„I hala může být ceněna nejen odborníky, ale i širokou veřejností,“

Rostislav Břicháček Rostislav Břicháček

uvedl v doplňujícím rozhovoru Rostislav Břicháček, obchodní manažer UNIHAL s. r. o.

V posledních letech byl zřetelný boom výstavby montovaných hal, které v celé naší republice rostly jak houby po dešti. Jak byste tuto dobu charakterizoval?
Celkově byl tento nárůst výstavby přijat kladnými ohlasy bez zjevného zatracování či hanění. Bohužel z důvodu záboru orné půdy v tak markantním měřítku nebudil tento trend u veřejnosti mnoho nadšení. Výstavba logistických center, skladů a výrobních hal probíhala mnohdy bez jakýchkoliv regulí zastavěnosti plochy, požadavků na nakládání s dešťovými vodami nebo rozlišení či rozbití šedivé monotónnosti výstavby, která by v mnoha případech určitě zasloužila alespoň minimální zásah urbanisty.

Důvody jsou asi jasné…
Samozřejmě, vše bylo podmíněno ekonomickým růstem, který v posledních letech kladl největší důraz na celkovou rychlost montáže a ekonomickou stránku stavby. Tento trend a přístup pomohl vytvořit po celé republice hromadu míst, která jsou zaskládána šedými krabicemi bez jakékoliv invence v architektonickém řešení či barevnosti.

Potřebuje mít hala vůbec nějakou architektonickou invenci?
Jistě. Širokou veřejnost dnes osloví svým architektonickým řešením a volbou barevnosti opláštění přibližně jen 5 % z vystavěných montovaných hal. Zbytek splývá v šedivé monotónnosti. Haly, jež investor a budoucí vlastník odlišil od ekonomicky výhodného standartu výstavby, jsou nejen pro zákazníky, ale i kolemjdoucí snadno zapamatovatelné a svým způsobem lákavé. Toto malé množství montovaných hal tak oslovuje zdařilým reprezentativním vzhledem sídla firmy či nevšedním provedením prodejen, poutající svým barevným vizuálem, jež mnohdy doplňují různé detaily dodávající stavbě pomyslnou třešničku na dortu.

Můžeme se dočkat intenzivnějšího průniku architektonických prvků v rámci výstavby hal?
Ano. V poslední době sledujeme markantní vzestup požadavků na nestandartní opláštění haly, ale začínají přibývat i požadavky na nestandartní konstrukční provedení, které je u mnoha investorů vnímané jako odlišení, jež stavbě zajistí elegantní vzhled a líbivost. Tento vzestupný trend začínají vnímat všichni, kteří se podílejí na výstavbě hal a snaží se nabízet investorům vypracování mnoha návrhů a různých vizualizací v kooperaci s firmami, které se specializují na nestandartní dodávky a montáže. Jde například o opláštění stěn z korku, se zahradními architekty, kteří navrhují zelené stěny, výsadbu nových keřů a stromů a uměleckými kováři, jež se snaží projekt doplnit nevšedními detaily, které zaujmou a osloví. Díky této spolupráci mnohdy vyroste stavba, která je ceněna nejen odborníky, ale i širokou veřejností

Související články