Online setkání svářečů bylo o normách, praxi a automatizaci. Účastníci pojmenovali i novou svařovací metodu 2021

Ing. Aleš Plíhal (vlevo), zástupce generálního partnera ESAB Vamberk ve studiu s šéfredaktorem časopisu KONSTRUKCE Ing. Stanislavem Cieslarem Ing. Aleš Plíhal (vlevo), zástupce generálního partnera ESAB Vamberk ve studiu s šéfredaktorem časopisu KONSTRUKCE Ing. Stanislavem Cieslarem

Téměř 100 účastníků sledovalo 11. března 2021 online videokonferenci SVAR. Na programu byla problematika novinek v oblasti norem pro svařování, vzdělávání svářečů a přejímky svařování v době pandemie koronaviru, zaujaly ukázky z přejímek ocelových konstrukcí. Velká část konference ze zaměřila na možnosti automatizace výroby ocelových konstrukcí a netradiční formy svařování. Konferenci, kterou pořádalo vydavatelství Konstrukce Media, s.r.o. a vzdělávací organizace Sekurkon, s.r.o., se zúčastnila i větší skupinka studentů fakult strojních vysokých škol.  

Do improvizovaného televizního studia postupně přišli (po předchozích negativních testech na Covid-19) profesor Jaroslav Koukal z Českého svářečského ústavu, který popsal, jak probíhá vzdělávání v době distanční výuky, profesor Ivo Hlavatý proděkan pro vnější vztahy a spolupráci s praxí Fakulty strojní VŠB - Technické univerzity Ostrava zmínil zajímavý výzkumný úkol týkající se dočasných oprav potrubí v jaderných elektrárnách a přiblížil netradiční marketingové aktivity fakulty, které vedly k nárůstu počtu studentů na jeho fakultě. Inženýr Aleš Plíhal, zástupce generálního partnera ESAB Vamberk, krátce pohovořil o novinkách ve společnosti a o přístupu firmy k problematice automatizace výroby ocelových konstrukcí.

Účastníci konference získají Osvědčení o účasti, elektronickou verzi časopisu KONSTRUKCE – mediálního partnera akce, dále pak exkluzivní záznam z celého průběhu setkání svářečů. Jednotlivé přednášky budou postupně prezentovány v podobě článků na webech mediálních partnerů akce, dále pak v newsletterech a na profilech časopisů na sociálních sítích Linkedin a Facebook. 

Odbornou záštitu videokonference SVAR 2021 poskytli Český svářečský ústav, Česká svářečská společnost, Česká asociace ocelových konstrukcí, Asociace českých a slovenských zinkoven a Česká společnost pro nedestruktivní testování. Mediálními partnery pak odborné časopisy Konstrukce, Silnice železnice a All for power. Generálním partnerem byla společnost ESAB Vamberk, Hlavním partnerem firma FANUC a Partnery pak společnosti GCE, TÜV SÜD Czech a Správa informačních technologií Plzeň (divize Drony).

Zpestřením pak byla netradiční soutěž o ceny. Pro odlehčení akce a možná i situace, kterou již rok zažíváme, nechali účastníci vzniknout zcela nové svařovací metodě 2021. Inspirací jim byl videoklip rockové skupiny Doga (Fabrika rock 'n' rollu), kde krásné dívky „svařují“… Z téměř dvacítky velice vtipných návrhů byly vybrány tři, jejichž autoři získali hodnotné svářečské ceny.

Soutěž: Svařovací metoda 2021

  1. Petr Sláma (TDS Brno - Sekce materiálů a svařovaní, p.s.) - Brutální svařování s ochranou i bez ochrany
  2. Dalibor Gregor (EXCON, a.s.) - Svařování atraktivními křivkami pod ochrannou atmosférou rocku (Pozn. Americké označení metody 2021 je RASACW - Rock Atmosphere Shielded Attrative Curves Welding
  3. Oldřich Leidl (OK Třebestovice, a.s.) - Tvrdé fabrikové svařování s pozitivním testem

Související články