Patrik Svetlák, s více než 22 lety zkušeností ve stavebním průmyslu, možná není jménem, které by mnoho profesionálů v České republice automaticky spojovalo s tímto oborem. Jeho dlouholetý profesní zájem směřoval výhradně k Velké Británii, kde se věnoval konstrukčním řešením a projektovým stavebním pracím. Až v roce 2019 se definitivně rozhodl vrátit do Česka a společně s Markem Langrem založil firmu REABOTON specializující se na generální dodávky staveb a interiérů. I přes relativně krátkou dobu své existence se poměrně rychle vypracovali ve středně velkého hráče trhu. Spolupracují na významných tuzemských projektech, a proto jsme se rozhodli zeptat Patrika Svetláka, jaké to vlastně je, když člověk skočí rovnýma nohama mezi velké etablované hráče po dlouhých letech strávených v zahraničí.
Jak dlouho jste ve Velké Británii působil?
Ve Velké Británii jsem strávil celkem 18 let. Odjel jsem v roce 2001 a vrátil se roku 2019. Během této doby jsem měl možnost realizovat více než stovku stavebních projektů.
Začátky nebývají jednoduché. Co vám pomohlo na cestě k úspěchu?
Vždy jsem měl touhu učit se novým věcem, opustit komfortní zónu a uspět v naprosto odlišném prostředí, kultuře. Jsem vděčný všem, kteří v tomto směru stáli po mém boku. Ať už to byl v Anglii můj kamarád z dětství Zdeněk Štětina, známý též jako Zed, nebo můj kolega Marek Langr, se kterým jsem se zde vydal na náročnou cestu podnikání.
Kdo vás toho v zahraničí nejvíce naučil a co vám předal?
Byl by to dlouhý seznam, kdybych měl všechny vyjmenovat. Měl jsem štěstí, že jsem potkal úžasné lidi, kteří se mnou měli trpělivost. Pokud bych však měl jmenovat jen jednoho, byl by to Eddie Ruud. Pro mě se stal klíčovým pilířem v mých začátcích ve Velké Británii. Vlastnil malý obchod s malířskými potřebami v městečku Edgware v severní části Londýna. Věnoval mi mnoho svého času a naučil mě nejen angličtinu, ale také mi detailně vysvětloval, jak to v Anglii funguje. Jeho cenné zkušenosti mi byly nesmírně prospěšné.
Na jakých nejzajímavějších zahraničních projektech jste se podílel?
Pro Ministerstvo zahraničních věcí jsem měl možnost se podílet na výstavbě zastupitelského úřadu České republiky v Londýně. Poté následovaly stavební projekty pro další členské země Evropské unie, konkrétně pro Slovensko, Rakousko a Švédsko. Naší hlavní odpovědností nebyla jen stavba, ale také následná údržba objektu spolu s dalšími budovami, které patřily zastupitelským úřadům. Též jsme realizovali interiéry rezidencí velvyslanců.
Mezi významné projekty patřila kancelářská budova v centru Londýna na South Molton Street a spolupráce na výstavbě Českého olympijského domu v Londýně, která předznamenala pořádání Letních olympijských her v roce 2012.
PATRIK SVETLÁK Absolvoval studium kvantitativního průzkumu určujícího náklady a ceny staveb na univerzitě ve Velké Británii. S více než 22 lety praxe ve stavebním průmyslu se specializuje na konstrukční řešení a projektové stavební práce. Pracoval především v Londýně a jeho okolí. Stal se zakládajícím partnerem ve společnosti REABOTON, kde se orientuje na péči o zákazníky. |
Jaký projekt byl obzvláště náročný?
Každá zakázka byla specifická a přinášela své vlastní výzvy. Při výstavbě Českého olympijského domu jsme se setkali s vysokými požadavky na bezpečnost a extrémně náročným termínem dokončení. Abychom úkol splnili, pracovali jsme ve velkém počtu, a to bez přestání, jak ve dne, tak v noci, po dobu 14 dní. Díky této obrovské snaze jsme nakonec dosáhli úspěchu a projekt byl oceněn jako The Best Olympic House 2012 v Londýně.
Svedla vás dohromady s Markem Langrem náhoda, nebo jste pracovali spolu?
Na letišti v Londýně jsme se setkávali často a pravidelně, neboť jsme oba jezdili do Čech navštěvovat své rodiny. Postupně se z nás stali přátelé a později i kolegové.
Proč jste se rozhodli založit společnost v Čechách namísto v Londýně?
My jsme v Londýně společnost měli, ale cítili jsme, že Česká republika pro nás představuje příležitost a možnost vyzkoušet si něco nového, a také jsme tu měli rodiny.
Jakým výzvám jste čelili při zakládání a rozvíjení společnosti REABOTON v novém prostředí?
Bylo jich nepočítaně. Museli jsme překonat všudypřítomnou byrokracii, zabezpečit finanční prostředky na provoz firmy a vyhledat kvalifikované zaměstnance, na něž je spolehnutí. Ostatně s touto výzvou se potýkáme dodnes.
Jak máte nastavené týmy a jaké jsou jejich odborné znalosti?
V našich týmech se snažíme zajistit, že vždy alespoň jeden člen je Multi Trade, což znamená, že je schopen vést a sdílet své profesní znalosti s ostatními na základě nabyté odborné praxe. Navíc je pro nás samozřejmostí, že se osobně spolu s kolegou Markem účastníme všech projektů.
Co byl váš první velký tuzemský projekt?
Doporučili nás na výstavbu projektu pražské kliniky YES VISAGE.
Jak vnímáte trh stavebního průmyslu v České republice a co za příležitosti, výzvy vidíte v tomto regionu?
Stavební průmysl považuji za prostředí, které stále nabízí oblasti, v nichž lze dosáhnout významných zlepšení. V některých segmentech může být tento sektor vnímán jako trochu rigidní, setrvačný a obtížný při adaptaci na nové technologie. Rovněž je často zatěžován nadměrnou byrokracií. Nicméně nechci být jen kritický, protože existují společnosti a developeři, jako jsou například Trigema nebo Penta Real Estate, kteří jdou s dobou, čelí výzvám, aktivně podporují procesní zjednodušení a nebojí se nasazování digitálních inovací.
Působíte na saturovaném trhu. Jaká je vaše strategie konkurenceschopnosti?
V těchto složitých časech, kdy svět zasahují války a ekonomické problémy, konkurence nemá tendenci růst, což nahrává etablovaným společnostem. Jak se říká: „Nastal čas oddělit zrna od plev.“ Tato situace pro náš trh může být v konečném důsledku pouze prospěšná.
Jak se trh podle vás bude vyvíjet?
Zde si nedovoluji dělat žádné predikce, protože veškeré události závisí na celosvětové situaci, a pokusit se o jakékoli prognózy by bylo srovnatelné s věštěním z křišťálové koule.
Pro nás je důležité nebát se. Aktivně čelit výzvám a nikdy, opravdu nikdy se nevyhýbat boji. Protože náš obor je v podstatě jedním velkým zápasem, kde nic není zadarmo, ale co dnes je?
MAREK LANGR Je druhým zakládajícím partnerem společnosti REABOTON, v níž se zaměřuje na strategický obchodní růst a rozvoj podnikání. Absolvoval obor Management konstrukčních řešení na univerzitě v britském Readingu a během více než 20 let strávených ve Velké Británii získal bohaté zkušenosti v oblasti řízení obchodu ve stavebnictví. Podílel se na realizaci prestižních projektů, jako je výstavba nového stadionu ve Wembley či design interiérů v ikonickém mrakodrapu Gherkin (Okurka). |
Orientujete se čistě na tuzemský trh nebo stále pracujete i na zahraničních zakázkách?
Díky našim předešlým zkušenostem z projektů realizovaných nejen v Evropě se nebráníme rozšiřovat naše působení do různých směrů.
Jaká je filozofie firmy REABOTON v otázce udržitelnosti při generálních dodávkách stavebních projektů?
Udržitelné stavebnictví poskytuje neustálou příležitost k učení, a i přes vyšší administrativní nároky je to investice, která se vyplatí. V našem přístupu k projektům se soustřeďujeme na jednoduchost a využívání nových materiálů z recyklovaných zdrojů, což jsme si osvojili ve Velké Británii.
I v České republice vidíme nárůst zájmu o udržitelné stavebnictví, investoři požadují zelené certifikace, jako je například LEED Platinum. Za inspiraci můžeme uvést projekt Masaryčka investora Penta Real Estate.
Vy jste se na Masaryčce také podíleli. Co konkrétně jste měli na starost?
Naše odpovědnost zahrnovala lití těžkých podlah, obklady či dlažby v sociálních zařízeních a obchodech, včetně zděných konstrukcí. Byli jsme také zodpovědní za údržbu a provoz staveniště.
REABOTON
Společnost REABOTON působí na českém trhu od roku 2019. Zaměřuje se na generální dodávky staveb a projekty interiérů. Mezi jejich dosavadní realizace patří stavba základní školy ve Spojeném království v městech Slough, Ruilslip a střední škola St. Johns v Gravesendu. V oblasti interiérů se podíleli na projektech, jako jsou kanceláře pro společnost AXA v Red Hillu, apartmány v londýnském rezidenčním komplexu Docklands a průmyslový prostor tiskárny v Cheshuntu.
V České republice byli generálním dodavatelem projektu kliniky YES VISAGE, za jejíž netradiční řešení sádrokartonových konstrukcí obdrželi nominaci Rigips Throphy 2022. Pro rakovnickou společnost INVERU provedli generální rekonstrukci výrobní a administrativní haly. Jako subdodavatelé se podíleli na Masaryčce a Nové Waltrovce. Pro společnost Trigema zrealizovali parkovací dům a fasádní opláštění vrtulníkového centra Armády České republiky v Náměšti nad Oslavou. Dále se podíleli na fasádách rezidenčních komplexů SOHO Holešovice a ve Veselí na Moravě.
Stavba vznikala mnoho let, jak dlouho jste na ní pracovali?
Myslím, že už to jsou více jak dva roky. V tuto chvíli stále probíhají dokončovací práce a naším hlavním cílem je předat dílo v dokonalém provedení.
Co považujete na Masaryčce za unikátní?
Investor zasluhuje uznání za to, že něco tak krásného a výjimečného dovedl ke zdárnému konci. Díky tomu se může Praha pyšnit novou dominantou.
Byla nějaká část projektu konkrétně pro vás u Masaryčky technicky náročná?
Technicky bych netvrdil, ale musím přiznat, že jsme čelili určitým výzvám, když jsme se za pochodu učili, jak funguje stavebnictví v České republice, a navíc se ocitli mezi největšími hráči na trhu.
Jaké jsou plány a cíle společnosti REABOTON?
Chceme být generálním dodavatelem atraktivních projektů a ke spokojenosti našich zákazníků dokončit ty, jež máme rozpracované.
Jakým směrem chcete společnost rozvíjet?
Spolupráce na dosavadních projektech nám umožnila během relativně krátké doby vyrůst do středně velké společnosti a momentálně nevidím důvod pro další expanzi. Chceme se soustředit na zlepšení komunikace, kvality a rychlosti našich služeb, což jsou naše hlavní cíle a směřování do budoucna.
Jaký je váš osobní přístup k vedení firmy, ale i života obecně?
Miluji svou práci, život a nade všechno svou rodinu.
Máte nějaké vzory nebo inspiraci, které vás ovlivňují v podnikání a v životě?
Svého kolegu Marka Langra.
Co je pro vás nejdůležitější hodnotou nebo přesvědčením, které se snažíte zachovat ve vašem podnikání?
Dobře odvedená práce, spokojenost zákazníků a také lidí, s nimiž pracuji.