Vodní dílo jako umělecké dílo? Proč ne. Přehrada může posloužit i jako „plátno“

publikováno:
Foto: Kärcher Foto: Kärcher

Ohromná betonová plocha přehradních zdí je fascinující. A to nejen z inženýrského hlediska. Umělec ji vidí také jako možné plátno pro vyjádření myšlenky. Klaus Dauven, umělec zabývající se takzvaným reverzním graffiti, realizoval své největší dílo kousek od hranic s Českem, na největší údolní přehradě sloužící jako zásobárna pitné vody v Sasku. Na zdi přehrad Eibenstock vytvořil velkoformátové umělecké dílo.

Za pomoci vysokotlakých čističů Klaus Dauven vypracoval z až třicet let staré vrstvy nečistot kresbu, která znázorňuje dva místní pstruhy. Obraz „Rybí říše“ je viditelný jako světlý a tmavý kontrast mezi zpracovanou a nezpracovanou plochou. Společnost Kärcher projekt podpořila a doprovázela v rámci svého programu kulturního sponzoringu svými zkušenostmi a technikou.

Oba pstruzi jsou uspořádáni nad sebou a zabírají celou šířku přehradní hráze. Jsou nakresleni seříznutě, takže z jednoho jsou viditelná pouze záda, ze druhého jen břicho. Tímto ztvárněním vzniká dynamika - zdá se, jako by se ryby řádně pohybovaly ve vodě. Pstruh potoční, původem z Krušných hor, je důležitým bioukazatelem, protože může přežít jen ve velmi čisté vodě. Proto na vyobrazení symbolicky vyjadřují kvalitu vody v nádrži na pitnou vodu Eibenstock.

Nákres byl pomocí laserové techniky digitalizován a přenesen na plochu zdi, kdy byly horolezci připevněny značkovací body. Ty pak umělec při tvorbě spojil a sloučil do jednoho obrazce. Pro tuto práci byly použity tři vysokotlaké čističe bez ohřevu.

Vodní dílo jako umělecké dílo? Práce ve výšce nad přehradou.Klaus Dauven používá od roku 2003 vysokotlaké čističe výše uvedené společnosti, aby vytvořil ve veřejných prostorech pomíjivé kresby. Například v roce 2012 spolu s německo-korejským týmem spolupracovníků společnosti Kärcher, průmyslových horolezců a zeměměřičů vytvořil na přehradě Chungju umělecké dílo "Horang-ee" (Tygr).

Klaus Dauven se narodil v roce 1966 v Dürenu (Severní Porýní-Vestfálsko) a vystudoval umění v Düsseldorfu, Münsteru a Aix-en-Provence. Klaus Dauven byl za svá díla několikrát oceněn, mj. Cenou Josepha a Anny Fassbender města Brühl a Uměleckou cenou města Düren. Dnes žije v Kreuzau (Severní Porýní-Vestfálsko). Pomíjivými uměleckými díly zkrášlil již více zdí údolních přehrad, jako např. v roce 2007 přehradu Oleftalsperre v Eifelu a v roce 2008 přehradní hráz Matsudagawa v Japonsku.

Údolní přehrada Eibenstock byla uvedena do provozu v roce 1982. Je největší údolní přehradou sloužící jako zásobárna pitné vody v Sasku. Tato údolní přehrada o objemu cca 64 milionů metrů krychlových vody zásobuje aglomerace Zwickau-Chemnitz pitnou vodou. Dalšími úkoly údolní přehrady je protipovodňová ochrana, zvyšování hladiny vody při nedostatku a získávání energie. Mohutná přehradní zeď údolní přehrady Eibenstock je dlouhá asi 300 metrů a vysoká 57 metrů.