Main - Město a světlo

ANKETA: Ceny ve stavebnictví – jak to vidí stavaři a investoři?

publikováno:

Téma cen ve stavebnictví se táhne nejen odborným trhem, ale celou českou ekonomikou. Uskutečnili jsme tedy pro KONSTRUKCE dva krátké rozhovory se zástupci investorů a stavitelů. Situace možná nakonec nemusí být tak kritická na všech „frontách“.

Michal Talián, tiskový mluvčí HOCHTIEF CZ a.s.

Michal Talián, tiskový mluvčí HOCHTIEF CZ a.s.Které stavební materiály jsou aktuálně nejdražší?

Meziročně v letech 2020/2021 došlo k největšímu růstu cen u železa, dřeva, zdiva, stavební chemie a výrobků z plastu.

Které materiály nejméně dostupné?

Aktuálně je to zejména zdivo (cihelné, pórobeton) a minerální izolace, kde se termíny dodání pohybují více jak osm týdnů. 

U kterých stavebnin je trh oproti tomu nejstabilnější a čím si to vysvětlujete?

Největší distributoři stavebních materiálů mají více než 300 prodejních míst v ČR, velké množství materiálů na vlastních skladech, dlouhodobě objednávají materiál s předstihem několika měsíců a v zásobách mají zboží v hodnotě několika miliard korun. To je velmi náročné na plánování nákupu, logistiku a ekonomickou sílu těchto společností. Tímto se odlišují od ostatních lokálních distributorů. 

Jaké jsou skladové zásoby hlavních dodavatelů stavebnin v ČR?

Významní distributoři stavebních materiálů zobrazují na vlastních e-shopech aktuální dostupnost jednotlivých položek zboží skladem. Obecně se dá říct, že největší obchodníci mají zásoby přesahující v jednotkách miliard korun. Nicméně je potřeba si uvědomit tuto hodnotu s ohledem na šíři sortimentu, u některých produktů zásoba pokrývá prodej pouze na několik týdnů.

Vedou mezi sebou dodavatelé stavebnin cenové války?

S ohledem na koncentraci trhu mezi hlavní distributory k tomu moc nedochází, klíčové v dnešní době je zajistit požadované množství materiálu. Tvůrcem ceny je často výrobce v závislosti na aktuálních vstupech a množství, které má k dispozici.

Děje se, že by dodavatelé odmítali zákazníky kvůli nedostatku skladových zásob a soustřeďovali se na svou kmenovou zákaznickou skupinu?

Dodavatelé v tomto roce, a i v roce příštím, přicházejí s limity pro množství materiálu, které dodávají dlouhodobým obchodním partnerům. Většina dodavatelů tradičních stavebních materiálů dodává zboží zákazníkům přes distributory a přímé obchody mezi výrobci a spotřebiteli (stavební firmy) jsou spíše výjimkou a platí zejména pro těžaře kameniva, písku, výrobce transporbetonu, obalovny a vybrané speciální výrobky.


Pavel Svítil, Residential Development & Aquisition Director společnosti Crestyl

Pavel Svítil, Residential Development & Aquisition Director společnosti CrestylStává se, že stavební firmy odstupují od smluv, protože se ceny zvýšily nebo není k dispozici garantovaný objem?

Nám se to zatím nestalo.

Jak se stavitelé srovnali s tím, když se změnily ceny ve chvíli, když už měli s investorem podepsanou smlouvu (a tím pádem mu garantovali cenu)?

Máme podepsány smlouvy s generálními dodavateli a zatím se nám nestalo, že by podmínky nedodrželi. Počítali se stavbou i potřebným materiálem, takže si vše zajistili dopředu.

Stalo se, že se stavby kvůli zvyšování cen zastavily? 

Zatím jsme nebyli z důvodu růstu cen stavebních materiálů nuceni pozastavit žádnou stavbu nebo odložit realizaci či dokončení některého z našich projektů.

A co úplně nové projekty, které měly ve stavebnictví startovat, máte představu, zda firmy vyčkávají nebo se stavby spustily?

U nově plánovaných projektů má turbulentní situace na trhu stavebních materiálů zásadní dopad a komplikuje jejich spuštění, protože v zásadě znemožňuje kalkulaci nákladů na výstavbu.

Související články

Aktuálně

Hlavní město obdrželo od Centra světového dědictví UNESCO odborný posudek na urbanistickou studii, která byla výsledkem mezinárodní soutěže na rozvoj území v okolí Masarykova nádraží. UNESCO v něm skrze své poradní orgány konstatuje, že studie má “potenciál lépe odhalit výjimečnou světovou hodnotu této části Prahy.“ Čtvrť, která podle návrhu vznikne, pak UNESCO hodnotí jako “vstřícnou jak ke svému bezprostřednímu kontextu, tak k urbanistické morfologii Prahy obecně.“ Pozitivní zprávy přicházejí po dlouhém období, kdy byly vztahy mezi Centrem světového dědictví UNESCO a Prahou spíše napjaté.

 

www.praha.eu

Kalendář akcí