uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Igor Čunčík, jednatel společnosti BESTA TRADE s. r. o., která působí na tuzemském trhu již od roku 2005 a zabývá se především zpracováním plechů CNC technologií.
V loňském roce jsme se v rámci rozhovoru bavili o velké dodávce pro kampus v Manchesteru. Byla to vaše první zakázka pro společnost Sipral. Tou další byla Crown Street – taktéž v Manchesteru. Byla tato zakázka stejně objemná a náročná na čas, jako ta první?
Kampus v Manchesteru byl první a hned největší zakázkou pro SIPRAL v celkovém objemu 25 milionů korun. Dodávka představovala hliníkový plech s povrchovou úpravou ve formě práškového laku. Zmiňovaný Crown Street byl menším projektem, pro který jsme dodávali ohýbané pozinkované plechy. Taky bych rád připomenul projekt Bořislavka v Praze, který jsme právě dokončili.
Na jak velkou akci se chystáte příští rok, resp. na čem nyní právě pracujete?
Příští rok v lednu začínáme druhou etapu velké zakázky pro školu ve švédském Malmö (pro firmu WIEDEN) a rezidenci Na Dračkách pro společnost TOLFIN. Aktuálně jsme zahájili dodávky pro společnost HINTON na akci Lofty Vanguard v Praze. Na realizaci ostatních připravovaných velkých projektů se chystáme, je to ve fázi přípravy výroby.
Již loni z našeho rozhovoru akcentovala rychlost, se kterou jste schopni k zakázkám přistoupit. V čem to je? Dokážete rychle „přečíst“ a připravit dodanou poptávku (objednávku) pro výrobu nebo je to v tom, že máte rezervní výrobní kapacity a rozsáhlé sklady plechů?
Rychlost výroby je naší největší přidanou hodnotou. Zákazníci si této služby velice cení. Denně zaznamenáváme několik zakázek, kdy termín výroby zní: „Ihned“. Reagovat dokážeme díky velkým skladovým zásobám a rozsáhlému parku našich strojů. Velký díl práce na rychlosti výroby patří našemu pracovnímu týmu. S rychlostí je spojená i vysoká operativnost, kdy jsme schopni před projektem i v jeho průběhu měnit zadání, aniž by to mělo vliv na výsledný termín.
Ve kterém směru by se dal ještě více urychlit proces výroby?
Proces zrychlování výroby je téma, kterým se zabývá každá výrobní společnost. Výrobci strojů na zpracování plechů se snaží inovovat, ať už ve směru automatizace či digitalizace. Investice do nových strojů je pro výrobní společnosti v konkurenčním boji taktéž klíčová.
Mimochodem, v jaké fázi je výstavba vašeho nového závodu?
Zahájení stavby je naplánováno v příštím roce, tj. 2021 a kolaudaci plánujeme na rok 2022.
Chystáte v rámci stávajících prostor doplnění svých výrobních možností?
Aktuálně máme objednaný jeden ohraňovací lis, který má kapacitu ohýbání do délky až dvou metrů. Instalace stroje proběhne ještě do konce roku 2020. Další investice do strojního vybavení chystáme na příští rok. Chceme především posílit výrobu o další ohraňovací lis s kapacitou ohýbání do délky čtyř metrů. V plánu je také jeden vysekávací lis do maximální délky tři metry. Výhledově nás čeká nákup druhé linky na odvíjení a dělení plechů ze svitku.
Pořídili jste si v poslední době nějaký nový software?
Pro přípravu dokumentace používáme program SolidWorks včetně modulu Simulations, který udržujeme stále aktuální, a to obnáší nemalé investice. Díky tomuto softwaru můžeme nabízet výkresovou dokumentaci včetně statického návrhu. Uvedenou službu po nás požadují zákazníci ve fázi cenové nabídky s cílem optimalizace materiálu. My ji nově nabízíme zcela zdarma.
Na úvod rozhovoru jsme se bavili o zakázkách… Došlo ve vaší firmě, s ohledem k situaci, ke zpoždění ve výrobě nebo dodávkách obecně?
K dnešnímu dni jsme nezaznamenali žádnou zakázku, kterou bychom kvůli koronaviru nedodali včas. Aktuálně plníme plán na 95 %. Nicméně je pravdou, že ke konci roku zaznamenáváme mírná zpoždění od některých našich dodavatelů materiálu v řádech několika dnů. Naštěstí jsme se už v březnu na tuto možnou situaci připravili a neustále jsme doplňovali skladové zásoby.
Kolik vašich zaměstnanců pracovalo (pracuje) na home office?
Od začátku března, kdy vypukla tato krizová situace, jsme rozhodnutí nechali na našich lidech. Při dodržení všech mimořádných hygienických opatření jsme tak zachovali výrobu v plném nasazení. V kanceláři máme hlavní účetní na home office, protože se stará o své starší rodiče a nechce je ohrozit. K tomu máme dvě kolegyně z cenového oddělení, které se musely doma starat o své děti v době, kdy byly školy zavřené. Porady jsme omezili na nezbytné minimum stejně jako obchodní schůzky. Velké poděkování patří všem pracovníkům za jejich přístup v této nelehké situaci.
Navážu trochu na (mediálně diskutované) prohlášení jednoho odborářského bosse... Lze barmana nebo kuchaře rychle rekvalifikovat na specialistu, kterého byste potřebovali do své výroby? Kolik lidí byste aktuálně potřebovali do vašich řad?
Částečně bych s touto myšlenkou souhlasil. Lze to. Nám se tato situace totiž již několikrát potvrdila. Máme ve svých řadách několik šikovných pracovníků, kteří sice nejsou z oboru, ale rychle se naučili obsluhovat CNC stroj. Hlavně ale musí člověk chtít, ostatní ho naučíme. Aktuálně jedeme na 100 % výkonu a máme ideální počet pracovníků.