Investiční byty jsou v kurzu

publikováno:
Ilustrační foto (zdroj: Hyponamiru.cz) Ilustrační foto (zdroj: Hyponamiru.cz)

Nemovitost jako forma investice stále patří k nejoblíbenějším investicím. Proč ukládat volné finance na účet, kde je ohrožuje inflace, když je můžete zhodnotit? Když se vám navíc podaří najít byt v zajímavé lokalitě, můžete počítat s tím, že nejen budete vlastnit nemovitost v hodnotě několika milionů korun, ale přinese vám i docela pěkný pravidelný příjem.

Toho samozřejmě využívají i investoři, pro které je stavba domů v zajímavé lokalitě doslova zlatý důl. Když navíc jde o brownfield, je to pro ně ještě zajímavější.

O investiční byty je stále zájem

Jak dokládají zkušenosti z poslední doby, o investiční byty je stále zájem, a to i o byty v blízkosti horských středisek. Třeba v Krkonoších teď dokončují developeři stavbu desítek nových bytů, podobně na tom jsou i další místa jako Jizerské hory, Šumava nebo Jeseníky.

V tomto případě je obzvlášť důležité dobře vybrat lokalitu. Turisté, kteří si horský byt pronajmou, totiž očekávají dobrou dostupnost, dostatek sjezdovek, dostupnost služeb a obchodů a bohaté sportovní vyžití nejen v zimě, ale i v létě.

Snahou developerů přitom je co nejrychleji získat peníze z prodeje a investovat je jinde. To by nešlo bez dalších specialistů, na které se mohou spolehnout. Mezi takové patří i hypoteční specialisté.

Proč investovat do bytu určeného k pronájmu?

Investice do soukromé nemovitosti je nejznámější formou investice na trhu s nemovitostmi, má své výhody i nevýhody.

+ Vyberete si nemovitost a budete nad ní mít kontrolu. Pohlídáte si péči o nemovitost, s nájemníky jednáte osobně.
+ Nemovitost bude vaše, v budoucnu ji můžete prodat nebo dát dětem třeba k bydlení.
+ Nemovitosti můžeme označit jako „protiinflační“. Jejich hodnota navíc roste a když je pronajmete, můžete se těšit na efektivní výnos.
+ Nemovitost můžete krátkodobě i dlouhodobě pronajímat, využívat ji k vlastním rekreačním účelům a v případě potřeby ji proměnit na vlastní bydlení.
+ Návratnost investice
- Připravte se na to, že výběr nemovitosti, administrativa, sjednání hypotéky a hledání nájemníků vás bude stát čas, neobejdete se ani bez značné dávky trpělivosti.
- Je třeba počítat i s obdobím, kdy nebudete nájemníky mít.

Hypotéka na investici do bytu se vyplatí

Finanční specialisté doporučují za účelem získání nejvyššího možného výnosu z vlastnictví nemovitosti investovat menší část vlastních financí a zbytek řešit hypotékou. Díky tomu si můžete pořídit víc nemovitostí, jejichž cena časem vzroste.

O investiční hypoteční úvěr může zažádat každý, kdo dosáhl plnoletosti, je způsobilý k právním úkonům, nemá záznam v registru dlužníku a může doložit pravidelný a dostatečně vysoký příjem. Když navíc doloží podepsanou budoucí nájemní smlouvu, banka může zohlednit i příjmy z budoucího pronájmu. Je tak mnohem snadnější dosáhnout na požadovanou výši hypotéky. Tu banky obvykle poskytují maximálně do výše 60 - 70% odhadní ceny nemovitosti.

Proč sáhnout po bytu z developerského projektu?

Vaši budoucí krátkodobí nájemci očekávají poměrně vysoký standard. Výhodou bytů z projektů developerů je kromě pomoci se zajištěním financování také vybudovaná infrastruktura, zajištění dokumentace a výstavby, její rychlost a možnost výběru zařízení.