ANKETA: Ceny ve stavebnictví – jak to vidí stavaři a investoři?

publikováno:

Téma cen ve stavebnictví se táhne nejen odborným trhem, ale celou českou ekonomikou. Uskutečnili jsme tedy pro KONSTRUKCE dva krátké rozhovory se zástupci investorů a stavitelů. Situace možná nakonec nemusí být tak kritická na všech „frontách“.

Michal Talián, tiskový mluvčí HOCHTIEF CZ a.s.

Michal Talián, tiskový mluvčí HOCHTIEF CZ a.s.Které stavební materiály jsou aktuálně nejdražší?

Meziročně v letech 2020/2021 došlo k největšímu růstu cen u železa, dřeva, zdiva, stavební chemie a výrobků z plastu.

Které materiály nejméně dostupné?

Aktuálně je to zejména zdivo (cihelné, pórobeton) a minerální izolace, kde se termíny dodání pohybují více jak osm týdnů. 

U kterých stavebnin je trh oproti tomu nejstabilnější a čím si to vysvětlujete?

Největší distributoři stavebních materiálů mají více než 300 prodejních míst v ČR, velké množství materiálů na vlastních skladech, dlouhodobě objednávají materiál s předstihem několika měsíců a v zásobách mají zboží v hodnotě několika miliard korun. To je velmi náročné na plánování nákupu, logistiku a ekonomickou sílu těchto společností. Tímto se odlišují od ostatních lokálních distributorů. 

Jaké jsou skladové zásoby hlavních dodavatelů stavebnin v ČR?

Významní distributoři stavebních materiálů zobrazují na vlastních e-shopech aktuální dostupnost jednotlivých položek zboží skladem. Obecně se dá říct, že největší obchodníci mají zásoby přesahující v jednotkách miliard korun. Nicméně je potřeba si uvědomit tuto hodnotu s ohledem na šíři sortimentu, u některých produktů zásoba pokrývá prodej pouze na několik týdnů.

Vedou mezi sebou dodavatelé stavebnin cenové války?

S ohledem na koncentraci trhu mezi hlavní distributory k tomu moc nedochází, klíčové v dnešní době je zajistit požadované množství materiálu. Tvůrcem ceny je často výrobce v závislosti na aktuálních vstupech a množství, které má k dispozici.

Děje se, že by dodavatelé odmítali zákazníky kvůli nedostatku skladových zásob a soustřeďovali se na svou kmenovou zákaznickou skupinu?

Dodavatelé v tomto roce, a i v roce příštím, přicházejí s limity pro množství materiálu, které dodávají dlouhodobým obchodním partnerům. Většina dodavatelů tradičních stavebních materiálů dodává zboží zákazníkům přes distributory a přímé obchody mezi výrobci a spotřebiteli (stavební firmy) jsou spíše výjimkou a platí zejména pro těžaře kameniva, písku, výrobce transporbetonu, obalovny a vybrané speciální výrobky.


Pavel Svítil, Residential Development & Aquisition Director společnosti Crestyl

Pavel Svítil, Residential Development & Aquisition Director společnosti CrestylStává se, že stavební firmy odstupují od smluv, protože se ceny zvýšily nebo není k dispozici garantovaný objem?

Nám se to zatím nestalo.

Jak se stavitelé srovnali s tím, když se změnily ceny ve chvíli, když už měli s investorem podepsanou smlouvu (a tím pádem mu garantovali cenu)?

Máme podepsány smlouvy s generálními dodavateli a zatím se nám nestalo, že by podmínky nedodrželi. Počítali se stavbou i potřebným materiálem, takže si vše zajistili dopředu.

Stalo se, že se stavby kvůli zvyšování cen zastavily? 

Zatím jsme nebyli z důvodu růstu cen stavebních materiálů nuceni pozastavit žádnou stavbu nebo odložit realizaci či dokončení některého z našich projektů.

A co úplně nové projekty, které měly ve stavebnictví startovat, máte představu, zda firmy vyčkávají nebo se stavby spustily?

U nově plánovaných projektů má turbulentní situace na trhu stavebních materiálů zásadní dopad a komplikuje jejich spuštění, protože v zásadě znemožňuje kalkulaci nákladů na výstavbu.

Související články