Řešení dilematu - replika historického pantu vs. moderní seřiditelný pant?

Na obrázku je vidět replika zasekávacího pantu pro nová okna a seřiditelný pant EXPERT 13,5 (v povrchu modrý zinek) s nasunutými návleky a bez návleku, který byl aplikován na repasovaná okna Strakovy akademie Na obrázku je vidět replika zasekávacího pantu pro nová okna a seřiditelný pant EXPERT 13,5 (v povrchu modrý zinek) s nasunutými návleky a bez návleku, který byl aplikován na repasovaná okna Strakovy akademie

Při rekonstrukcích historických objektů se mnohdy střetávají požadavky památkářů, investorů a realizačních firem. Památkář hodlá zachovat co nejvěrněji veškeré původní panty. Investora (dobrého hospodáře) ale zajímá nejen vzhled, ale i přesné usazení okenních křídel, například kvůli snížení energetické náročnosti budovy, a dobré zvukotěsnosti. Realizační firma zase potřebuje, aby byla s panty co nejsnadnější a nejrychlejší práce, daly se dobře zakovat a seřídit.

Díky vstřícnému přístupu památkářů v rámci rekonstrukce Strakovy akademie (Úřadu vlády ČR) byl přijat kompromis, který nakonec uspokojil všechny tyto náročné požadavky. Český výrobce TKZ Polná, spol. s r. o. (specialista na panty od historických replik až po moderní seřiditelné) totiž navrhl řešení pro okna, která byla zhotovena nově… Podle předlohy firma vyrobila přesné repliky – zasekávací panty. Ty byly dodány v základním šedém laku. Konečná povrchová úprava (bílý lak) byla nanesena až po osazení do oken, aby nedošlo k žádnému povrchovému poškození.

Pro repasovaná okna byly použity standardně vyráběné moderní seřiditelné panty typu EXPERT 13,5, které (pro přesné těsnění oken) jsou seřiditelné třemi směry, a to vertikálně (výškově), horizontálně (stranově) a ve směru přítlaku. Aby byl dodržen celkový historický vzhled oken, panty byly překryty kovovými návleky – krytkami, které byly s precizností sladěny jak svým ozdobným ukončením, tak barevným odstínem.

Návleky na panty se upevňují pouhým nasunutím, a to až po konečné povrchové úpravě okenních křídel a rámů a finální montáži oken. Díky pevnému obepnutí pantu a zajištění proti posunu se ani častým otvíráním okenního křídla návlek neuvolní a efekt je dokonalý. Několik desítek centimetrů od okna již nerozeznáte, že na okně není historický pant.

Více informací o společnosti, produktech či referencích najdete na www.tkz.cz.

TKZ Polná, spol. s r. o.
www.tkz.cz

Související články