„Bořislavka, to je vynaložení nejmodernějších technologií a konstrukčních řešení od založení až po fasádu,“

Petr Pujman – Generální ředitel KKCG Real Estate Group (Foto pro KKCG REG: BoysPlayNice) Petr Pujman – Generální ředitel KKCG Real Estate Group (Foto pro KKCG REG: BoysPlayNice)

uvedl v rozhovoru pro časopis Konstrukce Petr Pujman, ředitel KKCG Real Estate Group (KKCG REG).

KKCG REG má za sebou a jistě i před sebou mnoho projektů. Jak se v tomto seznamu vyjímá Bořislavka Centrum?
Bořislavka Centrum je bezesporu výjimečný projekt jak svým designem, tak i velikostí. Je to lokální centrum na stanici Metra Bořislavka a stává se místem setkávání občanů z okolí a zároveň místem pro práci několika tisíc zaměstnanců. Je to pro naší realitní divizi doposud největší projekt a jsme na něj náležitě hrdí.

Stavěli jsme formou „construction managementu“ a mimo naše pracovníky nám s dílem pomáhala společnost RUBY Project Management.

Jak byste zhodnotil proces příprav na tento projekt, vlastní výstavbu a pak výsledek? Které pasáže tohoto unikátního projektu byly komplikované a jak jste je řešili?
Nejtěžší období pro nás byla doba povolování projektu a to zejména délkou procesu. Celý objekt je certifikován na Leed Gold. To samo o sobě vyžadovalo vynaložení nejmodernějších technologií a konstrukčních řešení od založení až po fasádu.

Byl ze strany KKCG REG vznesen požadavek na řešení projektu pomoci BIM?
Ano, projekt byl řešen v BIM. Očekávali jsme přehlednost, rychlost informací a úspory v rámci výstavby.

V dnešní době, zdálo by se, je větší zájem o byty než o kanceláře?
Nemyslím si. Kanceláře na dobrém místě, ve špičkové kvalitě a designu nemají problém najít nájemce. V době pandemie se nám povedlo „dopronajmout“ všechny kanceláře. Očekáváme oživení v oblasti retailu. Ten utrpěl nejvíce.

Když se podíváme na projednávání novely stavebního zákona... Představy developerů se výrazně liší od představ například stavebních úřadů měst a obcí. Ten rozpor může nahrávat domněnkám, že se zákon „šije na míru“ developerům? V čem je ten rozpor?
Podívejte se například na bydlení. Růst cen je způsoben zejména délkou povolovacího procesu, která dopadá na nedostatek nabídky na trhu. Takže nejvíce to ubližuje kupujícím z hlediska ceny. Každý posun ve zkrácení lhůty do vydání stavebního povolení se projeví příznivě v ceně bytů.

Dovolte mi jen poznámku k Vašemu dotazu, přiznám se nevím, že je mezi developery a představami stavebních úřadů rozpor.

Bořislavka je dokončená… Na jaký další zajímavý projekt se chystáte?
Připravujeme mnoho projektů pro rezidenční bydlení i v oblasti komerčních budov. Například stavíme druhou etapu top´rezidence Pomezí na Praze 5. Projekt top´rezidence Pomezí je součástí známé pražské rezidenční čtvrti Košíře, která kombinuje rychlou dostupnost do centra města s bydlením v přírodě. Společnost KKCG Real Estate Group uspořádala v roce 2016 mezinárodní architektonický workshop. Vítězný koncept projektu „bydlení uprostřed zeleně“ vznikl z kombinace práce ateliérů Bogle Architects (UK), sdružení Baumschlager Eberle Architekten (AT) / Pavel Hnilička Architects+Planners (CZ), majo architekti (CZ) a ABM architekti (CZ).

V jaké fázi se tento projekt nachází?
První etapa projektu top´rezidence Pomezí podle návrhu známého pražského architekta Petra Bouřila (ABM architekti) nabízí 90 nízkoenergetických bytů ve čtyřech pětipodlažních domech se střešními pavilony. Byty disponují předzahrádkami či velkými balkony a terasami. Vrcholem nabídky jsou dvojúrovňové penthousy s rozsáhlými střešními terasami. Tato část je již nyní realizována a byty jsou předány majitelům

Všechny byty jsou navrženy jako nízkoenergetické s decentrálním větráním s rekuperací tepla i vlhkosti, ve vysokém kvalitativním standardu, jehož součástí jsou venkovní hliníkové žaluzie, elektroinstalace pro inteligentní ovládání a velkoformátová okna, která nabízejí překrásné výhledy na pražské panorama nebo do přírodního parku Košíře-Motol.

Výstavba druhé etapy top´rezidence Pomezí byla zahájena v květnu letošního roku, realizaci výstavby zajišťuje společnost Novecon. Druhá etapa nabízí rodinné řadové domy, vily a byty. Předpokládané dokončení je v roce 2023.

Ing. Stanislav Cieslar
šéfredaktor časopisu Konstrukce

Související články