„Úroveň čínských obráběcích center je každým rokem vyšší. Nákup stroje za statisíce přes e-shop však nedoporučuji,“

Ing. Dagmar Smrčinová, Ph.D. Ing. Dagmar Smrčinová, Ph.D.

uvedla v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE Ing. Dagmar Smrčinová, Ph.D., provozní a marketingová ředitelka 4ISP, a. s.

10 let, které vaše firma letos slaví, to je již událost pro pořádnou oslavu „narozenin“. Co vše u této příležitosti chystáte?
Základní myšlenkou oslavy 10 let firmy je nebýt pompézní, ale spíše osobní. Oslavy máme tedy rozděleny do ½ roku a pokaždé se setkáváme s někým jiným, a to maximálně v příjemné a komorní atmosféře. Velkou, až pompézní, akci jsme si užili v loňském roce, při otevření našich nových prostor – Eurazio centra v Modleticích u Prahy.

Letos jsme začali v září, a to vydařeným večírkem pro naše zaměstnance spojeným s malým pingpongovým turnajem a soudkem piva. Následně jsme pozvali novináře a sousedy (klienty) z okolí našeho centra v Modleticích, abychom společně otevřeli výstavu nazvanou „Technická evoluce z nadhledu“, což je projekt, který jsme připravili ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně právě u příležitosti výročí firmy. Věříme, že nezůstane jen u jednoho roku, ale budeme ve výstavě pokračovat i nadále. Nyní tak, mimo nejmodernější laserové a CNC technologie pro dělení materiálů, u nás najdete i počítače z dob nedávno minulých a můžete zavzpomínat na dobu 30 až 35 let zpátky třeba u kultovní počítačové hry Super Mario.

Další dílek skládačky se týká škol, konkrétně technických. Rádi bychom mladé lidi ještě více přilákali k našemu oboru a učitelům třeba zjednodušili jejich roli. Jednáme proto o možnosti výstavy absolventských prací. Klidně mi napište na můj přímý e-mail: dagmar.smrcinova@eurazio.cz. Zároveň jsme stabilizovali nabídku strojů pro technické a umělecké obory středních a vysokých škol. Mimo škol, sousedů Euroazia a novinářů, je pro nás důležitý každý stávající zákazník, čili kdokoliv, kdo má náš stroj. Těm se snažíme poděkovat a nabídnout u příležitosti výročí cenově výhodné upgrade a repasy jejich zařízení, jako poděkování za důvěru a za to, že jsme na trhu (hlavně díky nim) již 10 let.

V další vlně oslav k nám brněnské technické muzeum přiveze rogalo, čili prvek, který již nyní veselé a přitom stále hlavně technické prostory centra obohatí a zpříjemní tak návštěvníkům našeho showroomu a výstavy všední den. Ke konci roku bychom se rádi zaměřili na malé firmy, hobby sektor a školy. Celá šňůra oslav bude vrcholit v únoru. A jak? To se dozvíte, až bude ten správný čas.

Jak jste se za 10 let vlastně změnili? Uveďte zásadní milníky, kdy jste šli zákazníkům naproti?
Prvním velkým milníkem byl počátek prodejů CNC strojů a COlaserů. Dříve jsme se orientovali především na komponenty ke strojům a druhým významným oborem byly bezpečnostní kamery. Tímto momentem se CNC oddělení firmy stalo dominantním a prošlo obrovským růstem. Zatím co CCTV oddělení se drží svých standardních postupů a tradičních produktů. Inovace zavádí pouze v obnově typů kamer a zařízení ve vztahu k trendům.

Druhým milníkem pak bylo otevření prvního showroomu a dodávka prvního plného kontejneru našich strojů, vyráběných pod naší značkou. Byli jsme pyšní na své čtyři předváděcí stroje a zákazníci se začali jen hrnout, což byl dobrý tah.

Jenže zákazníci chtěli víc. Jednatel firmy, Petr Tůma, se proto chopil výzvy a v roce 2014 jsme dodali a nainstalovali první vláknový řezací laser na řezání kovů. To byl velký krok dopředu. Dva roky trvalo, než nám začali zákazníci důvěřovat. Pak se vše masivně rozjelo. Náš showroom přestal stačit, stroje začaly být tak velké, že neprošly vraty. Taktéž zaměstnanců začalo být víc. Pronajali jsme si proto dílny (bývalé garáže) „přes dvůr“. Jednu, pak druhou, třetí… Pak už to však dále nešlo, nebylo kam.

Následně přišel nápad na vybudování celoevropského centra. Zpočátku naivní myšlenka začala postupem času dostávat stále jasnější obrysy. A dnes? Již rok sídlíme v novém Eurazio centru, největším showroomu laserů a CNC strojů v Evropě. 4ISP, díky svým zákazníkům a vůli inovovat, již nesídlí v garážích, ale v moderním objektu, postaveném na míru a podle potřeb firmy.

Vlastně jste to již naznačili, ale jak se v průběhu 10 let změnilo chování tuzemských zákazníků? Cítíte třeba, že se tradiční pochybnosti směrem k asijským výrobkům postupně eliminují?
Dochází opravdu k velkým změnám. Lidé již nakupují čím dál více čínské produkty napřímo z Číny. Důvěra a zájem roste velmi rychle. Produkty našeho typu však není snadné koupit na „kliknutí“. Evropská pravidla jsou totiž jiná, než čínská a obráběcí stroje vyžadují speciální dokumentaci, někdy také úpravy či jiné chladicí tekutiny. Jde sice o drobnosti, ale z hlediska administrativy a společenské zodpovědnosti velice důležité prvky. A ty při on-line nákupu strojů zaručíte jen stěží. Druhým faktorem je zaškolení a servis. Zde evidujeme u firem, které nakoupili stroje na přímo, největší problémy.

Problém asi bude třeba to, jak nastavit čínský software? …
Ano, nebo jak vyřešit uzemnění? Jaký tlak plynů je potřeba? Jak zavést optické vlákno do stroje? A podobně. Zde se dělí současní podnikatelé na ty, co jdou do rizika kvality a schopnosti stroj uvést do provozu a zajistit potřebný provoz, a na ty, co vsadí na jistotu a zázemí, které poskytujeme my. Na cenu se v poslední době tlačí enormně a roste také počet strojů dovezených napřímo. Vzniká tak velká skupina podnikatelů, kteří volají „SOS – mám stroj a on neřeže!“ Většinou vše plyne z neznalosti systému a funkce jednotlivých dílů.

Servis… To je pro vás šance na byznys, ne?
Případů, kdy se takového laseru odmítneme ujmout, je cca 30 % Jde o stroje, za které prostě nepřevezmeme ani díl zodpovědnosti. Jsou dodané někým, kdo prostě prodal, promiňte mi ten výraz, hloupému Evropanovi (rozhodujícímu se pouze podle ceny) to, co bylo po ruce. Bez osobního setkání vznikne málo kdy osobní zodpovědnost. Ale tak je to u všech odvětví… Koupíte si on-line auto nebo dům? Řádově obdobné náklady, ale ani by Vás nenapadlo dům nebo auto nejprve nevidět?! Takže odpověď na vaši původní otázku o asijských obráběcích centrech… Ano, roste zájem, kvalita ale i blbost…

Jaká je nejčastější forma nákupu přes 4ISP?
Jednoznačně úvěr, na leasing si v poslední době nevzpomínáme. Pořízení často komplikuje dotační systém. Jsou sice vhodným finančním příspěvkem, ale jen pokud nemusíte plnit striktně dané termíny. Ale doba vyřízení, množství dokumentace a podmínek pro plnění je pro řadu firem doslova ubíjející. Díky přebujelé administrativě tak získají stroj v době, kdy už je třeba po klíčové zakázce a případný zisk utratí za externí poradenskou službu. Takže taková „dotační krize“… Firmy objednávají stroje podle vypsaných dotací, resp. měsíce doufají, ale neznají výsledek. Pak musí extrémně rychle a přesně jednat a doufat, že vše proběhlo správně. Zde by se měla řada procesů zlepšit a zjednodušit, prospělo by to všem stranám.

Mimochodem, stále častěji se hovoří o nastupující ekonomické krizi. Pociťujete to?
Myslíte třeba v oblasti automobilového průmyslu?… Je s podivem, kolik lidí si jí ještě nevšimlo, už je tady a delší dobu… My doufáme, že z pohledu výrobních firem se již obor odráží od dna, i když trvalé nejasnosti v chystaných normách EU přináší velkou nejistotu v celém tomto odvětví. Nicméně jsou jiné obory, které žádná krize zatím nezasáhla vůbec a zaměstnanci takových společností zatím těží z období extrémních růstů platů a krize, pociťovaná jejich šéfům, je jim vzdálená. Uvidíme, jak se to vše vyvine.

Vraťme se ke strojům, jak je na tom váš záruční, resp. pozáruční servis? Ten lze řešit formou leasingu nebo úvěru?
Nikoliv, buď si jej firmy řeší na své náklady, nebo z pojistky. Leasing nebo úvěr lze zvolit jen při zvyšování hodnoty – tedy například upgrade stroje. Tedy pokud zákazník požádá a zvýšení výkonu laseru. Pak dojde k výměně potřebných částí, tak aby stroj bezpečně řezal i silnější materiály a tím je jeho hodnota vyšší. V těchto případech naši zákazníci s bankami jednají.

Ve vašem showroomu nabízíte zákazníkům i to, že si mohou vybraný stroj nechat upravit… Jaké nejčastější úpravy vyžadují?
První pravidlo je, jednoznačně specifikovat potřebu zákaznických úprav a specifik výroby již před objednáním stroje. Tak, aby stroj přišel do výroby již plně funkční a se všemi „nádstavbami“. Někdy je však zapotřebí reagovat na změny. Pokud zákazník získá zakázky na silnější materiály, potřebuje tzv. upgrade stroje - tedy zvýšení výkonu laseru. To sice někdy obnáší jen výměnu tzv. kus za kus, jindy je však nutné přestrojit celou řadu dalších částí stroje. Pak je na zvážení, zda je levnější pořídit si stroj nový či nikoliv. Řada odvětví však nedosáhne finančně na nové stroje, a proto jsou vděčni za stroj „poděděný“ a repasovaný.

Úpravy jsou mnohdy potřebné kvůli začlenění do výroby, např. při instalaci do stávající výrobní linky. Někdy je důvodem změny i vlastní průchod stroje do interiéru, jindy třeba to, jak dostat stroj do čtvrtého patra, oknem…

Cenu úprav v takových specifických případech je složité odhadovat, mnohdy úprava většího stroje může být levnější, než malého. Pokud velikost stroje neovlivní jeho standardní vybavení, může být takový stroj i levnější. Pokud se řeší individuální vybavení, je otázkou, zda musí požadované změny přes vývoj a certifikaci, nebo jde pouze o změnu typu.

Pojďme k jinému tématu. Vaše stroje se uplatňují v mnoha oblastech… Jak je na tom stavebnictví, jak je tento obor pro vás zajímavý, konkrétně třeba obor ocelových konstrukcí?
Rozhodně je a každým rokem více a více zajímavější. Laserové zdroje, tedy ta klíčová část stroje, která ovlivňuje tloušťku řezaného materiálu a kvalitu řezu jde vývojem extrémně vpřed. Ještě před pár lety směly 10kW zdroje používat jen speciální odvětví, dnes je tato hranice posunutá na 150 kW, což nabízí nové možnosti uplatnění. Přenesením do lidské řeči a reálných podmínek pro běžné použití v průmyslu… Dnešní lasery řežou běžně oceli do 50 mm a zakázkově umíme dodat stroje až do 90 mm tloušťky řezu.

Stavebnictví používá i řadu profilů a trubek, zde si poradíme s otevřenými i uzavřenými tvary. Konkrétní typ stroje je nejčastěji závislý na délce, hmotnosti, nejširším místě a potřebném počtu dělených kusů za den. Jde o míru automatizace a tedy i finální cenu. Řezání plechů a profilů patří již ke standardu. Řezy pod úhly pro zajištění základu pro svařování vyžadují pouze speciální hlavy.

A naopak. Jak tenké kovy umíte řezat?
Tloušťka papíru není problém.

Jaké stroje pro stavaře a strojaře mají největší úspěch a chystáte případně rozšířit nabídku právě pro tyto klienty o další?
Klíčové pro tato odvětví je velmi malá řezná spára, která nemá v jiných oblastech konkurenci, pohybuje se v rozmezí 0,08 až 0,2 mm podle typu stroje. Ruku v ruce s tím jde i kvalita (čistota) řezné hrany. Pokud bych měla pojmenovat konkrétní stroje, tak v naší nabídce jsou to typy GH pro plošné řezání a TH pro trubky a profily. V menších výrobách jde o kombinované stroje.

Novinkou je řada GV, která nabízí unikátní řešení pohonu osy X, což umožňuje zvýšit produktivitu stroje až 10×. Vývoj tohoto řešení se orientoval především na úsporu času potřebného ke zrychlení hlavy stroje. Druhou významnou novinkou je zavedení manipulátorů, resp. robotů do prodeje.

Na jaké další požadavky klientů v oblasti obráběcích strojů se aktuálně chystáte reagovat?
Dnes, s průmyslem 4.0 a extrémním nedostatkem zaměstnanců, se zvyšuje zájem o automatizaci. Řada firem má v tomto oboru nulové zkušenosti a jejich požadavky nejsou vždy jen na náročné robotizace, ale plně jim potřeby splní základní robot – manipulátor. Co takový manipulátor umí? Vybrat výpalky a předat k další výrobě. Založit materiál do stroje a odebrat jej například označený. A proč se hodí manipulátor? Díky pořizovací ceně a jednoduchosti ovládání je to vhodné řešení pro malé a střední firmy, nebo jako doplněk do velkých výrobních center.

Zapotřebí je individuální koncový úchyt, tzv. ruka, která umí uchopit co je potřeba. Nutností je taky přítomnost někoho, kdo robota „zaškolí“, tedy ukáže mu pohyb, který má udělat. A v oblasti laserového značení je levnější pořídit manipulátor, než laser se zabezpečením „Laser class one“.

Důležité je trvale naslouchat zákazníkům a dobře pochopit jejich požadavky. Pak je možné pracovat na vlastním vývoji a změnách. Na našich strojích, které používáme doplňkově pro objednanou zakázkovou výrobu, dokážeme sice sami nasbírat zkušenosti s provozem, ale zákazník, který se na výrobu specializuje, je klíčovým zdrojem informací. Od něj získáme informace, jak a co zdokonalit, co koho trápí, je to řešení individuální nebo stojí za to jej aplikovat do každého stroje? Každý den řezání, každá zkušenost hraje roli. Laserová technologie je na vzestupu, a pokud má růst správně, potřebuje zkušenosti. A proto děláme, co můžeme. Podporujeme naše dodavatele, dáváme jim zpětnou vazbu a někdy připravujeme změny sami.

Mnoho se hovoří o tom, že by i stroje měly být i ekonomicky úsporné, šetrné k životnímu prostředí… Lze mít třeba výkonný stroj s minimální spotřebou elektřiny nebo minimem množství potřebného maziva?
Trendy a výzvy k úsporám jsou dvousečné. Buď chce zákazník šetřit za každou cenu, a zde je pak každá rada drahá, nebo se chová jako řádný hospodář. V tom případě se zajímá nejen o pořizovací cenu, ale také o spotřební materiál, potřebnou údržbu, ochranu zdraví či filtraci zplodin.

V době, kdy byl v provozu např. polovodičový laser Yago, tak bylo zapotřebí mít téměř svůj soukromý Temelín. To už je dávno pryč. Dnes si vystačíte s třífázovou zásuvkou a 16 či 32 ampéry. Dnešní technologie dělení kovů na CO2 laserech vykazují již velmi vysokou účinnost. Konverze elektrické energie na světelnou dosahovala dříve 8 až 10 %, u současných vláknových laserů je to 25 až 40 %. Navíc s vláknovým zdrojem energie uříznete se stejným výkonem 1,5 až 2 × širší tloušťku. Ve výsledku můžete (dle typu aplikace) ušetřit až 90 % energie. Úspora je znát taktéž v potřebách na chlazení stroje.

V porovnání s plazmovým řezáním, které dlouhé roky dominovalo v oblasti řezání silných kovů, je nyní laser již na podobné úrovni. Ale udržel si přitom své výhody, čili řezná hrana je o poznání hladší, mnohdy nepotřebuje žádné další opracování a řezná spára, která u plazmy dosahuje 13 mm, je u laseru 0,08 až 0,2 mm. Vlákno má tedy výrazně vyšší přesnost, dosahujeme tak menší zbytkovosti materiálu a taktéž uvolňuje do okolí stroje (oproti plazmě) výrazně méně zplodin.

Obráběcí stroj… To je taktéž stále větší a větší množství zpracovávaných dat, čísel, údajů… Jak se díváte na problematiku digitalizace, ochrany dat ve vašem oboru ...
Toto je věcí zabezpečení každé firmy. Stroj má svůj počítač, a pokud jej připojíte k nezabezpečené síti, můžete se dočkat neblahých následků. Je to stejné jako v případě stolního PC.

Čísla prodejů obráběcích strojů CNC 4ISP za 10 let

  2010 až 2013 2014 2015 2016 2017 2018 31. 7. 2019 TOTAL
Malé stroje 183 120 102 88 106 116 60 775
Vláknové lasery 0 1 1 9 15 18 13 57
TOTAL 183 121 103 97 121 134 73 832

Dagmar Smrčinová sice nejprve vystudovala střední ekonomickou školu, ale táhlo ji to k technickým oborům. Po úspěšném zakončení studia na ČVUT se rozhodla posunout své dovednosti a využila nabídky kombinace techniky a sociologie v navazujícím doktorském studiu. Od té doby nabyté znalosti bezezbytku využívá. Od dob studií se zabývá vedením týmů techniků a komunikací s veřejností. Vede projekty, vyjednává a koordinuje menší i větší týmy osob. Její zálibou je sport, příroda a hlavně hory. Nejkrásnější jsou podle Ing. Smrčinové v zimě. Žije se dvěma dětmi uprostřed přírody jižně od Prahy a neměnila by. Blízkost přírody, žádný ruch, ticho, temná noční obloha a jen občasné noční zvuky zvířat jsou prý ideálním relaxem po každodenním kontaktu s lidmi a technikou.