2/2019
BIM… A bude na to čas?
Člověk má pocit, že jsou všichni tomuto trendu nakloněni. Odpověď na otázku „PROČ?“ do toho jít a osvojit si BIM koncepci je jasná. Protože ten, kdo nyní zaváhá, tak mu může v budoucnu ujet vlak.
Složitější je odpověď na otázku „JAK?“ Zatím totiž neexistují jednoznačné noty. I proto je důležité, aby práce České agentury pro standardizaci (rozhovor s ředitelem najdete uvnitř tohoto vydání) na vytvoření pravidel skončila co nejdříve, abychom nebyli od začátku svědky „falešného“ koncertu.
Stejně jako implementace obnovitelných zdrojů do energetiky stojí a bude stát stovky miliard euro, i v případě BIM nebude nic zadarmo. Balík peněz spořádají samotné programové (softwarové) nástroje, bude potřeba si připlatit za projektanty či proškolit zodpovědné zaměstnance.
Projekty objektů budou pomocí BIM propracovány do detailů. Budou investoři akceptovat fakt, že příprava projektové dokumentace bude zřejmě výrazně dražší než doposud? Kývnou investoři na to, že příprava dokumentace může trvat déle? Když si vzpomenu, jak jsem vzýval nebe, abych už měl hotový projekt, protože bez toho jsem nemohl dostat hypotéku, a bez hypotéky jsem nemohl začít stavět a taky na mě tlačil kamarád se svou partou, kdy se budou betonovat základy, že mají plno jiné práce a já nemohl objednat beton, protože jsem ještě neměl projekt a nevěděl jsem kolik betonu koupit… Bude na využití neoddiskutovatelných předností BIM vůbec čas? Mohl by pomoci připravovaný nový stavební zákon, který si klade za cíl proces časově urychlit?
Čas si určitě najděte na čtení druhého čísla letošního roku, ve kterém se dočtete, věřím, plno zajímavých informací. Třeba o „Teheláku“ – novém Národním fotbalovém stadionu v Bratislavě.
Příjemné a podnětné čtení přeje
Ing. Stanislav Cieslar
šéfredaktor časopisu KONSTRUKCE
cieslar@konstrukce‑media.cz