtů hloubky 180 m, vzduchotechnika s rekuperací, filtrací a úpravou vlhkosti a teploty přiváděného vzduchu, vytápění i chlazení bytů za využití aktivovaných podhledů, využití studniční a dešťové vody pro pokrytí provozní spotřeby ke splachování toalet a zalívání zeleně. Vybavení bytů navíc zahrnuje systém Smart home Loxone, který mimo jiné ovládá tepelnou pohodu, intenzitu větrání a předokenní rolety podle pokynů meteostanice. Energetický provoz budovy Fragment tak bude mimořádně úsporný.“
STAVBA A JEJÍ PRŮBĚH
Pravomocné stavební povolení bylo získáno v dubnu 2020 a 1. října téhož roku byla stavba slavnostně zahájena poklepem na základní kámen.
Nejen projektování, ale i fáze realizace stavby se řídí pomocí BIM v softwaru Dalux. V současnosti jsou dokončovány monolitické konstrukce stavby, které realizuje subdodavatel Skanska. Hotové je také přemostění, které umožnilo vznik obydleného mostu. Aktuálně probíhá demontáž hlavních podpůrných věží o výšce až 18 m. Petra Martínková, tisková mluvčí Trigemy, označuje tuto část stavby za technologicky náročnou na realizaci a vysvětluje: „Důležitým prvkem, který bedlivě sledujeme v posledních týdnech, je konstrukce obytného mostu. Ten bude spojovat dvě hmoty domu v části, kde se rozbíhají do stran. Ze stavebně technického hlediska jde o velkou výzvu.“
Také probíhá sestavování hliníkových oken s posuvnými dveřmi do daných pozic za pomoci jeřábu a techniků. Zároveň se montuje Aquatherm black systém, což jsou aktivované podhledy kombinující funkci vytápění a chlazení, pod subdodávkou Instalace Praha. Je též zahájena realizace rozvodů ZTI a VZT se subdodavatelem Ekoklima. Za pomoci provizorního vytápění topidly se už v části stavby provádí omítky.
Petra Martínková uzavírá: „Výroba soch v továrně pod návrhem a vedením Davida Černého je téměř před dokončením. Dalším milníkem proto bude samotné sestavení soch na stavbě, které nemá v České republice obdoby.“
FRAGMENT V ČÍSLECH
Obytná plocha: 10 500 m2
Počet jednotek: 140
Počet parkovacích stání: 119
Komerční plocha: 2 350 m2
Zastavěná plocha: 4 500 m2
Investice: 1,25 miliardy Kč
CENA ZA VÝJIMEČNOST
Netradiční dům s uměleckými prvky nebude levný. Dle odhadu investiční skupiny Trigema stavbu prodraží o 30 %. Celkové náklady mají být 1,25 miliardy korun. Přesto Marcel Soural investice nelituje, neboť dává Praze i sobě budovu, která se stane dominantou a vlajkovou lodí nájemního bydlení. Kdo bude Fragment obývat? Lidé, kteří chtějí žít jinak? Mají blízký vztah k umění? Fragmenty životů se začnou psát již na konci tohoto roku, kdy se prvním nájemcům budou předávat klíče. Tak si počkejme.