3/2020

Na prázdninové výlety za pěknými stavbami

Mnoho z vás možná bude letošní letní prázdniny (s ohledem na to celosvětové virové šílenství) trávit (nebo již tráví) ve vlasteneckém duchu a svou návštěvou některé z regionálních destinací podpoříte tuzemskou ekonomiku, v našem případě myšleno českou a slovenskou.

Za osobní návštěvu s rodinkou či kamarády určitě stojí tzv. bratislavský Manhattan. Na dohled historického centra hlavního města Slovenska rostou na místě bývalé chemičky Apollo, vybombardované na konci války spojenci, výškové budovy jako houby po dešti. Aktuálním rekordmanem pak je Nivy Tower s výškou 125 metrů. Pokud budete mít štěstí, vyjedete rychlostí 5 metrů za sekundu supermoderním výtahem až nahoru do prosklené restaurace a budete se moci pokochat leteckým pohledem na Bratislavu a okolí. Na dobré pivo si pak můžete zajít do rekonstruované Restaurace Solnice v jižních Čechách a přitom obdivovat unikátní a zachovalé dřevěné konstrukce střechy objektu. Jak skvěle se asi žije nájemníkům rezidence Chateau Troja v Praze? To zjistíte v rámci návštěvy bývalého panského statku, který se proměnil k nepoznání a v Praze tak vzniklo další lukrativní místo pro život.

V rámci návštěvy pražské hipsterské čtvrti Karlín neváhejte vstoupit do komplexu Praga Studios a pokud se domluvíte s jistěže nekompromisně vstřícnou ostrahou, snad si v atriu této novostavby zahrajete na oranžový klavír. V Praze 9 se zase můžete pokochat pohledem na unikátní modulovou fasádu s perleťovým efektem na kancelářské budově AFI City 1.

V Olomouci možná potkáte pana hejtmana a můžete si s ním popovídat o probíhajících a plánovaných investicích kraje do výstavby. Je dobře, že kraj své projekty zatím nezastavuje a co se mělo stavět, tak se staví.

Na jednu loď s divadelními herci se můžete posadit v rámci návštěvy Hradce Králové. Místní LODIVADLO získalo ocenění v letošním ročníku Dřevěná stavba roku, kterou pořádá Nadace dřevo pro život a jeho konstrukční prvky stojí za vidění.

Ale pokud máte v plánu navštívit zcela jiná místa, pak nezoufejte. O všech mnou doporučených, ale i dalších zajímavých stavbách a tématech, se dočtete v aktuálním čísle časopisu KONSTRUKCE. Posilujeme i naše on-line „nová“ média, takže si budete moci vše stáhnout i na vašich PC či chytrých telefonech. A již brzy se dočkáte ve větší míře i zvukové a video formy sdělování informací z oboru stavebnictví.

Mějte hezký zbytek prázdnin a pohodové čtení…

Ing. Stanislav Cieslar
šéfredaktor časopisu KONSTRUKCE
cieslar@konstrukce‑media.cz

Předplatné

Časopis KONSTRUKCE si můžete objednat na predplatne.konstrukce-media.cz, nebo kontaktujte paní Moniku Odstrčilovou, DiS.:

e-mail: odstrcilova@konstrukce-media.cz
T +420 597 317 578
M +420 733 530 695

Obsah