5/2020

Z barmana montér konstrukcí?

Na rozhovor s ředitelem developmentu Sekyra Group (najdete uvnitř aktuálního čísla) jsem se vydal ze Slezska do Prahy vlakem a z důvodu zpoždění soupravy jsem musel z hlavního nádraží využít dopravu taxi. S potetovaným řidičem jsem se dal hned do řeči, debata se samozřejmě svezla na pandemii koronaviru a dopady do jeho práce. „Je to tak tak na přežití,“ říká řidič a vysvětluje svůj stav. „Taxikáře dělám jako náhradu za svou původní práci barmana v samotném středu Prahy. V době, kdy bylo centrum zaplaveno turisty z celého světa, tak jsem si jen na spropitném v jednom z nejvyhlášenějších barů přišel na několik tisíc korun denně! Stačilo se na cizince pěkně usmívat a někdy i mírně ohnout hřbet…“

Začnou ty tisícovky servírek, barmanů a kuchařů, kteří bohužel nemají nyní dobré vyhlídky na pokračování ve své tradiční práci, vydělávat na chléb svůj vezdejší třeba v zemědělství, kterému podle ministra tohoto resortu Miroslava Tomana chybí 15 tisíc párů rukou? Pověsí bývalý barman své staré řemeslo na hřebík a vydá se na dráhu třeba svářeče či montéra? Odpovězte si sami… Možná zatím ještě není až tak zle, ale když třeba bude (a ta doba může bohužel velice brzy nastat), tak možná bývalý barman přehodnotí své rozhodnutí a bude chtít změnu.

Stát v současné době vypisuje různé podpory drobným živnostníkům, a to pro udržení zaměstnanosti. Je na zvážení, zda v mnohém nejde o umělé prodlužování agónie a dotyčný zaměstnanec je zaměstnancem vlastně již jen virtuálně. Neměly by finance jít třeba na masivnější programy rekvalifikací lidí na taková řemesla, která jsou a budou žádaná, nebo na přímou podporu firem, které takového rekvalifikovaného řemeslníka zaměstnají a mohly by mu tak nabídnout vyšší plat? Asi to nebude tolik jako za tringelty v luxusním baru v Praze.

Pomůže současné pandemické šílenství dostat do stavebnictví, průmyslu či zemědělství dostatek lidí na finální práce rukama? Ruce asi ještě dlouho nebude možné ekonomicky smysluplně nahradit nějakou automatizací nebo robotizací (jak ostatně poznamenal v dalším rozhovoru ředitel divize Pozemního stavitelství společnosti Skanska)?

Budu třeba rád i za Váš názor. Stejně tak i za názor na obsah aktuálního čísla našeho časopisu KONSTRUKCE, který Vám, věřím, pomůže zaplnit třeba část doby zákazu nočního vycházení.

Přeji příjemné čtení a viru zmar!

Ing. Stanislav Cieslar
šéfredaktor časopisu KONSTRUKCE
cieslar@konstrukce‑media.cz

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na www.konstrukce-media.cz, nebo kontaktujte paní Moniku Odstrčilovou, DiS.:

e-mail: odstrcilova@konstrukce-media.cz
T +420 597 317 578
M +420 733 530 695

Obsah