1/2021

„Líbačka“, míchání malty a svařování „na dálku“

Díky „netopýřímu“ viru jsme mnohdy omezeni nejen na svobodě projevu, ale velmi často na pohybu ke svým blízkým, do práce, za koníčky… Tato situace ještě pár měsíců bohužel potrvá. Mnoho činností člověka lze více či méně plnohodnotně realizovat s využitím moderní dostupné techniky, čímž je myšlen internet, mobilní telefony, televize…

Začněme ale u těch, kde je to tzv. o ničem. Zvláště když to trvá dlouho. Jakou váhu (resp. chuť) má asi polibek nebo dotek milovaného člověka „na dálku“, lahvové pivo v akci ze supermarketu a dobře orosená a načepovaná Plzeň se určitě taky nedají srovnat, elektronické lyžování prostřednictvím herní konzole Xbox One baví jen chvíli, na lavičky tribun stadionů mohou asi jen „elity“ nebo plyšáci. Opravdoví fanoušci pak musí skandovat své chorály na dálku, v ideálním případě před vstupními branami sportovišť, což hráče asi moc v jejich snažení nepodpoří.

Když se dostaneme k oboru stavebnictví, své by mohli říci například mladí zedničtí učni, kteří se již rok dívají v rámci online distanční výuky na míchání malty přes obrazovku. S ohledem na to, že příští rok mají mít zkoušky, nic moc veselého… Již tak tristní situace v oblasti řemesel, kvalitativní úrovně žáků, se kvůli distanční výuce ještě v budoucnu asi zhorší.

Jakou váhu či smysl pak mají odborné konference či semináře konané formou online? Má smysl se zúčastnit, když si nemohu po skončení odborného programu zajít třeba na výlet nebo večer na rautu u dobrého vínka posedět se svým obchodním partnerem? Nebo naopak, stačí části účastníků pouze odborný program a online formy budou preferovat i po skončení pandemie? Jsou takové akce „na dálku“ vůbec smysluplné pro partnery, sponzory? … To jsou otázky, na které hledáme v naší skupině, která pořádala desítky menších odborných seminářů, ale i velkých mezinárodních kongresů, odpovědi dnes a denně. U vzdělávacích seminářů pořádaných naší sesterskou společností SEKURKON jsme si již ověřili, že zájem o online formu je dokonce větší, než býval „fyzicky“! Prvním naším velkým testem v případě konferencí online bude akce nazvaná SVAR 2021 o svařování ocelových konstrukcí. Ta se bude konat 11. března od 8:30 do 15:00 hodin. Na programu budou novinky v legislativě, ukázky z praxe, vady, defekty svarů, problematika automatizace svařování OK a ukázky svařování pod vodou… Akci doplní soutěž o hodnotné ceny pro svářeče.

O ohlasech této akce vás budeme informovat v dalším čísle našeho časopisu KONSTRUKCE. V tom, které právě držíte v ruce, jsme pro vás připravili rozsáhlou tematickou přílohu o technologických a speciálních konstrukcích, mnohdy unikátních, zjistíte taky něco o rekonstrukci nádraží Zvonařka v Brně. Nepřehlédněte ani rozhovor o budoucnosti ocelářství v Evropě.

Přeji příjemné čtení.

Ing. Stanislav Cieslar
šéfredaktor časopisu KONSTRUKCE
cieslar@konstrukce‑media.cz

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na www.konstrukce-media.cz, nebo kontaktujte paní Moniku Odstrčilovou, DiS.:

e-mail: odstrcilova@konstrukce-media.cz
T +420 597 317 578
M +420 733 530 695

Obsah